Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jak zaczyna się PZT??


Gość Czesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób, którzy maja już diagnozę. Jak to się zaczęło, jak bardzo było to uciążliwe na początku, chodzi mi o skale bólu i inne uciazliwosci(osłabienie, brak apetytu itp.)Opiszcie pierwsze symptomy. Czy mieliście klasyczny OTZ?? Kiedy pojawiły się zwapnienia, biegunki tłuszczowe, chudniecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byś się zdziwiła jak wiele osób jest z chorą trzustką i nawet o tym nie wie.Organ ten jest trudny do zdiagnozowania.Jeżeli są bóle pod żebrami lub w dołku tak jak żołądek a usg czy tk nic nie wykazuje może być to początek chorej trzustki.Mnie zdiagnozowano dopiero kiedy wycieli mi pół trzustki po 13 latach od pierwszych bóli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak bo wszystkie wyniki były ok w związku z czym uznano że są to bóle somatyczne, nerwica, jelito drażliwe i takie tam. A ponieważ nie miałam ozt takie żebym wylądowała w szpitalu to nikomu nie przyszło do głowy że to zapalenie trzustki które przekształcało się w pzt. I dopiero gdy był poszerzony przewód wirsunga spowodowany guzem na szczęście dla mnie zapalnym było jasne że to trzustka.Chociaż dalej nikt nie postawił diagnozy że to pzt nie wyszło na TK ani RM dopiero wynik hihistopatologiczny określił jasno pzt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku nikt nie kierował mnie na takie badania. Takie badania robiłam rok przed operacją były złe ale to też nie jest dowodem na to że to trzustka może być złe trawienie w dwunastnicy i też będą resztki pokarmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że trzymam dość ostrą dietę da się przytyć i nie mieć zespołu złego wchłaniania.No chyba że jestem wyjątkiem bo z tego co czytam to ludzie z.pzt chudną każdy organizm jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, czytam Was na bieżąco, ale nie wiem co mogłabym Wam więcej doradzić Frost odpowiada na wszystkie pytania i to bardzo trafnie. Pytaleś się czy jest ktoś co żyje 20 lat z pzt ja żyje już 15 i mam zamiar jeszcze trochę pożyć. Więc glowa do góry jak bedziesz dbał o trzustke to doczekasz się wnuków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Czesiek

Ja byłbym wdzięczny gdybys dała jakieś informacje co do diety. Wolałbym, żeby zostało to napisane na tamtym forum, bo poprostu łatwiej jest to przeglądać. Napewno pare rad jeszcze byś dała:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zastanowię się. Co do diety to stosuję taką jak piszą na forach.Gotowane ,małe porcje, żadnej surowizny i nie pozwalam sobie na odstępstwa jeżeli zjem coś zakazanego to tylko mały kęs na spróbowanie, ale najważniejsze to chyba wiesz zero alkoholu,papierosów.Nawet syrop na kaszel bezalkoholowy.Co do tej paczki zjadanej przez Ciebie biszkoptów to uważaj rozkładaj ją na cały dzień nigdy naraz. Bo trzustka to taki himeryczny narząd dzisiaj zjesz i nic a jutro się odezwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą dietą to też jest indywidualna sprawa. Jednemu zaszkodzi drugiemu nie. Ja banana surowego nie jadam wsadzam go do mikrofali na 2 min i go lekko ścinam, podobnie z jabłkiem gotuję go 3 min z cynamonem i dodaję do zupy mlecznej albo zjadłam na deser.Ktoś pisał że super jeść winogrona, no chyba nie, gruba łupa i pestki to gwóźdź dla trzustki.Z surówek do obiadu jadam buraki i czasem tartą marchewkę ale niewielką porcję /1 łyżkę/.Ale jadam owoce z puszki brzoskwinie, ananasy ale. też mało, bo to podstawa w diecie trzustkowej zeby naraz nie zjeść dużo.Po wyjściu ze szpitala lekarz powiedział mi żeby schować duże talerze i tego się trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem mojej operacji był guz który zatykal przewód trzustkowy.Do operacji ponieważ nie byłam zdiagnozowana jadłam i piłam jak zdrowy człowiek.Na początku bóle były raz dwa razy na pół roku z biegiem lat coraz częstsze .Bolało pod żebrami a najczęściej w dołku tak jak żołądek więc byłam pewna że to żołądek mnie boli choć gastroskopia nic nie wykazywała. Nie chudlam badania usg, tk były w porzadku lipazy amylazy też aż do pewnego dnia gdzie po grilowym jedzonku w nocy z bólu zemdlalam . Usg wykazał guza który zamykał przewód wirsunga .Jak sie zarejestruje to opiszę więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×