Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jaka jest procentowa wykrywalność guzów jądra przez badanie USG?


Gość yyy

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest procentowa wykrywalność guzów przez badanie USG? Wyraźnie czuje w jadrze guzek około 4-5 mm, który wystaje ze środka jądra. Po USG jednak powiedziano mi, że nic tam nie widac. Dlaczeo USG nie widzi zmiany takiej wielkosci? Przecież twardy guzek o takiej wielkosci powinien być widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam udać się do urologa. 1. A czy podstawą do ewentualnego usunięcia jądra jest badanie palpacyjne czy badanie USG? 2. Czym może być ten guzek skoro go nie widać w USG? Według mnie, skoro go nie widać, zapewne ma taką samą strukturę jak reszta jądra. Może dlatego? Ale przeciez jest twardy i wyraźnie wyczuwalny przeze mnie. Nawet radiolog palpacyjnie mnie zbadał i był zdziwiony, że tego nei widać na monitorze. Powiedział, że to nic groźnego zapewne, ale żeby udać sie do urologa. Ogólnie w opisie USG podane są rozmiary jądra oraz pisze że echostruktura jąder i najadrzy prawidłowa i brak jest zwiększonej ilości płynu wokół jader, zmian żylakowych nei stwierdza się. Jakiej diagnozy mogę się spodziewać? Czytałem na tym forum o jakichś guzkach pozapalnych na jądrach. Czy jest coś takiego? Takie guzki mogą robić się na jądrach? Czy może to być nowotwór mimo, że w USG jest czysto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Na drugie usg najlepiej udać się po 3 tygodniach od poprzedniego badania. Oczywiście może to być zmiana pozapalna, nie można tego wykluczyć. Jednak ostateczne rozpoznanie powinien postawić urolog. Badanie palpacyjnie nie jest podstawą do usunięcia jądra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Byłem dzis u urologa, który również zrobił usg. Powiedział ze to cos twardego na powierzchni jadra jest w dwóch miejscach i powiedział ze to zejscie stanu zapalnego i są to zmiany w osłonce białawej która włókniała.Powiedział, ze to napewno nie nowotwór, bo miąższ jadra w obrazie usg jest jednorodny. Kazał profilaktycznie zrobic jednak markery HCG i AFP. Jeszcze w USG wykrył jakąs malutka tornbiel w najadrzu ale powiedział, że to nic groźnego. Czy ta osłonka biaława moze włókniec? Urolog powiedział ze nei wycina sie tych zmian chyba ze bolą. Czy to cos powaznego? czy wystarczy obserwacja i kontrolne USG co pół roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×