Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Chrzęstniak palca ręki może się odnowić po 30 latach po operacji?


Gość Irena

Rekomendowane odpowiedzi

W 1980 r, po urodzeniu dziecka zlamal mi sie dwukrotnie maly palec prawej reki. Stwierdzono chrzestniaka. Operacja przewidziana na 2 godziny trwala 10 godz.Po zrosnieciu sie palca w gipsie, ZLAMANO MI GO CELOWO ODWODZAC JEGO GORNA CZESC, choc zmiana byla w paliczku podstawowym. Uzasadniono, ze jestem mloda i w ten sposob palec sie zrosnie zamoistnie BEZ WYPELNIANIA OCZYSZCZONEJ (?) jamy. Przez 29 lat palec pozostal krzywy w czesci gornej, takze tylko czesciowo zginal sie (*uwiezlo sciegno*).Czasem byl z powodu odchylenia narazony na drobnme urazy. Dwa tygodnie temu zlamal sie PO UPADKU . Rentgen wykazal *torbiel* w tym samym miejscu( podstawa paliczka piatego palca prawej reki). Odwiedzilam juz wielu lekarzy. Opinia :* Torbiel- guz - crzestniak* trzeba oczyscic operacyjnie, pobrac probke do badania histopatologicznego i wypelnic (?) kostkami (?). inne opinie : palec nadaje sie juz tylko do uciecia, chrzestniak po latach moze zezlosliwiec. Zaproponowano mi operacje, w czxasie , ktorej od razu bedzie mozna ustalic jaki charakter ma zmiana i * uzupelnic oczyszczona jame LUB ZASTOSOWAC DZIALANIE BARDZIEJ KATEGORYCZNE* . Rozumiem , ze chirurg ortopeda mial na mysli natychmiastowa amputacje. Ja sie na nia nie zgadzam, podobnie jak na chemio czy radioterapie. Zalezy mi jedynie bym z odpowiednio oczyszczonym palcem ( i wypelnionym) jeszcze odrobine pozyc, na tyle by pozalatwiac wazne sprawy . Jak moge wyrazic swoja wole ? Czy lekarze , mimo ew. zlego wyniku moga mi jakos pomoc w utrzymaniu tego palca, oczyscic go wypelnic ? Czy tez nie mam alternatywy : jesli wynik zly , a ja nie chce amputacji - zostawiaja mnie BEZ POMOCY? Czym rozni sie chrzestniak zlosliwy od lagodnego? Jakie jest prawdopodobienstwo , ze to jest to samo a nie nowa torbiel/guz ? Czy to prawda , ze zlosliwy nowotwor , bez amputacji palca przeniesie sie na reszte reki? Jakie mam prawa jako pacjentka ? Jak je sformulowac by zostaly uszanowane a jednoczesnie bym nie zostala z tym samym zlamanym palcem z torbiela? Mam 50 lat i jestem poza tym zdrowa , ale po traumatycznych przejsciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Chrzęstniak jest potencjalnie guzem złośliwym. Może to być również zmiana torbielowata po poprzednim chrzęstniaku. Jako pacjentka ma Pani prawo wyrazić swoją wolę. Jeśli nie zgodzi się Pani na amputację to lekarz nie ma prawa jej wykonać. Ma również Pani prawo do pomocy medycznej, zatem należy skonsultować przebieg operacji z lekarzem, który ten zabieg będzie wykonywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marta,lat 25

Witam! Tydzien temu lekarze wycieli mi z prawej reki z palca srodkowego chrzestniaka niezłosliwego (tak przynajmniej było na przeswietleniu,tak mówił lekarz). Dostałam nowa kosc od dawcy(nie wiem od kogo) i mialam gips na 10dni. Dzis zdjeto mi gips i załozono opatrunek,Reka wyglada nieładnie, ale blizna i rana sie goi,kazali pomału reke cwiczyc w ciepłej wodzie, ale palec srodkowy mnie boli,nie moge go wyprostowac. Martwi mnie to,ze czesto wszystkie palce mi dretwieja na chwile i czuje chwilowo gorac w srodku,czy to minie? Czy to prawda ze chrzestniaki odnawiaja sie?Czy moja reka bedzie sprawna jak dawniej? Prosze o odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, operację chrzęstniaka dłoni ( III palec) wraz z wycięciem fragmentu kości i autoprzeszczepem kości pochodzącej z kości łokciowej miałam w 1985 roku w szpitalu czerniakowskim w Warszawie. Przeprowadzał ją doświadczony specjalista prof. Węgrzyn. Żadnych nawrotów od tej pory nie było, a ręka jest sprawna. O przeprowadzonej operacji przypomina mi tylko 10 cm blizna na dłoni i łokciu. Z tego co wiem to nadal bardzo dobry szpital, przynajmniej jeśli chodzi o chirurgię plastyczną. teraz kieruje oddziałem docent Bartłomiej Noszczyk, czeka mnie tam wkrótce zabieg endoskopowy cieśni nadgarstka. Pozdrawiam, Iwona lat 44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×