Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nasilające sie bóle po cholecystektomii


Gość XXX

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy tygodnie temu mialam usuwany pęcherzyk żółciowy metodą laparoskopową. Od tamtej pory nękały mnie bółe w miejscu operowania jak i pod prawymi żebrami. Niestety bół ten się nasila, urudniając mi normalne funkcjonowanie. Czasem czuję, jakbym tam miała jakis kamień, który uwiera i kłuje. Ból promieniuje do pleców. Enzymy trzustkowe w normie. Cały czas pozostaje na diecie wątrobowej, bez żadnych odstępstw od reguł. Usg wykonane dziś nie jest miarodajne ze względu na krótki okres pooperacyjny. Doktor, który je wykonywał nie jest pewny czy jest tam naciek zapalny, czy też zdrowa tkanka na tle okolicznego, nierównomiernego stłuszczenia wątroby, ale z powodu tych nasilających sie dolegliwości bólowych skierował mnie na tomografię komputerową, którą mam mieć wykonaną pojutrze. W związku z tym mam pytanie czy w miejscu operowania tj. w loży po pęcherzyku mógł się utworzyć np krwiak? Czy dawałby takie dolegliwości bólowe lub inne objawy? Jeśli tak to jakie? Czy byłby niebezpieczny dla zdrowia? Czy jakoś sie to leczy? Jakie mogą być ewentualnie inne przyczyny tego nasilającego sie bólu? Czy gdyby był to jednak naciek zapalny to antybiotyki wystarczą (lekarz wykluczył istnienie ropnia)? Czy taki stan zapalny daje objaw w postaci podwyższenia temperatury czy niekoniecznie? Mam temp. ciała w normie. Jakie zmiany może wykazać tomografia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

W loży po usuniętym pęcherzyku żółciowym może powstać krwiak. Taki krwiak może oczywiście wywoływać dolegliwości bólowe, ale w takim wypadku musiałby być duży (co zauważone by było nawet w czasie USG). Jeśli krwiak nie jest zakażone to powinien wchłonąć się po pewnym czasie samoistnie (po kilku tygodniach). Jeśli to stan zapalny okolicznych tkanek wystarczy antybiotykoterapia, zastosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najgorsza sytuacja byłby ropień, ale lekarz wykluczył taką ewentualność. Wtedy mogła by wystąpić konieczność leczenia zabiegowego. Raczej pewnie jeśli w USG nie było jakichkolwiek ewidentnych zmian patologicznych TK może wykazać tylko odczynowy obrzęk tkanek w loży po pęcherzyku żółciowym. Myślę, że Pani dolegliwości mogą być jeszcze związane z przebytym zabiegiem. Czasem bóle pooperacyjne utrzymują się nawet 4-6 tygodni. Może ból związany jest ze zwyrodnieniem kręgosłupa (RTG odcinak piersiowego kręgosłupa), może stan zapalny żołądka lub dwunastnicy. O dalszych badaniach musi zadecydować lekarz prowadzący. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×