Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Polip lub złóg w pęcherzyku żółciowym i konsekwencje usunięcia


Gość Agnieszka z Płocka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka z Płocka

Mam 25 lat. Wykryto u mnie polipa w pęcherzyku ewentualnie miękki złóg, grudka żółci o średnicy 8,2 mm. Pani na USG powiedziała, że pewnie mi wytną pęcherzyk żółciowy. Strasznie się tego boję. Za kilka dni mam konsultację chirurgiczną. Cały czas odczuwam ucisk jakby na żołądku, bardziej po prawej stronie. Nic mnie nie boli, czasem odczuwam pieczenie w żołądku. Mam cały czas temperaturę 37,2 st.C, OB - 8, inne badania - morfologia - wszystko w normie. Czy to może być winą polipa? Dodam, że znajduje się blisko szyjki. Boję się nie tyle samego zabiegu co jego skutków – czytałam, że ludzie mają potem problemy z refluksem i nie tylko. Dodam, że nie jem dużo tłustego, jestem szczupła. Mam pytanie. Jakie są szanse powrotu do normalnego życia po takim zabiegu i czy często zdarzają sie jakieś komplikacje i inne choroby wywołane usunięciem pęcherzyka? Znam dwie osoby, które nie mają go juz kilkadziesiąt lat i żyją zdrowo, ale czytając wypowiedzi niektórych internautów zaczynam się bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawowy, a taki w Pani przypadku jest, złóg lub polip w pęcherzyku żółciowym jest wskazaniem do usunięcia pęcherzyka żółciowego. Polip balotujący w szyjce pęcherzyka żółciowego zamykając okresowo ujście żółci może wyzwalać dolegliwości w postaci np. ucisku spowodowanego rozdęciem pęcherzyka. Jednak dobrze by było, żeby przed zabiegiem wykonać gastroskopię celem wykluczenia patologii w zakresie śluzówki przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Przeoczenie chorób związanych z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego może skutkować dalszym utrzymywaniem się dolegliwości mimo usunięcia pęcherzyka żółciowego. Oczywiście zalecałbym wykonanie cholecystektomii metodą laparoskopową. O powikłaniach przeczyta Pani na stronach echirurgia. Powikłania śródoperacyjne jak i pooperacyjne są nader rzadkie (około 1-2% w zależności od typu powikłania, powikłania mniej szkodliwe są częstsze). Zabieg należy do jednych z bezpieczniejszych i mało skomplikowanych. Najlepiej niech Pani wybierze ośrodek, gdzie wykonuje się dużo takich zabiegów (większe doświadczenie przekłada się mniejszą liczbą powikłań). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×