Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Co dalej po cholecystectomii?


Gość Alicja

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem prawie miesiąc po operacji, ale mój stan zdrowia nie jest najlepszy. Stosuję dietę. Co bym nie zjadła to zwymiotuję. Od tygodnia nie mam stolca, mimo stosowania czopków. Jestem blada, słaba, ciśnienie mam niskie 85 na 54 powiedzmy. Mocz oddaję w miarę dobrze. Jaki jest tego powód? Przedstawiam przebieg choroby: Operację miałam tradycyjnie. Pierwsza karta wypisowa: *Pobyt w szpitalu od 09.02 do 20.02.09. ROZPOZNANIE: Ropniak pęcherzyka żółciowego K 81.0, Ropne zapalenie dróg żółciowych, Guz okolicy brodawki Vatera. Data i rodzaj operacji: (10.02.09.) -Cholecystectomia a fundo. Biopsja probatoria tumoris papillae Vateri. Revisio instrumentalis ducti choledochi. Drainage ducti choledochi modo Kher. Drainage cavi peritonei. STOSOWANO LECZENIE: nawodnienie, Tartriakson, Clexane, Metronidazol, Ketonal, Dolargan. Rozpoznanie histopatologiczne parafinowe: 1-2.Cholecystitis phlegmonosa ulcerosa. 3.Tkanka tłuszczowa i łączna włóknista oraz nacieki zapalne. Utkania nowotworowego w badanym materiale nie znaleziono. 4.Bardzo drobny fragment utkania trzustki. Naciekania nowotworowego nie znaleziono. Kontrola w Por.Chir. za 14 dni. Zgłosi się do przyjęcia celem wykonania cholangiografii przez dren Kehra dn.20.04.09 Rp.:Rowachol S:3*1caps, Kreon 10000 S:3*1,Ortanol 20 Plus S1*1*. Lekarstwa odstawione. Cholangio MR po operacji: Dane ze skierowania-stan po usunięciu pęcherzyka żółciowego, ropne zapalenie dróg żółciowych, guz okolicy brodawki Vatera. Badanie wykazuje obecnośc drenu Kehra w przewodzie żółciowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. PŻW nieposzerzone, w obrębie głowy trzustki jego średnica wynosi około 4,5 mm. Widoczne ujście przewodu żółciowego wspólnego na brodawce Vatera. Przewód Wirsunga o gładkich, równych obrysach, nieposzerzony, uchodzi wspólnie z PŻW na brodawce Vatera. Wnioski: Obraz Cholangio-MR odpowiada stanowi po usunięciu pęcherzyka żółciowego oraz drenażowi dróg żółciowych metodą Khera. Byłam 3 dni w domu i znowu znalazłam się na chirurgii z powodu osłabienia i braku moczu przez te 3 dni. Bardzo byłam blada. 2 KARTA WYPISOWA: Pobyt od 22.02.09 do 27.02.09.ROZPOZNANIE: Kolka jelitowa R 10.1, Odwodnienie, Stan po cholecystectomii z drenażem dróg żółciowych. STOSOWANO LECZENIE: nawodnienie, Clexane, Furosemid, Diphergan, Spironol. Zalecenia: wykonanie kontrolnego badania TK jamy brzusznej. Dieta lekkostrawna. Dbałośc o wyprożnienia. Chora pouczona o konieczności prawidłowego nawadniania i odżywiania. Rp: Fenactil krople 3*15, Spironol0,1 S 1*1, Cardiamid Coffein 3*15*. Tak wygląda opis. Moje drugie pytanie: Jak w dalszej kolejności ma następowac moje leczenie? Co z drenem Kehra, który mam już miesiąc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Trudno odpowiedzieć przez internet na pytanie jaki jest powód obecnego stanu zdrowia. Przeszła Pani poważny zabieg chirurgiczny, rozpoznano u Pani zapalenie dróg żółciowych (doszło do uszkodzenia na pewno z tego powodu miąższu wątroby), występuje guz w okolicy brodawki Vatera (pewnie na podłożu zapalenia – wykluczono w biopsji histopatologicznie nowotwór). Wynik Cholangio-NMR bez zastrzeżeń. Gojenie takiego stanu jest długotrwałe. Niskie ciśnienie oraz problemy z oddawaniem moczu powinny być jeszcze skonsultowane z internistą, gdyż mogą być to sprawy niezależne od chorób chirurgicznych. W chwili obecnej trzeba postępować zgodnie z zaleceniami ostatniej karty informacyjnej ze szpitala. Najważniejsze badanie to cholangiografia przez dren Kehra. Jeśli wynik będzie prawidłowy to zapewne zostanie Pani usunięty ten dren. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×