Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wysoki GGTP ALT i AST


Gość Badany

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem ostatnio badania, no i niestety nie jest dobrze. Już wiem, że czeka mnie odstawienie alkoholu i dieta. Jeśli ktoś może powiedzieć coś więcej z czym się wiążą tak wysokie wyniki to będę bardzo wdzięczny. Po świętach oczywiście wybieram się do lekarza z wynikami. ALT - 112 AST - 99 Bilurbina -19 GGtP - 616 Pozostałe wyniki w normie (jeszcze delikatnie podniesiony cholesterol - 5,99). Dodam jeszcze, ze nic mi nie dolega, nic nie boli. Macie jakies propozycje/porady co dalej, żeby wyniki choć trochę zbliżyły się do prawidłowych. Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zatroskana

Witaj. Dopiero teraz weszłam na forum. Jak wyniki? Jeśli to marskość to jak piszesz czeka Cię 100% abstynencji i dieta. Dobrze czytaj opisy leków,które dostaniesz i obserwuj siebie. Mój mąż odstawił wszystkie używki i po roku watroba odpowiedziała dobrymi wynikami. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość otton III

Nie lubię pisać na forach ale w związku z faktem, że jak sam potrzebowałem opinii to szukałem na forach opisze swoją historię: Rok 2015 Picie alko &#8211* piłem po stracie pracy 10 miesięcy codziennie 5-7 piw a pod koniec tego okresu jak miałem silniejszą głowę to do tych piw dodawałem 100-150 ml wódki + dodatkowo tłuste jedzenie, na kaca zawsze cola 2 litry, dużo słodkiego &#8211* tiramisu, ptasie mleczko itp. Badania &#8211* w październiku 2015, alat 220, aspat, 198, GGTP &#8211* 120 &#8211* diagnoza stłuszczenie lub zwłóknienie wątroby, przytyłem w ciągu 10 miesięcy 12 kilo Dieta &#8211* dokładnie 2 miesiące &#8211* 0 alkoholu, rano kiełbasa gotowana z chlebem, około godz 10 pomarańcza, około godz 12 zupa , około 17 obiad w domu samo mięso gotowane z surówką, kolacja koło godz. 20 pomelo lub grejpfrut &#8211* 3 razy dziennie 2 szt esentiale forte. Woda 3 litry dziennie mineralna niegazowana. Badania po 2 miesiącach diety &#8211* alat 41, aspat 40, ggtp &#8211* 60 &#8211* lekarz stwierdził, że jest ok. zalecił dalszą dietę ale już nie taka rygorystyczną Rok 2017 Pice alko &#8211* obowiązkowo w sobotę 5-6 piw, w tygodniu nie piłem, na imperzach wódka w dużych ilościach, jedzenie tłusto golonki itp. + cola codzienie 1-2 litry Badania &#8211* alat 140, aspat 170, ggtp 80 &#8211* znowu dieta, diagnoza stłuszczenie wątroby, dodatkowo leciała mi krew z nosa lekarz stwierdził podejrzenie marskości wątroby Dieta &#8211* 0 alkoholu, rano kiełbasa z piersi kurczaka morliny ok. 10 cm gotowana z serkiem Bieluch i 2 kromki razowca, godz 10 &#8211* kalarepa lub papryka, godz 12 pomarańcza lub pół pomelo, godz 17 chude mięsko z piersi kurczaka na obiad, leki 3 szt hepatilu jednorazowo + 3 x dziennie ostropest zmielony popijany wodą. Woda 3 litry dziennie niegazowana. Wynik &#8211* po 6 tygodniach, alat 20, aspat 16, ggtp 20, waga 6 kg mniej, lekarz stwierdził, że w polskich realiach nie da się nie pić i po każdej imprezie min 5 dni trzeźwości na regeneracje wątroby. Mój wniosek &#8211* żyjąc w naszych realiach nie oszukujmy się pić alko jest normalne/ nie pić nienormalne. Polecam ostropest w nasionach i 5 dni karencji niepicia po imprezach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Po dwóch miesiącach powtórzyłem badania plus zrobiłem z 20 innych. Zrobiłem też USG jamy brzusznej - lekarz zapytał dlaczego do niego przyszedłem bo on tam nic nieparawidłowego nie widzi. Oczywiście stwierdził, że za dużo alko. Przez te dwa miesiące mocno ograniczyłem alkohol ( ale nie wykluczylem całkowicie) jadłem troszkę mniej tłusto, ale nie stosowałem żadnej diety. Brałem Esentiale forte 3x po 2 tabletki dodatkowo ostropest mielony do potraw od czasu do czasu. Wyniki badań. ALT - 64 poprzednio 112 AST - 37 poprzednio 99 GGtP - 230 poprzednio 616 Pozostałe wyniki też w normach, jedynie cholesterol lekko podwyzszony. Idzie w dobrą stronę więc nie będę chyba nic zmieniał. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×