Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Co zrobić jak pracodawca mówi że u niego nie ma roboty bez podnoszenia ciężarów w stosunku do mnie chorego na przepuklinę pachwinową.


Gość Maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Pracuję w małym zakładzie, gdzie zajmuję się pracą młotem, łopatą i podnoszeniem ciężarów (ładowanie złomu), w wyniku tej pracy pojawiła się u mnie przepuklina pachwinowa. Tak mnie bolało, że musiałem iść do lekarza, który mnie dał zwolnienie i skierowanie do chirurga, gdzie się udałem, Chirurg określił co mi dolega i powiedział że nie przysługuje mi zwolnienie lekarskie przy przepuklinie pachwinowej, a do operacji jeszcze muszę pewnie długo czekać. Chirurg też powiedział, że nie mogę podnosić ciężarów w pracy. I tu jest problem mój pracodawca, jak prawie wszyscy pracodawcy w tej okolicy, jest mało rozmowny i mało komunikatywny traktuje pracowników dość chłodno, kombinuje jak może, żeby wszystko przekręcić na swoją korzyść (np. każdy wypadek jest z winy pracownika, a jak ktoś twierdzi inaczej to jest przekonywany że nie ma racji w ten lub inny sposób) i powiedział mi jedno: u niego nie ma pracy bez podnoszenia ciężarów. Sądzę że powiedział to, ponieważ uważa mnie za pracownika, który jest mu niepotrzebny i chciałby się mnie pozbyć. Mam u niego podpisaną umowę na czas nieokreślony i pracuję tam parę lat. Jak to załatwić żebym nie ucierpiał, jak pogodził to co powiedział lekarz z tym co powiedział pracodawca, jakie mam prawa. Dodam że podczas rozmowy z chirurgiem nie pomyślałem o tym że pracodawca mi powie coś takiego i się go nie zapytałem co w takiej sytuacji zrobić, a na kolejną wizytę muszę czekać dwa tygodnie. Za dwa dnie kończy mi się zwolnienie lekarskie i jak bym musiał iść do lekarza rodzinnego chciałbym wiedzieć jak to można załatwić, żeby mnie nie zrobili na szaro. Nie wiem czy należy iść do pracy i podnosić ciężary, czy coś innego zrobić, chciałbym się jakoś dogadać ze wszystkimi, dodam że jak zadrę z pracodawcą to żaden pracodawca w okolicy mnie już nie przyjmie, takie są tu układy. Zajmuję się robotą fizyczną więc przepraszam za jakieś błędy i oczekuję prostej odpowiedzi żebym zrozumiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt jak widać nie wie tu, co zrobić w takiej sytuacji, lekarze nie chcą ze mną rozmawiać otwarcie, pracodawca też nie chce. Po operacji przepukliny pachwinowej nie można podnosić ciężarów przez 6 miesięcy. Tak się dowiedziałem. Ja już jestem po operacji, moi koledzy co mieli ten sam problem powiedzieli mi jak to wszystko załatwić szybciej. U mnie na wsi jest w tej sytuacji taka strategia, że bierze się zwolnienie lekarskie, jak nie od jednego lekarza, to od drugiego przed operacją. Można też przychodzić do pracy co miesiąc na jeden dzień, żeby nie było potrzeby wykonywania badania lekarskiego potwierdzającego zdolność do pracy po chorobie, jak się uda dogadać z pracodawcą, mnie się nie udało, oczywiście przychodzić i nic nie robić, bo jak by mnie pracodawca kazał ładować złom jak normalnie to bym zaraz wylądował w szpitalu. Jeżeli jest się na zwolnieniu lekarskim dłużej niż pół roku to jest tam jakiś problem i trzeba coś tam załatwiać chyba w ZUS jeszcze dokładnie nie wiem. Jak będzie potrzeba to się dowiem, co trzeba zrobić. Po operacji otrzymuje się zwolnienie na okres jednego miesiąca. Po tym zwolnieniu jest ten sam problem z pracodawcą. Można wykonać badanie zdolności do pracy po którym lekarz napisze że możemy wykonywać pracę bez podnoszenia ciężarów, co skutkuje tym, że pracodawca z automatu zwalnia nas z pracy, bo u niego nie ma takiej roboty. Albo kombinować ze zwolnieniami lekarskimi przez sześć miesięcy po operacji i dopiero iść do lekarza medycyny pracy. U mnie jest duże bezrobocie i tylko praca fizyczna oferowana w pobliskich zakładach pracy, więc nie mam wyboru muszę kombinować ze zwolnieniami lekarskimi. U mnie w zakładzie pracy ta choroba jest dość popularna i dzięki temu mam się kogo pytać jak to się wszystko załatwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×