Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższony Aspat i cholesterol u dziecka


Gość Gosia31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Problem dotyczy mojej 10-letniej córki. Zaczęło się od wizyty w poradni nefrologicznej (białkomocz - niewielka strata dobowa, ale jest). Ze wzglęgu na wysoki cholesterol (od 260 do 360mg/dl - w zależności od badania) skierowano nas do poradni gastrologicznej. Szczegółowe badania robimy raz w m-cu. Ostatnie wyniki: - morfologia - ok - OB - 30 mm - Alat - 19 U/L - Aspat - 62 U/L (!) - Amylaza - 59 U/L - Cholesterol - 309 mg/dl (!) LDL - 224 mg/dl HDL - 66,6 mg/dl - Glukoza - 82 mg/dl - Trójglicerydy - 90 mg/dl - Hormon tarczycy - od 3, 84 do 4,6 uIU/dl (w zależności od bad.) - CK - 151,7 U/l - Kreatynina, kwas moczowy, Mg, K - w normie - Ca - bywa nieznacznie podwyższone - Bad. ogólne moczu - ok (w DZM nieznaczna utrata białka). Usg jamy brzusznej - wątroba powiększona. Wymiar podłużny - 12,2 (należny do 9,5). W wymiarze AP l. śr.ob 9,45. Echostruktura wątroby w całosci podwyższona, drogi żółciowe i naczynia nieposzerzone, pęcherzyk obkurczony. Reszta ok. Pani Gastrolog podejrzewa stłuszczenie wątroby. Dodam że córka nie jest otyła, nie jemy tłusto (odnośnie cholesterolu), razem z mężem cholesterol mamy w normie. Zastanawiam się co oznacza podwyższony jedynie Aspat, czym grozi. Czekamy na wynik markerów. Siedzę jak na szpilkach. Dodaję sobie otuchy że skoro morfologia jest ok, chyba nie jest źle? Od czego u dziecka stłuszczenie? Nie chodzi o złą dietę, alkohol, otyłosc.. Czy mógł miec wpływ Cavinton (przez 3 lata) lub Furaginum (ok 7-8 m-cy)? Podobno wątroba się regeneruje. Czy można stłuszczenie leczyc? Podobno Aspat ma wpływ na serce. U córki CK wyszło dobrze, ale zadręczam się że może cwiczenia, WF źle wpłyną na jego stan. Następną wizytę mamy w maju. Czy przy ww opisie możemy czekac? Czytałam też różne artykuły dot. diety. Czy nabiał, którego sobie nie żałujemy (mleko, sery, kefiry, jogurty) ma zły wpływ na wątrobę? Raz czytam że wskazany, innym razem - ograniczac. I jeszcze pyt. o biopsję. Pani Doktor się zastanawia. Czy jest to wskazane, konieczne, zbędne? (nie ma guza). Przepraszam że tak się rozpisałam, ale chciałam dokładnie przedstawic problem. Z góry baaardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Mam dodatkowe wyniki: - CMV_M, Toxo_M, CMV_G, HBsAg, CORE, Toxo_G - negative - AUSAB (lub AVSAB) - reactive - AntiHBe_2, HBe_2, HCV-3 - nonreactive Czy to dobrze?? Aminotransferaza asparginowa i alaniowa, glutamylo-transpeptydaza, CK, alfa-lantytrypsyna i ceruloplazmina (cokolwiek oznaczają:) - ok. Dziękuję. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×