Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel lub kamień w śliniance


Gość majeczka0226

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majeczka0226

Dwa miesiące temu pod językiem pojawił się około centymetrowy obrzęk wypełniony krwią i śluzem, po dwóch dniach znika i za kilka dni znowu się pojawia. Dzisiaj byłam w poradni chorób błon śluzowych, lekarz stwierdził, że najprawdopodobniej jest to torbiel, ale równie dobrze może to być kamień w śliniance podjęzykowej chociaż kamień jest dość mały i *niezbyt twardy*, mam się zgłosić do chirurga stomatologa. Poczytałam troszkę portali internetowych i boje się, że mogą to być zmiany rakowe, mam 25 lat. Chce jeszcze nadmienić, że torbiel boli mnie tylko wtedy, gdy napuchnie, ale nie przeszkadza mi to w jedzeniu, po prostu mnie *pali*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej to tak zwana żabka. Występuje ona w każdym wieku najczęściej jednak w drugiej dekadzie życia, nieco częściej u kobiet. Przyczyną powstania torbieli w śliniance podjęzykowej jest zaburzenie odpływu śliny na skutek zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki. Najczęstszymi przyczynami powstawania żabki są: kamica ślinianek, urazy okolicy podjęzykowej powodujące blizny zwężające przewód ślinowy, zapalenia, które mogą powodować zwężenie i zwłóknienie przewodu ślinowego, zaburzając w ten sposób odpływ śliny. Na skutek zaburzenia odpływu gruczoł ślinowy powiększa się z powodu nagromadzenia zalegającej śliny powodując wypchnięcie języka ku przodowi i uwypuklenie dna jamy ustnej. Objawami są obrzęk okolicy podjęzykowej z wypchnięciem języka ku górze i zaburzenia połykania. W okolicy podjęzykowej widoczne jest różowo-niebieskie uwypuklenie kształtu owalnego z przeświecającym pod ścieńczałą błoną śluzową nagromadzonym śluzem. Niekiedy torbiel samoistnie opróżnia się na skutek pęknięcia, jednak po kilku dniach *dopełnia się* ponownie. Leczenie polega na usunięciu torbieli zawsze wraz ze ślinianką podjęzykową, gdyż torbiel może nawracać. Usunięcie może być przeprowadzone przez cięcie w dnie jamy ustnej a w przypadku dużych żabek polega także na otwarciu okolicy podjęzykowej od strony zewnętrznej na szyi. Inną metodą leczenia jest marsupializacja ściany torbieli polegająca na wycięciu okienka w torbieli z obszyciem brzegów rany. Jeśli doszczętnie usunie się torbiel wraz z ślinianką podjęzykową nawroty nie występują. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem chyba weteranem, właśnie walczę z trzecim kamyczkiem. Schorzenie upierdliwe, bolesne ale niegroźne. Jeden miałam operowany, krótki zabieg w miejscowym znieczuleniu, NIE BOLI.Drugi sam sobie wyszedł, BOLAŁO. Teraz mam trzeciego i zobaczymy co z nim będzie......Proszę wcinać kwaśne cukierki lub gumę do żucia, wtedy wytwarza się ślina i oczyszcza kanaliki ślinowe, POMAGA. No i do laryngologa zapraszam, powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat pod językiem po lewej stronie wyczuwam bolesny twardy guzek* po dociśnięciu go odczuwam kujący ból po lewej stornie szyi* guzek jest podłużny wielkości ziarna fasoli &#8211* lekarz twierdzi, że to przytkana ślinianka &#8211* ja boję się, że to nowotwór, również od kilku lat pod językiem po lewej stronie mam twardy guzek (umiejscowiony w okolicy 4 i 5 zęba) wielkości główki zapałki* guzek boli tylko jak mocno docisnę go placem do dziąsła &#8211* lekarz nie stwierdził żadnych zmian. Na węźle chłonnym mam trzy zgrubienia &#8211* lekarz stwierdził, że od częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Czy to może być powiązane ze sobą? Dodam, że w mojej najbliższej rodzinie jest czerniak, rak szyjki macicy i rak wargi dolnej. Wyniki badań w normie poza: OB 18mm, szerokość rozkłady płytek krwi 15,9%, RF &#8211* test słabo dodatni, CRP 6,2 mg/L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwa tygodnie temu usuniętą żabkę, podobno była mała. Zabieg około 20-30 minut, znieczulenie miejscowe tak jak u dentysty. Po usunięciu ciężko się je przez parę dni bo szwy ciągną jak się językiem rusza. Mam nadzieję, że nie będzie nawrotu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem okropna panikarą, miesiąc temu miałam usuwaną żabkę pod językiem tak bardzo bałam się tgeo zabiegu że non stop płakłam po wyjściu ze szpitala byłam najszczęsliwsza osobą pod słońcem lecz długa ta radość nie trwała 3 dni po zaczęło już się tam coś dziać. Dziś miją nawet nie cały mc a ja mam 2 żabki pod językiem, olbrzymie ale nie bolące i jestem tak bardzo załamana że biorę tabletki uspokajajace :( 16 kwietnia mam się zgłosić do szpitala. Boję się ze znowu po zabiegu będą nawroty i znowu będę musiała to przeżywac. Zastanawia mnie fakt z czego się to wzięło, bardzo ale to bardzo dbam o siebie o swoja jamę ustną. Nie wiem jka to przeżyję- jestem załamana i zastawniam się co błąd lekarza czy tak to już jets ze są nawroty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie mi proszę. Mam 26 lat i od 3 tygodni mam gulę pod językiem. Już na drugi dzień zaczęłam regularnie brać leki przeciwzapalne i dbać o higienę jamy ustnej. dobra możecie mnie osądzać, ale odkaziłam usta jodyną, zdezynfekowałam igłę i przekułam gulę. wyssałam z niej najpierw chyba ropę, potem krew. Jednak po 2 dniach gula wróciła do poprzedniego rozmiaru. Ślina ze ślinianki podjęzykowej wypływa powoli. Tak, żuję często gumę i biorę wit C. Gula jest po lewej stronie, ma wielkość ok.1.5cm, ale wogóle mnie nie boli, nawet przy ucisku. Najbardziej boli mnie to, że pracuję na czarno, nie jestem ubezpieczona,bo nie chcą mnie zatrudnić, ani nawet dać wolne. Co wy na to, czy to może być właśnie ta żabka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Miałem ponad rok temu usuwaną torbiel zastoinową ślinianki podjęzykowej po lewej stronie (usunięta w całości, nie pękła) teraz robi mi się po prawej.Objawy indentyczne jak przy pierwszej. Pewnie znowu trzeba będzie wyciąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam te wpisy, bowiem nie mogę spać z powodu bólu w gardle. Szczególnie dotkliwy przy przełykaniu śliny. Mimo, że widział mnie dziś laryngolog, a kilka dni temu internista, nie stwierdzili żadnych objawów, poza zaczerwienionym gardłem i(dziś) powiększonym węzłem chłonnym. Ból gardła trwa od czterech dni, ale dziś wieczorem się zdecydowanie wzmógł. Podejrzewam, że jak za pierwszym razem, diagnoza jest niewłaściwa i mam po prostu zablokowaną śliniankę. Piszę za pierwszym razem, bowiem 28 lat temu również miałem usuwany kamień ze ślinianki. Również wtedy długo trwało zanim jedna z lekarek skierowała mnie do chirurga. Zabieg trwał kilkanaście minut i od razu ogromna ulga. Mam nadzieję, że również dziś tak się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj zauważyłam ze od strony zewnętrzenej (na podbródku) zrobiły misie dwie gule po prawej i po lewej stronie, bolą mnie gdy dotykam i przełykam.w gardle takze je czuje. Może być to przyczyna opryszczki którą mam ale jestem panikarą i boję sie ! doradzcie coś może mi to pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu miałam usuwaną torbiel dna jamy ustnej-była nieduża. Sam zabieg trwał 15minut, bez znieczulenia, torbiel została rozcięta, zawartość wyjęta i zostałam wypuszczona do domu-bez szwów. Zabieg był bardzo bolesny. Po tygodniu cały czas mnie boli, zgrubienia,które powstały po zabiegu są twarde, bolesne i momentami krwawią. Czy to jest normalne?Czy te objawy miną a ja niepotrzebnie panikuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem przykladem osoby, u ktorej wycieto slinianke podzuchw prawa, tez z torbiela, wczesniej wielokrotne stany zapalne z kamieniami lub same kamienie, potem robily sie torbiele ogolnie mowiac pod jezykiem, w koncu usunieto mi slinianke podjezykowa, i...nie sluchajcie tego, co dr tu powiedzial, ze po calkowitym usunieciu slinianki podjezykowej nie beda tworzyc sie na nowo torbiele pod jezykiem, na dnie jamy ustnej bo to nie prawda! Jetstem zywym przykladem, ze pomimo bdb technicznie wykonanych operacji i szeregu zabiegow( oraz nieprzerwanie tworzacych sie kolejnych torbieli podjezykowych ), ktore byly usuwanwane chirurgicznie, wyluszczane ( a to b wazne! ), nie tylko udroznienie, lecz bylo kilka etapow , w tym na koncu wyluszczenie, to torbiele wracaja i konca nie ma, czesc z nich jest usuwana chirurg jesli uda mi sie natychmiast miec taka wizyte z pelna torbiela, a pozostale razy twprza sie raz po razie i niektore pekaja samoistnie, bo sama je specjalnie podrazniam jezykiem, by nie doprpwadzic do stanu zapalnego,potem ropy i innych ciezkich powiklan, tak wiec ... U niektorych osob usuniecie calej xlinianki podjezykowej moze nie powodowac tego, ze beda wznowy, a jednak sa przypadki , jak moj, Ze torbiele, tzw zabki lub ranule, czy mukocele (po polsku piszac) wracaja bez konca ! U mnie sie leczy skutki a nie przyczyne lub przyczyny, nikomu sie nie chce myslec, a mozna tu pomyslec, bo sa rozne badani, nie tylko obrazowe, ktore moga pomoc, albo lekarze w wiekszosci o tym nie wiedza, albo nie chca wiedziec i myslec i sie konsultowac szerzej by pomoc pacjentowi, mowi sie, ze mam pecha. Pecha to mam, ze nikt nie bierze tego na serio, nie wnika, nie ma konsylium, zeby zaczac kojarzyc fakty i moze inne powody, za ktore to jest wspolodpowiedzialne, moze cos innego, cos waznego dzieje sie w moim organizmie, co moglo by tu sie przydac? Ale nikt kompletnie nie drazy tematu, tylko slysze, ze jestem skazana na zabiegi, i co? I tak do konca zycia? Ludzie, to juz nie chodzi, by ktos to w ogole w pore zoperowal tylko jak dlugo mozna nie jesc normalnie po zagiegach ok 2 tyg normalnie(jak u mnie, tyle ran) oraz jak juz rana wygoi , to tworza sie kolejne torbiele, ktore tak sie napelniaja, ze zaczynaja bolec i nie mozna normalnie jest znowu i polykac tez, wiec co? Stale cierpiec bo bol ogromny zawsze, ciecie lub zabieg i zdechnac z wycieczenia organizmu, z niedozywienia ? Bo na to mnie skazuja ci tzw fachowcy, owszem leczenie skutkow jest u mnie zminimalizowane do min bolu, ale to nie jest wyjscie i zadna perspektywa na zycie. Tak wiec wspolczuje wam wszystkich ale przede wszytskim sobie, bo poki co nie znalazlam osoby ani nie slyszalam o takiej, ktora ma jak ja. Wiec pan doktorek pod artykulem sie niestety pomylil. Inaczej gdyby napisal stanowczo, ze nie zna przypadkow nawrotow i to ciaglych, ale tego nie napisal.zatem jednym zdaniem wprowadzil wszystkich w blad, w tym tez mnie. Dzieki i zycze dobrych diagoz, oraz myslacych w pelni i do konca lekarzy. To pisze ogolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×