Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rokowania po usunięciu raka pęcherzykowego tarczycy i radioterapii


Gość Małgorzata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Małgorzata

Jakie są rokowania po operacji tarczycy, w której był guz wielkości jabłka, histopatologia wykazała: carcinoma folliculare, carcinoma insulare et carcinoma non differentiatum? Jestem po resekcji tarczycy, pierwszy zabieg częściowo usunięta tarczyca, drugi zabieg usunięta reszta tarczycy i prawy węzeł chłonny, w poniedziałek jadę do szpitala na jodowanie. Proszę o odpowiedź jakie są rokowania w przypadku takim jak mój oraz jak mam postępować po jodowaniu by nie zrobić rodzinie krzywdy, czy całkowicie odizolować się? Jak długo? Po jakim czasie mogę normalnie funkcjonować w domu? Po jakim czasie jod promieniujący z mojego organizmu nie będzie szkodliwy dla otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Rozpoznanie na język polski brzmi: rak pęcherzykowy, rak wysypkowy i rak niezróżnicowany. Z tego co Pani opisuje proces zaawansowania jest duży. Z reguły w przypadku raka pęcherzykowego 5-letnie przeżycie wynosi około 80%. Jednak w Pani przypadku dołącza się wysypkowy rak niezróżnicowany oraz są przerzuty do węzłów chłonnych co znacznie pogarsza rokowanie. O dokładnym rokowaniu będzie można powiedzieć po kontrolnych badaniach po leczeniu radiojodem (najlepiej w tej sprawie porozmawiać z opiekującym się Panią onkologiem). Najważniejsze w postępowaniu u osoby po podaniu I131 jest to, że w ciągu pierwszych dwóch, trzech dni po podaniu dawki: -zaleca się zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, -ssanie cukierków lub żucie gumy dla zmniejszenia gromadzenia się jodu w śliniankach, -dwukrotne spłukiwanie toalety, -dokładne mycie wanny lub brodzika po kąpieli, -częstsze mycie rąk mydłem i wodą, -wstrzemięźliwość seksualną Przez dwa tygodnie od podania dawki leczniczej prosimy o: -unikanie bliskich kontaktów szczególnie z kobietami w ciąży oraz z małymi dziećmi (przytulanie, spanie w jednym łóżku) ze względu na pozostający w gruczole tarczowym I131 -ograniczenie kontaktów towarzyskich Można zajmować się pracami w gospodarstwie domowym (gotowanie, mycie naczyń). Nie jest konieczne posiadanie osobnych talerzy. Można oglądać telewizję, rozmawiać przez telefon, chodzić na spacery, robić niezbędne zakupy, a więc prowadzić normalny tryb życia. Okres połowiczego rozpadu jodu 131 wynosi około 8 dni, dlatego po 2 tygodniach praktycznie już jest wyeliminowany z organizmu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej zaleca się dietę niskofosforanową. O włączeniu tej diety i czasie jej włączenia musi zadecydować endokrynolog. Każdy produkt spożywczy zawiera w sobie fosforany. Dieta bezfosforanowa nie istnieje. Możemy jednak unikać tych produktów spożywczych, które zawierają najwięcej fosforanów czyli zastosować dietę niskofosforanową. Produkty szczególnie bogate w fosforany to: mleko, sery żółte i pleśniowe, sery twarogowe, sery topione, jogurty, serki homogenizowane, żółtko jaj, pieczywo i niektóre produkty zbożowe (kasze, płatki zbożowe) oraz ryby, suche nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soja), wędliny i podroby. Często istotnym źródłem fosforanów w diecie są słodkie napoje gazowane typu Fanata, Nata, Cola oraz chipsy zawierające duże ilości konserwantów. Trzeba niestety tych produktów się wystrzegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

corka ma leczenie radiojodem w warunkach rhtsh jest z I gr niepelnosprawnosci musze lezec z nia jak to ma wygladac ze strony medycznej i mojego napromieniowania jak sie zachowac.Jest po usunieciu calkowitym tarczycy i wezla chnonnego szyi strony lewej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam rozpoznanie Raka złośliwego tarczycy. W marcu tego roku Miałam usuwaną tarczycę . Jestem po podaniu I-131. z badania histopatologicznego wynika że mam : - Microcarcinoma papilare glandulae thyroideae - Nodulus hyperplasticus glandulae thyroideae - Struma colloides macro et microfollicularis. Co oznaczają te zwroty? Proszę o przetłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×