Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dlugotrwaly bol po mikrourazie


Gość Magda92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W ostatnich dniach listopada ubieglego roku rozgrywalam mecz ligowy pilki recznej. Po meczu czulam umiarkowanie silny bol malego palca w stawie laczacym z dlonia. Nie pamietalam momentu, w ktorym nabawalilam sie urazu, palec nie byl spuchniety, ani siny, po prostu bolal przez 2 najblizsze dni, natomiast nie mialam problemu z poruszaniem nim. Minelo kilka miesiecy, a bol powraca przy kazdym podparciu sie na piesci, lub zgieciu prostego palca w strone dloni. Obecnie nie mam mozliwosci, by udac sie do lekarza przez panujaca epidemie, natomiast ciekawa jestem skad bol po takim czasie. Czy mozna stosowac jakies konkretne masci na zlagodzenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

W normalnych warunkach zalecałbym konsultacje z fizjoterapeutą ale.. no właśnie ale - z Pani opisu wynika, że rozmawiamy o dolegliwościach bólowych w obrębie stawu śródręczno - paliczkowego palca V. 

Bez dokładniejszego wywiadu i badania klinicznego ciężko oczywiście postawić hipotezę Pani problemu. 

Ale żeby w jakikolwiek sposób Pani pomóc:

Możliwe, że w trakcie meczu mogło dojść do podrażnienia w obrębie aparatu torebkowo więzadłowego ?? Zmiany pozapalne mogły doprowadzić do utraty prawidłowej elastyczności w obrębie aparatu torebkowo - więzadłowego ? Zaburzenie ekscentryki prostownika palca małego ? 

Ćwiczenie, które aktualnie prowokuje dolegliwości bólowe wymaga od tego stawu prawie maksymalnego zgięcia oraz przywiedzenia. Więc hipoteza z utratą elastyczności aparatu torebkowo więzadłowego miałaby sens ? 

Proponuję kilka w pełni niebolesnych ćwiczeń w obrębie dłoni, których celem byłoby podniesienie temperatury (poprawa ukrwienia = poprawa elastyczności tkanek) lub ewentualnie podstawowy masaż w obrębie aparatu turebkowo w/w stawu oraz sąsiednich - cel ten sam. 

Przed wykonaniem zadań poniżej - proponuje zrobić pompkę w celu oceny aktualnych dolegliwości bólowych (moment pojawieania się bólu oraz intensywność 0-10) 

Staw śródręczno - paliczkowy palca V jest stawem posiadającym dwa stopnie swobody: zgięcie/wyprost; przywiedzenie/odwiedzenie; 

W obrębie takich ruchów miałoby wyglądać pierwsze ćwiczenie, które propounej: z pozycji neutralnej próbuje Pani wykonać NIEBOLEŚNIE pełny zakres zgięcia oraz wyprostu palca V: 3 serie - 10 powtórzeń; a następnie maksymalny niebolesny zakres przywiedzenia (minimalny ruch) oraz odwiedzenia (nieco większy); 3 serie - 10 powtórzeń;

Drugie ćwiczenie to trening ekscentryczny dla prostownika palca małego; 

Niebolesna dłoń próbuje ( z siłą ok 30% maksymalnej ) zgiąć palec piąty - problematyczny palec stawia opór j.w. a następnie w kontrolowany sposób daje się zgiąć zdrowej dłoni w maksymalnym możliwym, NIEBOLESNYM zakresie; 3 serie - 10 powtórzeń

po tych zadaniach ponowny test pompki oraz ocena intenstywności bólu oraz momentu pojawiaenia się. 

W razie poprawy proponuję kontynuować zadania; 2 razy dziennie co 2 dzień; 

W razie pytań proszę o informację tutaj na forum; w razie dużych problemów mogę zaproponować konsultację fizjoterapeutyczną online; 

Jestem fizjoterapeutą; 

Pozdrawiam, 

 

Nie mniej jednak co mogę poradzić? Fizjolgicznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×