Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powikłania po usunięciu migdałów


Gość Ewelina

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ewelina

Witam, mam pytanie dotyczące ewentualnych powikłan po usunięciu migdałów. Dowiedzialam się, że mam ropne migdały i powinnam je usunąc. Czy istnieje możliwosc ich wyleczenia bez zabiegu??? I czy warto poddac sie takiemu zabiegowi. Jakie konsekwencje moze miec pozostawienie ich w obecnym stanie? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Nie wiem w jakim jesteś wieku. Do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy usunąć migdałki czy nie. Powinien o tym zadecydować lekarz. Powiekszone migdałki utrudniają na pewno oddychanie, szczególnie w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiekiem będzie to miało niekorzystny wpływ na serce i stawy. Dlatego powinno się je usuwac. Tak twierdza lekarze no i chyba to właśnie ich powinno się słuchac. Sam zabieg na znieczuleniu miejscowym nie jest straszny. Naturalnie nic nie boli. Jest troche nieprzyjemny , ponieważ wkładane są głęboko pewne elemanty typu szczykawka i skalpel co powoduje odruchy cofania się ja przy wymiotach. Przed zabiegiem nie wolno jeśc i pic także bez obaw do wymiotów nie dochodzi. Zabieg trwa około 20 Minut. Po zabiegu jednak długa droga. Pierwszy dzień nie wolno jeśc ani pic, pozostaje się pod kroplówka nastepne 2,3 dni to jedzenie jogurtów i ciapek. Po jest ból, ale Ketonal wyśmienicie pomaga. Jednak mimo Ketonalu są przez pierwsze 2 doby po zabiegu bóle przy przełykaniu sliny porównywalne do tych przy anginie. No i trzeba się przygotowac na 6 tygodniowe zwolnienie lekarskie. Bo nie jest się tak szybko sprawnym jak by się moglo wydawac. Także nie ma tragedii. Nie jest to oczywiście nic przyjemnego, ale wiecej jest strachu przed niż to warte. No i nepewno nie zdecydowałbym się do tego zabiegu brac narkozy. Po narkozach ludzie dłużej dochodzą do siebie. Bardziej boli po zabiegu z powodu tych rurek w buzi i szczękościsku. Do tego są osoby źle znoszące narkoze i po zabiegu wymiotując istnieje ryzyko, że pękną szwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dr.Otomus

Witam moim zdaniem powinnaś usunąc sobie Migdałki ale taz nie musisz tylko ze jak nie usuniesz to bedziesz miała je cały czas w przełyku a tam ci sie nie przydadza a powinnaś usunąc poniewaz przydadzą ci sie puzniej do ciasta do ciasta które zapewne zrobisz jak tylko se wytniesz a po zabiegu najlepsze dla szybszego zagojenia sie są Lody tak wiec rób loda Męzowi badz komuś z rodziny codziennie a napewno bedzie ci i twoim najblizszym przyjemnie pozdrawiam. miłego pieczenia ciasta i lodów xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja obecnie mam siostre 10- letnia , która miała dwukrotnie usuwane ( po pierwszym razie odrosły) i teraz ma dziure w podniebieniu co stanowi problem z płynami- mianowicie wylatują jej nosem :( oraz ma proglemy z dykcją nie ma wcale akcentu mówi wszystko na jeden ton , ale to nie koniec ma bardzo cięki i piskliwy głos. 3 migdałki a taki problem . pozdrawim i życze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usunac.ja walczylam z anginami dwa lata .juz nawet zastrzyki nie pomagaly.jestem 2 miesiace po usunieciu i zaluje ze nie poszlam wczesniej.wreszcie moge napic sie zimnej wody i wiem ze rano mnie nie bedzie bolec gardlo.no i nareszcie nie chrapie.nie bola mnie stawy.jaka ulga.zabieg nie boli.troche po bola uszy a i mozna troche schudnac co mi sie przydalo.nie czekaj-usun.ropne migdaly sieja straszne spustoszenie w organizmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałam ropne migdałki,chorowałam już co miesiąc i postanowiłam usunąć.We wtorek miałam zabieg05.05.2009.i pomału dochodze do siebie .Tak bardzo się bałam ,że przy zabiegu brakowało mi powietrza-najlepiej nastawić się pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 28 lat,jestem wyznaczona na zabieg usunięcia migdałków i nie wiem co robić,boje się powikłań i nie jestem przekonana czy powinnam poddać się zabiegowi.Przez rok chorowałam na anginy,które nawracały co dwa miesiące to było jakieś 3 lata temu od tamtej pory nie miałam anginy dopiero w tym roku miałam stan zapalny migdałów a poziom ASO 430 laryngolog przepisała ospen i przeszlo, czasami mam ból gardła czy drapanie od zimnych płynów,których unikam ale wystarczy,ze wypije mleko z miodem i z czosnkiem i przechodzi a często ustępuje samoistnie,nie mam ropy tak jak niektórzy piszą, mimo to laryngolog po obejrzeniu moich migdałów stwierdziła,ze trzeba je usunąć.Czy na prawde jest konieczność by usunąć moje migdały?skoro tak bardzo nie choruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od ponad 3lat chorowałam na anginy , jakieś zapalenia migdałków. Lekarze już nie mieli i nie chcieli mnie niczym leczyć więc zostałam skierowana niedawno na usunięcie migdałów. I żebym mogła 2 raz bym nigdy się nie zgodziła!! Jak dla mnie to po prostu tragedia fakt miałam okropnie duże migdałki leżałam w szpitalu 10 dni */ gdzie standard jest4-5 muszę jeść same rzadkie rzeczy ostatecznie papki... w szpitalu nie było aż tak tragicznie ale po wyjściu dla mnie to jest okropność takie mnie bolą *dziury* po usunięciu, nie mogę przełykać śliny i ledwo rozmawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lżejsza o dwa migdałki

Ja miałam zabieg w zeszlym tygodniu. w srodę. w neiedziele wieczorem maiałam krwotok z prawej blizny.dzis nie wiem gdzie wsadzic głowe tka boli mnie gardło i uszy pomimo ketonalu. ale wy sie nie bójcie...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam usuwane migdałki rok temu. Zdecydowanie odradzam !!! Mnie lekarz przekonał bo jak twierdził skończą się wreszcie moje problemy z gardłem (przynajmniej raz w miesiącu brałam antybiotyki i pomału zaczynałam też mieć problemy z żołądkiem i wątrobą), spodziewane korzyści miały być większe od tego że coś może się nie udać. Sam zabieg nie jest taki straszny, choć do przyjemnych też nie należy. Natomiast 2 kolejne doby to istny koszmar. Zastrzyki przeciwbólowe niewiele pomagają, pozatym ciągłe mdłości (efekt tego że podczas zabiegu bardzo dużo krwi spływa do żołądka) są nie do zniesienia. Do czasu usunięcia migdałków myślałam że nie przełykanie śliny jest niemożliwe - otóż jest!!! ból jest tak mocny że pierwszego dnia nie mogłam ani razu przełknąć śliny, drugiego dnia lekarz zmusił mnie do picia i przełykania bo twierdził że rany szybciej się wygoją. Każdy łyk wody wywoływał łzy z bólu. Na szczęście szybko doszłam do siebie i mogłam się normalnie odżywiać- wcześniej straszono mnie, że nawet pomidor może smakować jak najostrzejsza chili. Pozbyłam się bólu gardła, jednak dziwnie od tego czasu ciągle po tylnej ścianie gardła spływa mi śluz, lekarze nie potrafią tego wytłumaczyć , ani wyleczyć mnie z tej przypadłości. Czuje się strasznie zarówno fizycznie jak i psychicznie (dyskomfort ciągłego plucia w chusteczkę jest nie do zniesienia). Odradzam , odradzam, odradzam !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ANI !!! Droga Aniu napisz proszę jak z tym śluzem. Czy już jest lepiej. Ja miałem zabieg 4 dni temu. Wciąż prowadzę nierówną walkę z bólem i zauważyłem, że także mam problem z tym śluzem. Zdecydowanie udrożnił mi się nos (bo wcześniej wiecznie był zatkany), ale teraz cała wydzielina spływa mi chyba prosto do gardła. A nie wyobrażam sobie ani łykania tego, ani ciągłego odksztuszania i wypluwania (bo i gdzie) w warunkach pozadomowych. W domu ciągle z tego powodu latam do łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem dwa tygodnie po operacji usuniecia migdałów i zrostów ( miałam też duże ilosci paciorkowca).Mam 30 lat. Ledwie co się pozbierałam- gardło się wygoiło, i mam kolejną anginę. Na miejscach po migdałkach pojawiły się bąbelki, gardło piecze okropnie, ręce mi opadają. Może mi ktos powie co raobić dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam usunięte migdałki w czwartek 22.10 w sobotę byłam w domu.Bolało po zabiegu ,a teraz jest lekki ból da się przeżyć.Nie potrzebuje już środków przeciwbólowych, a jeżeli chodzi o śluz to jest już go mniej ,i nie muszę co chwila biegać do łazienki.Jeśli chodzi o ból to każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ból , trzeba na własny sposób nim radzić.Zdaje mi się że lepszy ten ból niż angina 2 razy w miesiącu ,i osłabienie. Często jak ja chorowałam to dzieci też(mam trzech synów).Ja jestem za usunięciem migdałów, moje dzieci też mają po 3 migdały i do tego przerośnięte. Jak podrosną to im pousuwam na razie są za mali.mają bardzo często problemy z gardłem i nie chce żeby przechodzili przez to co ja.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam usuwane migdaly ponad 2 tyg temu (dokladnie 03.11). Mam 27 lat i miałam przeprowadzany zabieg z pełnym znieczuleniem. Pobyt w szpitalu to ok 4 dni. Jednak najgorsze są komplikacje. Po tygodniu dostałam krwotoku, potem kolejnego. W stanie anemii wylądowałam ponownie w szpitalu, ponieważ poziom HGB się nie podnosił, a raczej spadał z niewiadomych przyczyn, musieli mi podać krew. Kilka kolejnych podkrwawień i po 8 dniach pobytu z *zatankowanymi zbiornikami* wróciłam do domu (dodam że lekarze już nie potrafili strwierdzić przyczyn krwotoków, zrobilimi nawet gastroskopię zeby wykluczyć krwotoki z przełyku). Nie jest pewne czy podkrwawienia się nie powtórzą. Powiedziałabym żeby jeśli to tylko mozliwe nie poddawać się operacji!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahahaha.....takie tu glupie odpowiedzi pisza ze heej */ ja malam zabieg jak mialam 10 albo 11 lat teraz mam 15 i doskonale pamietam jak to bylo */ lezalam w szpitalu 3 dni, na drogi mialam zabieg, dali mi tabletke usypiajaca, jak bylam juz na sali to szybko zasnelam, obudzilam sie widzac moja babcie wycierajaca mi trszke krwi z ust, kilka dni po zabiegu bolalo mnie gardlo, i to wszystko */ zadnego wymiotowania i gotowania ani robienia LODOW xD :) powodzenia :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madziu, inaczej wygląda rekonwalescencja po operacji dziecka 10 letniego a inaczej 30 latka. Jeżeli u Ciebie nie było żadnych powikłań, komplikacji, szybko wróciła do zdrowia to się ciesz, ale w wieku 30 lat inaczej wyglądać to może, organizm już tak szybko się nie regeneruje po zabiegu jak u dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 33 lata. Jestem dokladnie 3 tygodnie po zabiegu, pełna narkoza wypis w drugiej dobie po zabiegu. Anna z posta wyzej ma caklowita racje - im osoba starsza tym gorzej to znosi. Wiedzialam, ze nie bedzie *rożowo*, ale ze az tak to nie mialam bladego pojecia ! Z bolu chodzilam po scianie dokladnie 9 dni, mimo przyjmowania max dawek ketonalu. Teraz nie boli, ale wciaz dyskomfort w gardle wyczuwam. Wkurzaja mnie opinie moich znajomych, ktorzy uwazaja ze przesadzam, bo przeciez oni za dziecka mieli usuwane migdaly i to przeciez nic nie boli. Normalnie mam ochote im przywalic ! Dzieciom najczesciej usuwa sie tzw. trzeci migdal, a to jest zupelnie inny zabieg ... Najgorsze jest to, ze mam jakies zaburzenie smaku. Jedzenie jest poprostu przykra koniecznoscia. Okropne. Najgorsze sa potrawy slodkie i slodko-kwasne, mimo iz przed zabiegiem bylam okropnym lasuchem. Taki dziwny metaliczny smak, troche jak krew. Nie wiem co jest grane, ale mam nadzieje ze to przejdzie, bo frustruje mnie to bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pananonim

ja miałem wycinane oba migdalki we wtorek, a w czwartek mnie wypisali. Mam 19 lat. Zabieg nie był tak straszny, byłem znieczulony miejscowo i a co chwila kazali mi wypluwać krew. Na przeciwbólowych lekach po wycieciu czuje sie super, lecz bez leków boli przełykanie śliny. Jestem 4 dni po zabiegu i jak na razie wszystko oprócz gorączki jest ok! .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam 29 lat i sześć dni temu usunołem migdałki* powiedziano mi że muszę bo mam bezdechy* ok. w szpitalu byłem całe sześć dni a ból gardła jest nieziemski, nawet ketanol nie pomaga. RATUJCIE!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×