Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Biopsja guzków prawego i lewego płata tarczycy


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Proszę o wytłumaczenie mi następujących wyników biopsji guzków tarczycy: Rozpoznanie: Płat prawy: grupy i płaty normotypowych tyreocytów. Płat lewy: masy koloidu z licznymi płatami i grupami normotypowych tyreocytów oraz makrofagami. Dziękuję za wyjaśnienia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg obecnie obowiązujących zaleceń każdy wynik poza opisem jak wyżej jest zakończony podsumowaniem: np zmiana łagodna kategoria 2. Tutaj obawiam się, że może to być obraz niediagnostyczny (nie do interpretacji z uwagi na dominację treści krwistej) czyli kat 1, ale interpretację podaje ZAWSZE osoba ogladająca preparat. Należy po prostu zwrócić się do osoby wykonującej biopsję o podsumowanie, a jesli wynik wydał lekarz endokrynolog współpracujący z histopatalogiem spytać się endokrynologa. http://www.tarczyca.info/temat/diagnostyka-tarczycy/biopsja-tarczycy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam prosbe. Chcialabym dowiedziec sie wiecej na temat wynikow mojej bipsji. Płat lewy/ciesn- Koloid,pojedyncze i w grupach komorki pecherzykowate,pojedyncze makrofagi. Dgn: struma nodosa colloides. Bardzo prosze o pomoc w zrozumieniu tego wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odebrałam wynik biopsji tarczycy:prawy i lewy płat zawierają krew, bez elementów komórkowych tarczycy. Kat.1 Czy oznacza to, że biopsja została źle wykonana? Czy muszę powtórzyć badanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo proszę o interpretację wyników : W preparacie z zaaspirowanej treści widoczne są grupy, płaty i struktury pęcherzykowe utworzone przez normotypowe tyreocyty. Pojedyncza grupa tyreocytów z cechami niewielkiego polimerfizmu jądrowego. Ponadto nieliczne rozproszone makrofagi oraz skąpy koloid. Obraz odpowiada zmianie łagodnej (kat.2 wg PGNE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację wyniku. W biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej uzyskano pojedyncze normotypowe tyreocyty. W tle erytrocyty. Materiał zbyt skąpy dla uściślenia rozpoznania. Według systemu Bethesda kat. 1. DZIĘKUJĘ Z GÓRY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×