Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Znieczulenie - operacja wodniaka jądra


Gość Jakub

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W czerwcu mam operację wodniaka jądra. Dostanę znieczulenie (zastrzyk w kręgosłup), więc będę znieczulony od pasa w dół. Mam też zapalenie prostaty i czy to znieczulenie obejmie też prostatę? Przez to zapalenie nie mogę długo wysiedzieć na miejscu, dlatego to mnie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czy tak samo nie będę odczuwał dolegliwości ze strony prostaty jak będę leżał w szpitalu po zabiegu? Ponoć przez jeden dzień nie będę mógł chodzić przez to znieczulenie, gdyż będę miał *sparaliżowane* nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znieczulenie do kręgosłupa (podpajeczynówkowe) utrzymuje się najwyżej 4-6 godzin. Po tym okresie wraca czucie i można poruszać kończynami dolnymi. Trzeba jednak leżeć około 24 godzin płasko, aby nie doszło do powikłań znieczulenia czyli najczęściej bólów głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyczną sprawą przy znieczuleniu podpajęczynówkowym jest to, aby anestezjolog wykonywał je najcieńszą możliwą igła o odpowiednio skonstruowanym ostrzu. Ponadto igła powinna być wprowadzana nieco pod kątem, a nie prostopadle do powierzchni ciała. Te zabiegi profilaktyczne zabezpieczą przed zespołem popunkcyjnym (lub go skrócą), który jest nie do zniesienia. Objawia się bólem głowy w pozycji stojącej, zaburzeniami słuchu (niedosłuch, szum uszny, rzadziej zespół ziejącej trąbki słuchowej [autofonia]), nudnościami, zawrotami głowy. Jeżeli anestezjolog nie może zagwarantować, że będzie przestrzegać powyższych zasad to należy poprosić o innego anestezjologa, albo zmienić szpital. Co prawda zespół popunkcyjny leczy się samoistnie po 2-14 dniach, ale są przypadki dłuższe, nawet wielomiesięczne. Problem w tym, ze w Polsce możliwe jest tylko leczenie objawowe: infuzja płynów hipotonicznych, NLPZ, kofeina i intensywne nawadnianie organizmu, no i lezenie. Jest skuteczna metoda leczenia zespołu popunkcyjnego przez zewnątrzoponowe nastrzykiwanie krwi własnej, ale w Polsce się jej nie stosuje (na rok 2011). Wiec jak będzie problem z przedłużającym się ZPP to my Polacy jesteśmy na przegranej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od dawki znieczulenia może sie ono utrzymywać nawet do 8h. Czucie i władze w kończynach uzyskuje się stopniowo począwszy od ok, 1-3h po zabiegu. Wielu lekarzy zaleca leżeć płasko po zabiegu, ale tak na prawdę nie ma żadnyc dowodów na to, że nie przestrzeganie tego zalecenia może spowodować ZPP (zespół popunkcyjny). Leżenie może conajwyżej opóźnić wystąpienie objawów (objawy ZPP zwkle pojawiają sie 24-48 h po zabiegu po przyjęciu pozycji pionowej na kilka sekund/minut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×