Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Sina noga po skręceniu


Gość Papapa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam nadzieję, że ktoś mi doradzi. 

Miesiąc temu paskudnie skręciłam kostkę, w dodatku doszło jeszcze do uszkodzenia tkanek miękkich w śródstopiu. Pojechałam na sor, gdzie założono mi opatrunek z altacetu i bandaża elastycznego. Lekarz zalecił mi żebym dwa tygodnie leżała z nogą uniesioną w górze i stosowała dalej altacet + okłady z lodu. 

Potem miałam kolejną wizytę u chirurga, który uznał, że opuchlizna i siniaki się zmniejszają, więc mogę pomału obciążać nogę. 

No i problem pojawia się tutaj. Już drugi tydzień staram się pomalutku chodzić z pomocą kul, jednak noga nie pracuje prawidłowo. Nie umiem ułożyć stopy prosto, nie zrobię pełnego ruchu w dół ani w górę, przez co chodzę praktycznie na sztywnej nodze. W dodatku przy każdym kroku mam wrażenie, jakbym chodziła po igłach. 

Staram się dawać tej nodze odpoczywać, smaruję mazidłami na obrzęki i siniaki, delikatnie masuję i staram się rozruszać staw, ale mimo to noga pod wieczór jest strasznie spuchnięta i sina - zasinienie wychodzi aż do samego kolana. 

Czy jest to normalne? Czy przemęczam nogę? Powinnam udać się z tym jak najszybciej do lekarza?

Na ostatniej wizycie w poniedziałek mówiłam lekarzowi o tym, że noga robi się sina, ale zbytnio się tym nie przejął. Jednak dla mnie wygląda to co najmniej niepokojąco. Jestem w kropce. Proszę kogoś o radę. Chciałabym jak najszybciej wrócić do zdrowia, a rehabilitacje zaczynam dopiero za dwa tygodnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę, że warto udać się już teraz na wizytę do fizjoterapeuty. 

Brak możliwości ułożenia stopy może wynikać z utraty elastyczności aparatu torebkowo - więzadłowego i/lub mięśniowego - w wyniku stosowania bandaża elastycznego oraz niewystarczającego obciążenia kończyny dolnej. 

To mogło też prowadzić do niewłaściwej pracy układu żylnego, który w dużym stopniu jest uzależniony od pompy mięśniowej, która działa dzięki skurczowi oraz rozkurczowi tkanki mięśniowej. 

W całej tej historii, która Pani opisała brakuje mi badania USG lub RM - pozwoliłoby to na dokładniejszą ocenę Pani aparatu torebkowo - więzadłowego. Opisała Pani swój uraz poważnie - mogło dojść do uszkodzenia, któregoś z więzadeł, które może teraz utrudniać stabilizację stawu skokowego (górnego/dolnego) - lub aktualnie brak prawidłowego wygojenia tkanki więzadłowej. Oczywiście to tylko hipoteza. 

To uczucie igieł może wynikać z chwilowej przeczulicy powierzchni podeszwowej stopy - brak wcześniejszego obciążenia/ zaburzenie przepływu układu żylnego. 

Fizjoterapeuta na podstawie wywiadu i badania klinicznego zaproponuje dalszą formę leczenia oczywiście w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam, 

Edytowane przez Łukasz_Synergia_Chorzów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×