Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bulging i zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów kręgów


Gość adaś

Rekomendowane odpowiedzi

Po badaniu okazalo sie ze mam zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów kręgów.chcialbym sie dowiedziec co to wlaściwie znaczy.na wynikach badan mialem takze termin *bulging*.z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jola lat 50

Witam Mam pytanie,ponieważ nie bardzo rozumiem co to znaczy...otóż... Rtg. zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów L2-S1 Kolizja wyrostków kolczastych kr.L3-L5 Jesli mogę prosić o wyjaśnienie,byłabym wdzięczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odebrałam wyniki rtg kręgosłupa szyjnego i wyszło : zniesienie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa szyjnego.zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów. Obniżanie krążków międzykręgowych C4 C5 C6.na zdjęciu czynnościowym bez cech niestabilności. Czy to jest bardzo grożne ,czy może powodować niedotlenienia ,omdlenia? Luiza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cierpiąca...

Witam, czy może mi ktoś pomóc?? nie rozumiem niestety mojego wyniku MRI... *trzony na pograniczu piersiowo-lędzwiowym w odcinku lędźwiowym z guzkami Schmorla. Tarcza międzykręgowa L4/L5 nieci obniżone i odwodnione jako wyraz zmian degeneracyjnych. Stan po dyskoideiktomii na poziomie L4/L5 przez fenestracje prawostronną. W badaniu obecnym materiał tarczy uwypuklony dokanałowo na ok 3,5mm. Kanał niezwężony. wymiar przednio-tylny 15 mm. W okolicy prawego korzenia nerwowego niewielka ilość ziarniny po wykonaniu zabiegu. Na poziomie L5/S1 centralno-szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging na 4mm.* Proszę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Wielka prośba do Pana doktora, prosze o pomoc Dzisiaj odebrałam wynik rezonasu magnetycznego: Badanie MR metodą SE w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej, bez podania środka kontrastowego wykazuje: obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej na poziomie C4-C5, C5-C6. Na poziomie obniżonej przestrzeni międzykręgowej C5-C6 stwierdza się bulging krążka międzykręgowego we wszystkich kierunkach. Tylna część krążka uciska przednią powierzchnię worka oponowego, bez ucisku korzeni rerwowych. Na żadnym z poziomów nie stwerdza się wypadnięcia jądra miażdżystego. Sygnał z rdzenia w odcinku szyjnym bez zmian obrzękowch, malacyjnych i niedokrwiennych. Proszę o pomoc. Jakie mogą być następstwa, co można zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam !! czy pan doktor może mi pomóc, proszę o przetłumaczenie na normalny język ****na poziomie l3-l4 i l4-l5 oraz obecność bulging na ok 2-3 mm z modelowaniem worka oponowego, zweżeniem otworów międzykręgowych obustronnie w dolnej części. w przyleganiu pozostają korzenie nerwów rdzeniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosze o poradę Odebrałam dzisiaj wynik rezonansu ,,Na poziomie L5/S1 dokanałowa wypuklina jadra miazdzystego wielkości 6mm lateralizujaca na lewo zwężająca rezerwę płynową zweżająca otwory miedzykręgowe.Poza tym na poziomie L3/L4oraz L4/L5 bulging krążków międzykregowych z cechami niewielkiego modelowania przedniej rezerwy płynowej.Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych na poziomie L5/S1 o charakterze ModicI-nacieczenie naczyniowe Mam duze dolegliwosci bólowe .Bardzo prosze o odpowiedź -czy konieczny jest zabieg?Nadmienie że pracuję na bloku oper.i stanie przy zabiegach sprawia mi dość duży bóPozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. prosze o poradę, wg opisu z TK poniżej przedstawionego: Widoczne jest lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwowego z rotacją trzonów kręgowych wzdłuż osi długiej. Na poziomie L1/L2obraz segmentu w normie. Na poziomie L2/L3 widoczne jest uogółnione uwypuklenie krążka międzykręgowego we wszystkich kierunkach-typu bulging, z widocznym objawem próżniowym.Uciska on worek oponowy.Drobne osteofity na tylnych krawędziach tych trzonów kręgowych wpuklają się do światła otworu międzykręgowego po stronie prawej powodując ucisk na nerw rdzeniowy L2 w obrębie otworu międzykręgowego. TO JESZCZE NIE KONIEC ZMIANY SĄ W OBRĘBIE L3/L4,L4/L5,L5/S1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krokodylcia

Witam prosiłabym bardzo o poradę ponieważ otrzymałam badanie, i jestem wystraszona, a nikt nie chce mi wytlumaczyc co ten wynik oznacza, jak go rozumieć i interpretować. Proszę o szybką odp i pomoc Otóz miałam zrobione: RM kręgosłupa szyjnego bez kontrastu w opisie badania: Opis badania: Badanie wykonano w sekwencjach SE i TSE uzyskując obrazy T1-, T2 - zależne i z supresją tłuszczu w przekrojach strzałkowych i poprzecznych. Wykonano sekwencje dyfuzyjne. Wynik: Dyskretny bulging krążka międzykręgowego C5-C5 powodujący zmniejszenie rezerwy płynowej rdzenia kręgowego. Stenozy kanału kręgowego ani zwężenia otworów międzykręgowych nie wykazano. Zmian śródrdzeniowych nie stwierdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krystyna

Mam 58 lat.Tk wykazało że mam zaawansowane zmiany degeneracyjne krążków m-k L5-S1 i L4-5 z objawami próżni i bulging z uciskiem na worek oponowy proszę poradzić co dalej z tym robić i czy pozostaje mi już tylko operacja -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi: Na poziomie L4/LS szerokołukowa , tylno-pośrodkowa protruzja krążka, ze szczeliną pęknięcia w pierścieniu włóknistym, w obręb kanału kręgowego na głębokość ok. 3mm , z uciskiem na worek oponowy i w przyleganiu do obu korzeni nerwów LS- możliwość kolizji ułożeniowej. Na poziomie LS/S 1 tyłozmyk zwyrodnieniowy- przemieszczony ku tyłowi krąg LS wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi na tylnej krawędzi wpukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość ok.S-6mm ,uciska na worek oponowy oraz przylega (z możliwym uciskiem) do obu korzeni nerwów SI. Obiawy: od pasa obydwie nogi były jak sparzone pokrzywami, nerwy w nogach jakby pod napięciem prądu, podeszwa stopy w część zakończenie palców ( kości klinowate) uczucie tak jakby ciało było odbite &#8211* niemożność stania, chodzenia, nogo opuchnięte do kolan. Stosuję: *Milgamma 100* &#8211* 2 x dziennie. przez pierwsze 3 dni, dalej 1tabl. co drugi dzień, po 2 tygodniach przestałem odczuwać w/w dolegliwości ( są nawroty). Smaruję stopy i kręgosłup lędźwiowy: *Saldiam* krem, *Ibalgin* sport, likwiduje obrzęki, i zmniejsza bolesność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam odebrałam dzis badanie rezonansu . napisze co pisze i prosze o odpowiedz ... spłycenie lordozy szyjnej. zaostrzeniekrawedzi trzonów szyjnych . na wysokosci c3-c4 niewielkie uwypuklenie krazka m-kregowego -wnika na głebokośc do 2 mm w kierunku prawego otworu miedzykregowego ,z jego niewielkim zwezeniem .dyskretny bulging krazka c6-c7 z modelowaniem worka oponowego .po za tym obraz kanału kregowego i otworów miedzykregowych prawidłowy., bez istotnej stenozy(minimalny wymiar strzałkowy kanału kregowego na wysokosci c6-c7 wynosi ok 11,3 mm ). sygnał rdzenia kregowego prawidłowy . prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×