Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Carcinoma clarocellulare II Fuhrrmanna


Gość chory 2009 rok

Rekomendowane odpowiedzi

Gość chory 2009 rok

Fragment tkanki tłuszczowej największy 10x6 cm ,makro bez zmian But.II fragment tkanki 5x3,5x4 cm z rozciętym guzem o max.wym.4cm i fragmentem torebki włóknistej;guz na przekroju żółtawo-brunatny oddalony min.0,5 cm od linii cięcia ;torebka okołonerkowa włóknista; wynik histopatologiczny ;Carcinoma clarocellulareII Fuhrrmanna,linia cięcia wolna od zmian ,torebka okołonerkowa ;Fibrosis. jest już po zabiegu wyłuszczenia guza;jaka dieta jakie badania kontrolne ,onkolog na wizycie powiedział za rok badanie TK . Czy to koniec leczenia ,tylko L4 od urologa mam szukać innego onkologa. Jaką literaturę dr. poleca i co jeszcze mam robić .Mam 39lat i chcę się leczyć i nie wiem co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diety nie ma patrz strona: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_nerki Leczenie operacyjne w raku jasnokomórkowym nerki Pierwszoplanowa rola w leczeniu chorych z rakiem nerki przypada chirurgii. Operacyjne dojścia mogą być otwarte, laparoskopowe oraz metodą ablacji przezskórnej. Zabieg chirurgiczny wykonuje się u pacjentów w stadiach I, II i III, a w stadium IV (przerzutowym) leczy się paliatywnie. Operacje chirurgiczne dzielą się na totalne (radical nephrectomy) i zachowujące albo zaoszczędzające nefron (nephron sparing surgery). Podejście paliatywne nie oznacza rezygnacji z leczenia chirurgicznego, jednak zabiegi wykonują radiolodzy i mają one inną specyfikę (techniki takie jak embolizacja, krioablacja, ablacja falami o częstotliwości radiowej - RFA). Biopsję nerki robi się rzadko. W przypadku chorych niekwalifikujących się do pierwotnego leczenia operacyjnego stosuje się leczenie systemowe &#8211* &#8222*celowane&#8221* lub immunologiczne. Jak wynika z opublikowanych ostatnio badań kanadyjsko-europejskich, najczęstszym wskazaniem do nefrektomii jest stadium I raka nerki (T1N0M0). U chorych z rakiem w tym stadium wykonuje się nefrektomię radykalną w większości przypadków ale wyniki dużych badań pokazują, że mniej radykalny zabieg operacyjny zapewnia ten sam odsetek przeżyć pięcioletnich i jest również bezpieczny dla pacjentów. Badanie Paradysza i wsp. dwóch polskich województw wykazało, że w 2000 roku tylko 36 razy podjęto decyzję o wykonaniu operacji oszczędzającej nefron, chociaż w prawie 300 przypadkach guz miał *5cm. Prace porównujące wyniki leczenia przy użyciu techniki otwartej i laparoskopowej wskazują na równorzędność operacji . Operacje laparoskopowe nie są przeciwwskazane u chorych w podeszłym wieku. Do małych zmian podejście przezskórne jest tak asmo efektywne jak laporskopowe, a wiąże się z mniejszą ilością powikłań poablacyjnych i krótszym pobytem w szpitalu. RFA (radiofrequency ablation) wykonuje się w przypadku małych zmian u chorego z pojedynczą nerką, u którego nie można wykonać operacji. Intencją jest zaoszczędzenie funkcji filtracyjnej i wydalniczej nerki . Badania obrazujące służą właściwemu określeniu stadium zaawansowania klinicznego i zaplanowania zabiegu. W pierwszej kolejności jest to badanie tomograficzne (CT, spiralne CT), w drugiej &#8211* badanie rezonansowe. Wyniki pomiarów w CT różnią się od rzeczywistych, ale tylko w kilku procentach miało to znaczenie wyrażające się w dyskwalifikacji od operacji zachowującej nefron. Po operacji chorzy monitorowani są z punktu widzenia internistycznego przez nefrologów, a z onkologicznego punktu widzenia konieczne jest regularne wykonywanie badań obrazujących &#8211* tomografii komputerowej lub rezonansem magnetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,zgodzę się ,że tomografia kom, lub rezonans mag. ,co pół roku ,ale czy nie ma to wpływu na drugą nerkę nie osłabia się jej .Z wiadomości mi znanych ,środek cieniujący też ma wpływ na organ, czy po takim badaniu trzeba dużo pić,aby szybko to wydalić,nikt nic nie mówi.Mam jeszcze zapytanie do dr. ,co do badań ,chodzi mi o leukocyty-0-2w p.w.*erytrocyty wył-w p.w.*bakterie -pojedyncze .czy dobrze ,czy żle mam to rozumieć.Co do opisu his-patto tak pisze*818882-885Guz*Carcinoma clarocellulare II Fuhrmanna..Jak mam to rozumieć,innej klasyfikacji nie ma.Dziękuję za poradę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×