Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wklucznie chorób trzustki


Gość JAN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Czy prawidłowy poziom amylazy lipazy crp alat aspat bilurbina i usg wykluczają trzustkę ponieważ boli mnie nadbrzusze raz w lewej raz w prawej stronie pod żebrami i mam biegunki a lekarz dał skierowanie na gastroskopie i kolonoskopie które wyszły idealnie , czy zatem można wykluczyć trzustkę i pozostać przy diagnozie IBS czy jelito może boleć pod żebrami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzustka może boleć zarówno po lewej jak i po prawej stronie. Mnie boli bardziej z prawej strony i na środku, często bóle są opasujące i promieniują na plecy. Amylaza i lipaza mogą wychodzić w normie. Crp w pzt też przeważnie jest w normie. Sugeruję zrobić ogóle badanie kału. Obrazowo najlepiej eus lub tomografię komputerową. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiono mi usg i wszystko wyszło ok lekarz się upiera że to IBS i nie chce już dalej nic słyszeć o chorobach bo twierdzi że to boli jelito i nie da skierowania na inne badania bo wszystkie wyniki w normie ja nie ma opasującego bólu tylko przeważnie w okolicy lewego żebra taki ucisk kłucie szczególnie jak siedzę jak się położę nic nie boli w nocy też nie co to może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście to ibs. Mi wmawiali ibs przez 2 lata mimo że schudłam 18 kg. Dopiero eus wykazał początek pzt. A czy występują u ciebie biegunki? Mi szystkie badania wychodziły ok, jedynie ogólne badanie kału pokazało niestrawione resztki i obecność tłuszczu. Jak nie chudniesz to dobrze, ale dla własnego spokoju zrób sobie tk jamy brzusznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biegunki występują dość często ale normalnego koloru nie chudnę nie widzę resztek pokarmowych nie mam takich objawów że boli po zjedzeniu to bez znaczenia ból jest praktycznie cały dzień znika w nocy wszystki badania ok na trzustkę wątrobę itd. usg też , wciskają mi ibs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli biegunki są tłuszczowe to utrzymują się na powierzchni i trudno spłukują się z muszli, a do tego strasznie cuchną. U mnie z bólami różnie, często boli cały czas ( najdłużej 3, 4 miesiące), a czasem po błędzie dietetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biegunki są cuchnące ale spłukują się normalnie chyba że nie mam biegunki tylko taki kleisty zbity stolec to się nie spłukują , ciężko stwierdzić wszystko zaczęło się od krwistej biegunki i strasznych bóli po kolonoskopii wykluczono jelito i postawiono teze IBS , ból dokucza najbardziej rano kiedy wstaję i trzeba iść do łazienki potem w trakcie dnia dalej boli ale już mniej tylko po lewej stronie nadbrzusza czasami po prawej ciężko stwierdzić co to jest po tylu badaniach a u ciebie jak to boli cały czas ? w którym miejscu jak wykryli że to trzustka na usg czy po krwi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na usg, a miałam ich z 10 wszystko ok, na tk robionej 3 razy też ok. W eus wyszły 3 małe zmiany pzt. Jednak dalej się diagnozuje bo lekarze twierdzą że przy tak mało zniszczonej trzustce nie powinnam mieć biegunek tłuszczowych. Dodatkowo w badaniach eus pisali że w głowie trzustki zaznaczona różnica echogeniczności- wariant normy. Kiedy pytałam się co to znaczy mówili że tak już mam i to nie jest problem. Jednak w ostatnim tk nazwali to, że tak powiem po imieniu: trzustka pierścieniowata niepełna. Powiedzieli że to wada wrodzona więc wg nich norma Jednak jak sobie poczytałam o tej wadzie to nie jest tak różowo. Na stronach anglojęzycznych jest na ten temat najwięcej informacjii. W badaniach krwi żadnych odchyleń, amylazy i lipazy ok. Jednak przy silnych bólach lecę na sor (2,3 x w roku). Bóle na codzień są bardzo męczące i powodują strach więc biorą leki na uspokojenie i mocne leki przeciwbólowe. Trudno określić gdzie konkretnie boli bo promieniuje w różne miejsca, najgorzej jak bolą plecy w okolicy łopatek. Jeszcze spada mi cukier po posiłkach. Może zrób sobie ogólne badanie kału, koszt ok 20 zł. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt elastazy przynajmniej w Warszawie to ok 200 zł, sama chciałam je wykonać, jednak po wypowiedzi jednej z dziewczyn na forum, której to badanie wyszło grubo poza normą, a lekarz stwierdził że nie oznacza to że z trzustką dzieje się coś złego zrezygnowałam. Niedługo mam wizytę u gastrologa to dokładnie się wypytam o tą elastazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój gastrolog mówi, że badanie to jest typowe jeśli chodzi o ocenę trzustki. Ja własnie czekam na wynik bo kał wysyłają na badanie do Gdyni u nas tego nie robią. będę miała wynik za 3 tyg. Czułość pomiaru elastazy w kale sięga ok 60% w przypadku łagodnej niewydolności trzustki, 80-100% w umiarkowanej i 100% w niewydolności ostrej. Czytałam jednak, że przy początku PZT podobnie jak w innych metodach badań dot. trzustki może nic nie wyjść. :/ Podstępna choroba!!! Niech lekarz da skierowanie, ja robię to badanie na fundusz *) Jeżeli pomiar będzie wskazywał zaburzenia trzustki a przy okazji występują bole, biegunki, jakieś odchylenia w badaniu krwi to można uznać że jest to PZT, tak mi się wydaje. Pozdrawiam :))) ANET98 jestem ciekawa co Twój gastrolog powie na to badanie. Daj znać ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Anno za podpowiedź, że można zrobić to badanie na fundusz. Właśnie będę miała wizytę państwowo, a czekałam na nią prawie 2 lata. Ciekawe czy lekarz da mi skierowanie, czy odprawi z niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata? Katastrofa! U mnie czeka sie max 2 mies ale na bad specjalistyczne (tk, mri) ponad pol roku :/ i to jest właśnie wczesna diagnoza...porazka... ANET98 gdzie robiłaś EUS? Jak dlugo trzeba czekac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat eus zrobili mi w miarę szybko, bo poszłam prywatnie na wizytę do chirurga, specjalisty od trzustek, a on położył mnie w szpitalu na wołoskiej ze względu na spadający cukier. Także eus miałam aby wykluczyć insulinomę w ramach nfz. Drugi eus też udało się na nfz, ale też poprzedzając prywatną wizytą u gastrologa. 3 tk i większość usg to juz prywatnie. Dwa lata temu zapisywałam się państwowo do gastrologa, a wizytę mam na początku marca, w tym czasie odbyłam wiele prywatnych wizyt i badań. Zobaczymy co powie lekarz i czy da skierowanie na elastazę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy lekrz nie musi mieć podpisanej umowy z laboratorium żeby dał skierowanie na to badanie ale na pewno jest ono refudowane. U nas nie robią niestety EUS lekarz mi mówił, że tylko Warszawa i Szczecin. Muszę konieczne zrobić to badanie, podobno jest najlepsze w diagnzowaniu PZT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę do gastrologa w przychodni przyszpitalnej, więc mam nadzieję że ma taką umowę. Jak juz pisałam w eus wyszły mi niewielkie zmiany, a biegunki tłuszczowe mam już co najmniej od 3 lat. Teraz mam diagnozować się w kierunku guzów net i zrobić pasaż jelita cienkiego. A wszystko to przez ciągłą utratę wagi. Za prywatną wizytę u gastro zapłaciłam 150 zł, i bez problemu dostałam skierowanie na eus w ramach nfz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EUS mozesz zrobic prywatnie w Warszawie, klinika NASMED, wykonuje Dr. Marcin Polkowski. Drugie jest centrum Damiana- Warszawa- Dr. Degowska. Bardzo wazme jest przy tym badaniu, kto go robi. Ten czlowiek muszy byc bardzo doswiadczony. Jezscze jest jedno badanie, ale w Europie centralnej niedostepne: secretin-MRCP. Mozna zrobic w Niemczech. To badanie pokazuje bardzo dokladnie przewody trzustkowe a rowniez wydolnosc. Nie jest w Polsce dostne, dlatego, ze sekretina jest niedostepna. Zwykle MRCP mozna zrobic, ale we wczesnych stadiach jest niedokladne. Wraze pytan pisz, ja walcze ze zdiagnozowaniem juz prawie 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dr Degowska robiła mi pierwszy eus, drugi dr Stobiński też współpracuje z dr Degowską w Damianie i jest bardzo dobry w tym co robi. A możesz mi napisać jak u Ciebie się to zaczęło? I dziękuję Ci bardzo za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zmiany dokladnie? Echogenicznosc niejednorodna, obnizona, zwiekszona? Co napisali? Kiedy to stwierdzili i czy od tamtej pory jakies badania to potwierdzily? Czy powtorzylas eus po jakims czasie? jak szybko postepuja zmiany? Sorry za dociekliwosc *p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzustka- w głowie z zaznaczoną różnicą echogeniczności- wariant normy, z widoczną fragmentarycznie budową płacikową, widocznymi linijnymi wzmocnieniam echogeniczności bez cienia akustycznego (#cechy małe). Przewód Wirsunga (Pw) o równym przebiegu, nieposzerzony, w trzonie 2 mm, z odcinkowym wzmożeniem echogeniczności ścian. Reszta ok. Wnioski: Stwierdzono wczesne cechy ( 3 małe) Pzt wg klasyfikacji Rosemont. Badanie robione w sierpniu. Najbardziej dociekałam o co chodzi z głową trzustki, ale wszyscy mówili, że to nic złego i to norma. W tk robionym w styczniu nazwali to trzustką pierścieniowatą niepełną i znowu mówią, że to norma bo to wada wrodzona. Jednak jak poczytałam o tym to wiele chorób może się przez to rozwinąć, nawet nie chcę ich wymawiać. Można o tym poczytać zwłaszcza na stronach anglojęzycznych bo na naszych jest mało informacji. Reszta badania ok. W tk echogeniczność ok, ale wiadomo że na początku pzt eus jest dokładniejszym badaniem. U lekarza który robił mi eus mam wizytę dopiero w maju, więc zobaczymy kiedy powtórka badania. Wiem Aniu że bardzo się denerwujesz, sama boję się bardzo i dlatego biorę leki na uspokojenie. Z własnego doświadczenia powiem ci że nerwy tylko pogarszają sytuację, ja pewnie bardziej schudłam z nerwów niż z samej choroby, ale ja od zawsze byłam nerwusem. A teraz nie mogę przytyć bo nic nie przyswajam. Teraz żałuję że wcześniej nie brałam antydepresantów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×