Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powikłania po operacji kręgosłupa


Gość Mieczyslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mieczyslaw

Bylem operowany kilka miesiecy temu. Powodem bylo przesuniecie dysku w dolnej koncowej czesci kregoslupa, ktory uciskal na nerw kulszowy (na rdzen). Po wycieciu, wstawiono implant. Jednak po kilku miesiacach od operacji bol nie ustal i okazalo sie, ze pojawily sie blizny wewnetrzne, zrosty, ktore teraz uciskaja na rdzen kregowy. Przepisane zostaly nastepujace leki (miesiczna kuracja), ktore maja doprowadzic do *rozpuszczenia tych zrostow*: encorton, aulin, controloc i sirdalud. Jesli nie pomoga, tak brzmi diagnoza, trzeba zaryzykowac kolejna operacje, ktorej prawdopodobienstwo powodzenia jednak nie jest duze. Przejzalem dzialanie tych lekow i z opisu nie wynika, zeby rzeczywiscie mialy pomoc w tym przypadku, a skutki uboczne ich stosowania sa powazne. Bardzo prosze o feedback i porade w tym wypadku, czy istnieje inna metoda, ew. inne srodki ktore pomoglyby *rozpuscic* powstale blizny wewnetrze? Czy w tym wypadku użycie lasera do likwidacji tego rodzaju blizn wchodziloby w rachube?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Nie ma leków, które w sposób bezpośredni rozpuszczałyby blizny w ujęciu klinicznym. Lekarz użył potocznego sformułowania przedstawiającego pewną patologię pooperacyjną. Blizny w cudzysłowie ujmując w Pana przypadku to odczyn pooperacyjny zapalny. Dlatego leki typu sterydów (Encorton) oraz niesterydowych przeciwzapalnych (Aulin) są jak najbardziej wskazana. Na chwilę obecną należy czekać na skutki działania leków. Trudno mi cokolwiek więcej napisać na ten temat, gdyż jestem chirurgiem ogólnym, a nie neurochirurgiem. Co do innych sposobów leczenia (np. laser) występujących zrostów pooperacyjnych należy porozmawiać z neurochirurgiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zofia 24.01.2010

Typowe blizny i bliznowce,leczyć można przez zmiękczenie tej blizny jonoforezą,dobre efekty są przy zastosowaniu jednocześnie lasera(o dł.800nm) i fonoforezy.Jednak te zabiegi działają w głąb skóry ok.1,5-2cm.Jeśli to są zmiany głębsze,to rzeczywiście trzeba się udaćdo neurochirurga.Jestem rehabilitantką i miałam operację guza kanału kręgowego.Blizna jest dość gruba i b.długa -15cm,ale nie mogę stosować zabiegów fizykalnych z powodu guza,którgo mi usunięto.(jedynie hydroterapia i solluks lub bioptron).Nie to jest ważne,cieszę się,że jestem w pełni sprawna.Odebrałam wynik rezonansu( był zrobiony pół roku po operacji),w którym jest napisane łukotomia obustronna-co to znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie do Pana Mieczysława, czy założono panu implant ruchomy czy ten na stałe (tytanowy), i z jakiego dostepu go wprowadzali przedniego czy tylnego? najbezpieczniejsza operacja to jest z dostepu przedniego z dyskiem nieruchomym wtedy wogle nie grzebia przy nerwach chyba ze miał pan duza przepukline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po trzech operacjach,2 razy lędzwiowy i rok temu piersiowy.Mam bardzo dużą szramę na plecach,miałam również ciete żebra.przed opoeracją cierpiałam strasznie,myślałam że będzie lepiej,niestety bóle mam niesamowite jedynie obecnie nie mam takich rozrywających w klatce piersiowej ale porobiły się zrosty i są bóle nie dowytrzymania,nawet mam ograniczenie chodzenia bo ból jest okropny.Część pleców nie mam w nich czucia i podczas chodzenia czuję taki głas, mam wrażenie że za chwile mi to sie oderwie. Serdecznie współczuję wszystkim bo wiem naprawdę co to jest ból.Chciałabym żeby mi też ktoś pomógł bo to się nie da normalnie funkcjonować.Lekrz powiedział że tak mie stworzyła natura.To jest obłęd żeby mówić pacjence takie rzeczy zamiast pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysztof

Mam pytanie.Zdiagnozowano u mnie dyskopatie L5 S1 i czeka mnie operacja .Mniej więcej wiem jak wygląda operacja ale niewiem czego mogę sie spodziewać po niej .Wiem że każdy organizm reaguje inaczej,ale chciałbym znac opinie innych co do powikłan operacyjnych, bólu ,powrotu do normalnego funkcjonowania itp.I ogólnie jak wygląda sytuacja po operacji.Zgóry serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Magda z Bydgoszczy

Witam, mam 32 lata i jestem po operacji usunięcia częściowo dysku l4/l5 i wstawienia stabilizatora (tzw. odbarczenie międzykolczyste) i odnerwienia stawu. Bardzo się bałam bo nie wiedziałam czego oczekiwać, jak wygląda operacja kręgosłupa. A wyglądało to tak: znieczulenie ogólne-narkoza, zasypiasz na plecach-budzisz się na plecach, operacja trwała nieco ponad godzinę, wybudzono mnie i poczułam przez kilka minut opkropny ból ale zaraz puszczono kroplówkę i ból był na tyle znośny że przespałam resztę dnia i całą noc, bez cewnika, tragedia żeby się załatwić na podsuwacz - ja nie dałam rady i wstrzymywałam do rana, następnego dnia rano stawiano mnie już na nogi, boli ale da się wytrzymać, spacerek do ubikacji i z powrotem do wyrka i tak wygląda drugi dzień, leżenie w pozycji na boku, drugi dzień o niebo lepszy, odwazyłam się już na spacerek przy ścianie przez cały korytarz oddziału :) na żądanie podawana kroplówka z ketonalem, wyszłam do domu na czwartą dobę, na 7 zdjęcie szwów nawet nie poczułam kiedy :) dziś jestem już 2 tygodnie po operacji. Mogę normalnie chodzić, boli przy pochylaniu się, nie wolno dźwigać niczego, minął ten rwący ból kulszowy który u mnie promieniował do biodra i nogi, rano budzę się bez wycia z bólu :) reszta na razie jeszcze poobijana. Martwi mnie tylko dość duże twarde zgrubienie wokól blizny - blizna wzdłuż kręgosłupa, 8 szwów - przeszkadza bardzo, wygląda jak taki guz dookoła blizny. Chirirg twierdzi, że to nic starsznego i się rozejdzie - ale co przeszkadza to przeszkadza, mam powoli robić ćwiczenia, które dostałam na kartce a za tydzień zacząć chodzić na basen. Nie żałuję, że zdecydowałam się na operację. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po operacji kregoslupa ledzwiowego , pozostal mi brak czucia czyli mam trudnosci z zalatwianiem sie i oddawaniem moczu , prosze mi powiedziec czy jest nadzieja ze czucie powroci jestem prawie rok po operacji wstawienia implantow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,dziś dowiedziałem się ,że ból który mam ,jest spowodowant zrostem pooperacyjnym kręgosłupa lędzwiowego. Lekarz potwierdził mi,że po następnej operacji najprawdopodobniej powstanie następy zrost. Pytanie drugie: czy są inne możliwości?-tak, neurostymulator ale bardzo drogi. ja też na początku miałem ranę pooperacyjną twardą ,teraz jest miękka ale co z tego jak,zrost jest wewnątrz i prawdopodobnie przywarł do korzenia nerwowego ,to dlatego ten przykry ból. Pozdrawiam wszystkich z uszkodzeniami podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz zMałopolski

Witam,Dam rady.Najlepsze wPolsce*,Szp*wBytomiu,Szp.Rydygiera wKrakowie./Klinika wZakopanem-odmawia dorosłym/.Jestem po wypadku z uszk.kr.Lędżw.Były przepukliny na kilku poz.lędżwi rwa kulsz.do nogi z osłabieniem siły i piekącymi parastezjami utrudniające norn.egzystencję i sen,odpoczynek w bezruchu*KOSZMAR. Leki *Aulin,Sirdalud,Aestin,Diclofenac,Piroxicam Neurolizy*blokady nie pomagały-nie zmniejszały bóli,a jedynie tzw*działanie na odczuwanie progu bólowego poprzez muzg*Gabax,Amitryptymina,Tisercin polecam na ostre partestezje.Po kilku latach zdecydowałem się naOp.laserem wypalenia przepukliny dysku wW-wie-nic nie dało.Potem Op.małej laminektomii L/S po której utworzyła się wewn.blizna wokół korzonka przez to nie dała poprawy.Potem Op.wycięcia blizny i ruchomy implant międzywyrostkowy-mała poprawa-minęły*uporczywe pieczenie uda ale rwa kulsz.podczas czynności nasila się.Powstała nowa blizna.Już nie jest tragicznie można spać ale nie można pracować, siedzieć.Zdecydowałem się na kolejną Op*reoperację blizny z sztywną stabilizacją/wg*konsultacji Ord.Pieniążka wBytomiu*współpracujący z Prof.Zarzyckim i LfC implantyPL.,który nie jest zwolennikiem ruchomych implantów i dowiódł ze sztywna stabilizacja z usunięciem blizn w wielu przypadkach pomogła/czopem polimerowym i śrubami transpedikularnymi/.Chętnie pomogę wymienię się doświadczeniami z pacjentem .Warto konsultować się z MR w gab.pryw.Ordynatorów-nie żałować.Mail*januszjakos@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jadwiga 26

witam wszystkich moim problemem jest wpadniecie dysku do srodka na odcinku L4-L5 z uciskiem na rdzen i nerwy.chcesie dowiedziec jakie moga byc powiklania i czy bede musiala sie od nowa uczyc chodzic?operacje bede miala w irlandii bo tu mieszkam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Miałam problem z odcinkiem L5 S1 masywna przepuklina (pęknięty dysk) do kanału kręgowego z uciskiem na worek oponowy i nerw kulszowy. Przez pół roku męczyłam się z rwą kulszową, zaczęła opadać mi stopa, ból był nie do wytrzymania. dostawałam Tramal, Diclac, Mydocalm i myolastan wszystko razem a i tak bolało. Dnia 12 maja zostałam przyjęta do szpitala, 13-tego rano operacja, o 11.15 wróciłam na salę, a o 15.30 odbyłam pierwszy spacer prawie bez bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Miałem operację 19.05.10 l5 przepuklina z uciskiem.Na drugi dzień już wstałem i powoli chodziłem,trzeciego dnia wypisali mnie do domu,jak na razie jest ok,25.05.10 mam mieć zdejmowane szwy a za miesiąc wizyta kontrolna i wtedy zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość agnieszka

u mnie nie jest dobrze mimo ze jest rok po operacji prawie brak czucia zostal problemy z oddawaniem moczu itp. nikt nie ma na to rady nie wiem co dalej . czekam na rezonans magnetyczny poniewaz boli mnie w miejscu po operacji jest tam jakies wybrzuszenie ktore boli cos jednak jest nie tak jak powinno . pozdrawiam cierpiacych i moze ktos ma podobne obiawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo prosze o rade po operacji bardzo boli mnie lewy posladek jak by mi wbijal ktos cos ostrego bol jest non stop i promieniuje do lewej stopy , od operacji minelo dobre pol roku bardzo prosze o rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, minal rok od operacji kregoslupa szyjnego. Przepuklina na od c4 do c6. Mam wstawione implanty i czuje sie fantastycznie. Trafilam do cudownego czlowieka doktora Larysza w Szczecinie. Fantastyczny specjalista, wiem ze duzo ludzi do niego przyjezdza z calej Polski, gdyby ktos chcial kontakt to chetnie udziele informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem po operacji wypadnięcia dysku styczeń 2009, jednak do tej pory nie jest dobrze a nawet jest gorzej niż przed, teraz ból jest w plecach nodze pośladku zaczeła mnie boleć lewa ręka i na całej lewej połowie ciała czuje dziwne uczucie pieczenia, na dodatek żadne leki przeciwbólowe nie działają najlepsze że na rezonansie magnetycznym po operacji nic nie widać żadnych zrostów ogólnie wszystko jest ok a jednak ból jest niesamowity żałuje że sie zgodziłem na operacje więc wyprubujcie wszystkie metody zanim sie zdecydujecie na operacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł D.

Witam. Czytam tak sobie te wasze wypowiedzi - bardzo współczuję tym którzy cierpią z powodu nieudanych operacji, bądź z powodu zrostów pooperacyjnych. Jestem fizjoterapeutą, radzę wszystkim, którzy mają jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, aby potraktowali operację jako ostatnią deskę ratunku i podjęli się jej dopiero wtedy gdy będą mieli pewność, iż wykorzystali wszystkie dostępne środki. Jeśli chodzi o dyskopatię polecam metodę rehabilitacyjną według McKenziego. Jest to metoda leczenia uszkodzeń biomechanicznych kręgosłupa. Na stronie instytutu McKenziego w Polsce znajdziecie kontakty do terapeutów tej metody na terenie całego kraju - polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,dzisiaj mija 6 tydzień po operacji,jestem załamany kontrolny rezonans zrobił się bliznowiec,mam potworny ból pośladka oraz sztywnieje mi stopa przy chodzeniu,mój lekarz stwierdził że chyba będzie potrzebna druga operacja jednak na dzień dzisiejszy zapisał mi serię leków sterydowych Metypren,bardzo proszę o jakoś radę co mam dalej robić,czy ktoś miał podobne objawy i co z tym robić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na termin operacji. Całkiem przypadkowo stwierdzono u mnie w kręgosłupie piersiowym guz torbielowaty o wymiarach 17x32x100mm. Jestem w szoku. Bola mnie nogi i dlatego leczono mnie na żyły, potem na tętnice a ponieważ doszedł niedowład nóg zrobiono MR. Może ktoś jest po operacji takiego guza? Marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLIZNA POOPERACYJNA po OP kregosłupa-nie chodzi o tę po zszyciu miejsca operacji.!!! Czytam tu jak chorzy opisują objawy zwiazane z blizną po szwasch. Wyjasniam,*w wyn:MRi stwierdzona blizna tj tzw*bliznowacenie w obrębie wewnętrznym w okolicy wyjścia nerwu z rdzenia przez tzw*kanał,otwór kręgowy znajdujący się pomiędzy 2ma sąsiednimi trzonami kręgowymi.Tam w skutek ingerencji skalperem tworza się zrosty tzw*blizny opasające wychodzący nerw uwalniany n* od przepukliny dyskowej.Zrost-blizna jest po jej utworzeniu się niewiele sztywniejsza,mniej elastychna niż naturalne ciało zdrowego człowieka- więc zrost-blizna naciąga, szarpie za nerw tam w otworze kanale kregowym, z tąd objawy podobne do ucisku od patologii ucisku od przepukliny tj* tzw* wypadniętego dysku. Z doświadczenia wam powiem że objawy ucisku wypadniętego dysku w kanał kręgowy są bardzo bolesne/ zwłaszcza piekące-parzące /świadczące o ucisku na nerw-kwalifikujące się do zabiegu- bezwzględnie/ Wielu specjalistów nie zdradza tego pacjentom aby odraczac operacje. Pooperacyjne objawy sa wiele mniejsze a zwłaszcza nie ma piekących i bóle ustępują w bezruchu ciała a zwłaszcza w nocy lub długotrwałym leżeniu, a wzmagają się czynnościowo/ praca,schylanie się/ Nie należy bać sie OP* która nigdy nie pomaga w ustąpieniu bólów a w ich zmniejszeniu, więc do końca zycia po OP będą przykre małłe objawy. Proszę znależć sobie na www. o segmentarnym unerwieniu ciała od kręgosłupa* tam graficznie przedstawione jest* miejsce bólu a odpowiedzialny za ból odc.kręgosłupa, więc czytając swój wynik prześwietlenia np:MR możecie zrozumieć jakie stwierdzone czynniki przyczyniają się do objawów. *np* odc L/S kręgów* przyczynia się do bóli i prestezji nóg w dolnej części a nie jak tu w tym forum niektórzy piszą że wady,urazy kr.lędzwiowego dają im bóle rąk, głowy/.życzę powodzenia/ Medyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×