Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przewlekły stan zapalny jamy ustnej


Gość Justyna C

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Justyna C

W zeszłym roku, w trakcie okresu świątecznego zaczęła boleć mnie szyja, prawa strona była opuchnięta (delikatnie), czerwone i bolące gardło, u nasady języka, a dokładnie na jego boku pojawiły się, jak by to nazwać, odstające z języka grudki, oprócz koloru wyglądem przypominają małe odstające pieprzyki, kolor: jasno czerwony i czerwony, są miękkawe, brak gorączki i innych dolegliwości. Poszłam do lekarza, który powiedział, że jest to zapalenie węzła podżuchwowego (miejscowa infekcja), Dostałam antybiotyki, najpierw został przepisany Delacin 300, jeśli natomiast chodzi o te nazwane grudki na boku języka nie zeszły. Przy następnej wizycie (kontrolnej wizycie) lekarz stwierdził, że ta infekcja się jeszcze utrzymuje, znów dostałam antybiotyk, słabszy (nie pamiętam nazwy). Z kolei przy następnej kontrolnej wizycie, lekarz stwierdził, że nie ma sensu tego leczyć antybiotykami, że organizm musi sobie z tym sam poradzić (za przeproszeniem odesłał mnie z kwitkiem) węzły się nie wchłonęły. Po tygodniu znów wróciłam do lekarza, z delikatnym bólem szyi. Przepisał znów antybiotyk. Ból szyi minął, ale węzły chłonne nadal się nie wchłonęły i do tego występuje czerwone gardło (czasami bolące i to bardzo). Wiem, że węzły chłonne wchłaniają wszystkie infekcje z gardła, że mogą się wchłaniać nawet do 6 tygodni, albo i nawet zostać w takiej postaci, jakiej są. Lekarz powiedział, że nie mam się, czym martwic, gdyż węzły chłonne są groźne wtedy, gdy niewiadomo, z jakiego powodu są powiększone itp., itd. Ale niestety człowiek jest tak skonstruowany, że myśli o najgorszym. Po jakiś 2 tygodniach poszłam jeszcze raz do swojego ogólnego lekarza, który powiedział jeszcze raz, że to była infekcja, zapalenie węzłów chłonnych szyjnych i nie ma sensu robić badań, że mam się nie martwić. Czy inne węzły chłonne tez są powiększone, na przykład pod pachami lub w pachwinach? Nie - po badaniu lekarza, sam lekarz stwierdził, że powiększone są węzły podżuchwowe i delikatnie wyczuwalne w tyle na szyi. Nie ukrywam po dłuższym już czasie węzły te zaczęły się wchłaniać, są nadal wyczuwalne i ruchome przy dotyku palcem, ale o wiele, wiele mniejsze. Ale niestety zaczerwienione gardło cały czas się utrzymuje (nie boli), ostatnio zauważyłam u siebie na tylnej ściance gardła pojawiły się jakieś plamki kolor jasno czerwony, taki matowy (5 plamek, jedne są większe, drugie trochę mniejsze, czy to może być jakaś pozostałość po infekcji?). Stosowałam różnego rodzaju pastylki do ssania na gardło, ale nie widzę poprawy, zaczerwienienie się utrzymuje. Od dłuższego czasu utrzymuje mi się nalot (w postaci jakby meszku, raz biały a raz np.: brązowy) na języku wraz z czerwonymi kropkami, których jest w miarę dużo, raz usłyszałam, że aby pozbyć się osadu z języka to dobrze jest posmarować go np.: amolem lub rozcięczonym spirytusem, oczywiście jak to człowiek wypróbowałam to, ale po za pieczeniem języka, rezultatu był niewielki (czy te czerwone kropki to mogą być podrażnione kupki smakowe?). Myślałam też, że ten osad jest przez to, że pije kawę, więc odstawiłam kawę, ale problem nie zniknął, jestem osobą palącą papierosy, więc ten nalot to może z powodu palenia papierosów? Oczywiście dbam o higienę jamy ustnej, regularne szczotkowane są ząbki i język, płuczę jamę ustną płynem do płukania Meridol, po 2 dni używaniu - Tymsal w aerozolu i te plamki na tylnej ściance gardła jakby delikatnie zaczęły zmieniać barwę podobną do koloru białego. Bardzo proszę o poradę, co mam zrobić w związku z tymi plamkami na tylniej ściance gardła środkowego, tymi tzw. grudkami na boku języku, z nalotem i czerwonymi kropkami na języku? Bo coraz częściej o tym wszystkim myślę i obawiam się że jest to jednak coś poważnego, a mój lekarz po prostu mnie zbywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Trudno mi Pani w tej sprawie doradzać, gdyż zajmuje się chirurgią, a nie problemami związanymi z jamą ustną. Jak Pani łatwo zauważyła jest to portal chirurgiczny i udziela się tu odpowiedzi w zakresie tej specjalizacji. Wszystko co pani opisuje wskazuje rzeczywiście na przewlekły stan zapalny. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z laryngologiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam problem od ponad 4 miesięcy, odiwdzalam 2 lekarzy rodzinnych, 3 laryngologow i periodentologa tona lekow i nic, nie widac zadnej poprawy, wezly chlonne jeszcze bardziej sie powiekszaja a kropki (takie odstajace brodawki) na jezyku na czubki i po bokach nadal sa i czasem w dodatku bola... zalamac sie juz czlowiek moze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam problem mam juz od lat. Kropki na jezyku sa czerwone i pieka. Nie chodze juz do zadnych lekarzy, bo wiem po ostatniej wizycie u lekarza domowego, ze lekarzy to nie interesuje co nam dolega a trucizny chemicznej (antibiotykow) brac nie bede. Jednak mysle ze sa jekies ziola ktorymi mozna ten problem podleczyc. Zauwazylam, ze dolegliwosci sa istotniejsze po jedzeniu slodyczy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek trafiłam na tą stronę, ale odpowiem Wam krótko i zwięźle. Wasz problem nie polega na infekcji gardła, tylko całego organizmu *należy zacząć od zrobienia badań, a w szczególności krwi na posiew. Trzeba wykluczyć w pierwszej kolejności: pasożyty, grzyby,pleśniaki, oraz sprawdzić obecność kwasu ortofosforowego, który świadczy o tym, że w organizmie brakuje wapnia.Zjawisko to jest często powiązane z zaburzoną równowagą pH, czyli zakwaszeniem organizmu. Należy sprawdzić czy prawidłowa jest praca: nerek wątroby,jelit i żołądka. Życzę powrotu do zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Ja mam podobnie z boku po prawej stronie języka u nasady mam małą krostę w kolorze języka ma ona ok 1,5mm zauważyłem ją ok rok temu nie znika nie boli. Byłem u dermatologa i przepisał mi maść Solcoseryl po stosowaniu ok 2 tyg nie widzę poprawy, język po w okolicach krosty jest troszeczkę czerwieńszy niż po przeciwnej stronie. Robiłem badania krwi morfologię wszystko w normie ale chyba za dużo czytam w necie artykułów i mam jakieś obawy że coś może się stać gorszego z tej krosty. Proszę o info co mam robić, nie ukrywam że dostaję już lekkiej depresji z tego powodu.Proszę o pomoc co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja. też mam na języku po prawej stronie malą grudkę w kolorze języka.Zauwazylam ja tydzień temu,nie mam pojęcia co to może byc ,ale boję się tego bagatelizować.Odczuwam także lekki bol zębów gornych.Czy może ktos wie co to moze byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×