Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zapalenie kaletki maziowej


Gość Marta

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie 2 tygodnie temu na kolanie mojego taty (lat 51) pojawił się dość duży rumień, kolano obrzękło (ale niewiele), było bolesne w dotyku, podczas powolnego poruszania nie było bólu. Do tego wystąpiła podwyższona temperatura - 38st. Mój tata nie przypomina sobie żadnego urazu, skaleczenie, etc. Po wizycie u lekarza ojciec otrzymał 2 ampułki Dexavenu, Dicloratio i jakieś maści przeciwzapalne. Niewiele to pomogło, po 3 dniach kolano wróciło do punktu wyjścia, natomiast zaczerwieniło się również całe podudzie. Cały czas utrzymywała się podwyższona temp. (37,5-38st.). Był to czas weekendu, więc ojciec wybrał się na ostry dyżur, tam zrobiono mu rtg kolana (bez zmian), zdiagnozowano zapalenie kaletki stawowej, kazano przyjmować w dalszym ciągu Dicloratio, zamiast maści stosować wyłącznie kwas borny (zimne okłady). Po weekendzie nastąpiła kolejna wizyta u lekarza rodzinnego (kolano i temp. bez zmian). Przepisana została dodatkowo Doxycyclinum (codziennie 2x1). Po 11 dniach bez poprawy (licząc od początku objawów), tata dostał skierowanie do chirurga. Wczoraj zciągnięto mu płyn z kolana (podbarwienie krwiste), przepisano kolejną Doxycyclinum, nakazano stosować tym razem ciepłe okłady. Wizyta kontrolana za tydzień. Obecnie tata na dziwne skoki temp - od 35 do 37,5st w przeciągu paru godzin, kolano jeszcze bez zmian. Chciałam spytać skąd mogą wynikać te zmiany temp., jak długo może potrwać ten stan zapalny, czy i kiedy może przejść w stan przewlekły i jak go wtedy leczyć i czy obecnie stosować okłady ciepłe, czy zimne (różni lekarze różnie zalecali). Będę bardzo wdzięczna za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Na pewno trzeba się stosować według zaleceń chirurga. W chwili obecnej występuje ostry stan zapalny stawu kolanowego (świadczy o tym płyn uzyskany z nakłucia kolana). W stanach zapalnych, zakażeniach bakteryjnych raczej stosuje się okłady ciepłe. Wahająca się temperatura ciała może świadczyć o procesie gojenia się i powolnym wpływie antybiotyku na organizm. Proces zapalny ostry czasami przechodzi w przewlekły, ale musi stan zapalny trwać nieprzerwanie kilka tygodni. Możliwe, że wystąpi konieczność wykonania artroskopii stawu lub jego drenażu płuczącego. Najwięcej jednak informacji na ten temat uzyska Pani od ortopedy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz akurat mam taką przypadłość - zapalenie kaletki stawu łokciowego. Wczoraj byłam na ściągnięciu płynu, który się tam nadmiernie nagromadził. Staw mam ruchomy, niebolesny- zobaczymy jak będzie później. Aha w miejsce wyciągniętego płynu lekarz wstrzyknął mi lek o nazwie Dix...( sterydowy lek). - nie pamiętam. Czego dowiedziałam się od specjalisty? że w 50 % przypadłość ta się nawraca, wtedy trzeba wyciąc kaletkę, a w 50 % ustępuje samoistnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc niezastanawiajcie sie jak najszybciej udajcie sie do ortopedy,moj maz mial to samo temperatura skakala do 39st.C kolano obrzeklo,mial juz nawet zapalenie krwi,a lekarze wciaz zwlekali i dawali kolejne tabletki,wkoncu znalazl sie na stole operacyjnym .Bylo to zapalenie blony maziowej ,zapalenie kaletki maziowej a takze ropniak zwany potocznie wrzodem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od tygodnia mam obrzęk pod kolanem jest on bolesny i pojawiły się duże sińce w okolicach kolana a także duży siniec na stopie oraz ciągnący ból od kolana do stopy czy takie objawy są przy zapaleniu kaletki maziowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj się obudziłam rano , ni stąd , moje kolano było cale opuchnięte.! Było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem . Nie wywaliłam się ,ani nic. Po prostu nie wiem skad sie to moglo wziac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak miałam. W środę obudziłam się ze spuchniętym kolanem, a we wtorek wieczorem byłam na spacerze 40 minut. Natomiast dwa miesiące wcześniej przewróciłam się i uderzyłam kolanem o coś twardego. Trochę spuchło, ale smarowałam reparilem i po tygodniu przeszło. A teraz (w tę środę) znów spuchło. Znajomi mnie nastraszyli, więc poleciałam do ortopedy. Kazał dalej smarować reparilem i uzarinem na zmianę, chłodne okłady z altacetu. Pourazowe zapalenie kaletki maziowej. Ma się wchłonąć. Trzymajcie kciuki! Chyba jest trochę mniejsze, ale nadal czuję taką *meduzę* pod skórą kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolanie miałem już chyba 3 razy. Co najmniej jedno z nich wymagało 4 krotnego ściągania gromadzącego się płynu. Od tego czasu wszelkie prace na kolanach wykonuję wyłącznie w nakolannikach. Obecnie mam to w łokciu - obudziłem się rano z ostrym bólem. Wizyta u internisty Olfen i badania krwi i moczu (pod kątem dny moczanowej). Wyniki negatywne. Po chwilowej poprawie pogorszenie - obrzęk aż po nadgarstek, po 3 dniach kolejna wizyta, antybiotyk i skierowanie do ortopedy. Ściągnął mi 5 ml płynu, wstrzyknął coś tam i stwierdził, że za tydzień będzie dobrze. Zaczęło się poprawiać ale dziś poszedłem do lekarza rodzinnego ściągnąć, bo znowu naszło. Aha - zapalenia na 99% nabawiłem się od ciągłego opierania się na łokciu przy kompie i opierania łokcia na drzwiach auta. Od wewnątrz, żeby nie było, żem *zimny łokieć* *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam potwierdzone zapalenie kaletki stawu skokowego nie infekcyjne i jestem po dwóch blokadach sterydowych (Diprophos), przy drugiej blokadzie fakt, że nie zabrałem ze sobą zdjęć RTG przyczynił się do wykrycia poprzez badanie USG tętniaka w tym stawie* ból od ostatniej blokady nasilił się nie do wytrzymania ( biorę sam 2x dziennie ibuprom)* lekarz ortopeda profesor ( dydaktyczny) dr. nauk medycznych ograniczył się do skierowania mnie na rezonans magnetyczny* brak jakichkolwiek wskazań około medycznych czy rehabilitacyjnych ( tylko plasterek Olfen Patch )* opuchlizna utrzymuje się ok. 3 miesięcy, ból nie do wytrzymania od 3 tyg.rumień od niedawna* pytałem się o wszystko punkcję, drenaż, krioterapię, inne wskazania - co robić, a czego nie ... bez skutku. Składam pieniądze na rezonans ( 500/ 600 zł komercyjnie* nie komercyjnie z NFZ to 3-4 miesiące w moim regionie )... pomocy, jak doczekać do badania diagnostycznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówiony rezonans komercyjny, ale za 2 tyg. ( konieczna obecność pielęgniarki, a badania tylko w godz. 10-15 ), źle napisałem w komplecie z zapaleniem kaletki naczyniak ( nie tętniak ) opuchlizna stawu skokowego zmienia objętość pomiędzy ranem a wieczorem 50-100%* ale kogo to obchodzi byłem na pogotowiu prosić o pomoc, lekarz ( chirurg-ortopeda) nawet nie chciał słuchać, tylko statystyka ( gdzie , kiedy, zdarzył się wypadek ) kolejne prześwietlenie RTG i propozycja gipsu* nie chciał słuchać o bólu i zmianie w opuchliznach, ponieważ nie chcę umierać na zatrzymanie krążenia więc zrezygnowałem z gipsu... zalecił maść i do lekarza pierwszego kontaktu, a potem do specjalisty ( chyba przyjmą zapis na drugą połowę roku ), ponieważ ból jest nie do zniesienia, a nie jestem w stanie spełnić oczekiwań nie poruszających się samodzielnie matki i teściowej ( 82 l. i 80 l. ) rozważam samobójstwo ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pięciu lat borykam się z problemem nawracającego zapalenia kaletki w kolanie. Za każdym razem była punkcja i leki przeciwzapalne. Pomagało na około rok. Dwa tygodnie temu sytuacja się powtórzyła, ale tym razem, zanim pójdę na ściąganie, postanowiłam spróbować domowych sposobów. I efekt mnie zaskoczył - po tygodniu stosowania okładów z octu jabłkowego z miodem i naświetlania lampą bioptron (do której działania nie miałam zbytniego przekonania, a która stała bezużytecznie kilka lat w domu, kupiona w związku z zapaleniem zatok), stan zapalny ustąpił, a opuchlizna zniknęła prawie całkowicie. Kolano nadal naświetlam i robię okłady na noc, bo kuracja powinna trwać 10 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leczenie zachowawcze

W początkowym etapie kluczowe jest zastosowanie leczenia zachowawczego, które w wielu przypadkach jest wystarczające i powoduje poprawę stanu zdrowia. W każdym przypadku niezbędne jest ograniczenie aktywności fizycznej i ruchomości stawu barkowego.

Dzięki temu możliwa jest prawidłowa regeneracja kaletki maziowej. Zalecane jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – w większości przypadków są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także antybiotyki, gdy zapalenie ma podłoże infekcyjne. Domowym sposobem w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej jest także stosowanie zimnych okładów.

Fizjoterapia w leczeniu zapalenia kaletki

W celu złagodzenia uciążliwych objawów zapalenia kaletki stosowana jest także fizjoterapia. Rehabilitacja powinna odbywać się zarówno w warunkach domowych jak i pod okiem fizjoterapeuty. Jej zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego i towarzyszących mu objawów, przede wszystkim bólu i obrzęku.

Rehabilitacja wpływa pozytywnie na wzrost siły mięśniowej, poprawia stan mięśni obręczy barkowej, a także koryguje postawę ciała.

 

Terapia fizykalna

Doskonałe efekty w przypadku zapalenia kaletki podbarkowej daje zastosowanie metod fizykalnych. Jedną z metod charakteryzujących się świetną skutecznością jest laser wysokoenergetyczny. Jest to najnowocześniejsze narzędzie dające spektakularne efekty w przypadku stanów zapalnych w obrębie stawów.

Rewolucyjna technika HILT przynosi ulgę w bólu, zmniejsza uczucie sztywności, poprawia mobilność oraz wspomaga regenerację uszkodzonych elementów stawu. Efekty terapii są widoczne już po kilku sesjach, co sprawia, że zastosowanie lasera znacznie przyspiesza powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

HILT jest też gwarancją długotrwale utrzymujących się efektów. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób narażonych na częste urazy w obrębie kaletki podbarkowej, np. niektórych sportowców.

 

 

Edytowane przez Radek 1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2022 o 12:08, Radek 1980 napisał(a):

Leczenie zachowawcze

W początkowym etapie kluczowe jest zastosowanie leczenia zachowawczego, które w wielu przypadkach jest wystarczające i powoduje poprawę stanu zdrowia. W każdym przypadku niezbędne jest ograniczenie aktywności fizycznej i ruchomości stawu barkowego.

Dzięki temu możliwa jest prawidłowa regeneracja kaletki maziowej. Zalecane jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – w większości przypadków są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także antybiotyki, gdy zapalenie ma podłoże infekcyjne. Domowym sposobem w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej jest także stosowanie zimnych okładów.

Fizjoterapia w leczeniu zapalenia kaletki

W celu złagodzenia uciążliwych objawów zapalenia kaletki stosowana jest także fizjoterapia. Rehabilitacja powinna odbywać się zarówno w warunkach domowych jak i pod okiem fizjoterapeuty. Jej zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego i towarzyszących mu objawów, przede wszystkim bólu i obrzęku.

Rehabilitacja wpływa pozytywnie na wzrost siły mięśniowej, poprawia stan mięśni obręczy barkowej, a także koryguje postawę ciała.

 

Terapia fizykalna

Doskonałe efekty w przypadku zapalenia kaletki podbarkowej daje zastosowanie metod fizykalnych. Jedną z metod charakteryzujących się świetną skutecznością jest laser wysokoenergetyczny. Jest to najnowocześniejsze narzędzie dające spektakularne efekty w przypadku stanów zapalnych w obrębie stawów.

Rewolucyjna technika HILT przynosi ulgę w bólu, zmniejsza uczucie sztywności, poprawia mobilność oraz wspomaga regenerację uszkodzonych elementów stawu. Efekty terapii są widoczne już po kilku sesjach, co sprawia, że zastosowanie lasera znacznie przyspiesza powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

HILT jest też gwarancją długotrwale utrzymujących się efektów. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób narażonych na częste urazy w obrębie kaletki podbarkowej, np. niektórych sportowców.

 

 

Źródło: https://centrum-kore.pl/zapalenie-kaletki-maziowej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×