Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększone węzły zewnątrzotrzewnowe


Gość Anna z Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anna z Warszawy

W jakich sytuacjacjach mogą być powiększone węzły krezkowe i okołonerkowe. w przypadku powiększenia na tle np zapalnym (nie nowotworowym) jak długo mogą się utrzymywać po zastosowanym leczeniu przyczynowym. rozumiem, ze w ct węzły te nie powinny być w ogóle widoczne? w przypadku powiększenia ct moze ocenic ich metabolizm? tzn, ze jest tam aktywny proces? i jaki jest maksymalny prawidłowy wymiar tych węzłów? zakładając hipotetycznie, że przyczyna jest infekcyjna/ pasożytnicza- co gdy nie podziała się przyczynowo, a zastosuje chemioterapię? wiem, że pytania są "wymyślne" poniekąd, więc bardz proszę chociaż o przemyślenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węzły chłonne w jamie brzusznej nie powinny być widoczne wogóle w badaniu tomograficznym. Jeśli są widoczne to są powiększone.TK nie ocenia metabolizmu takich węzłów. Ewentualnie PET może to ocenić. Nie ma norm co do wielkości węzłów chłonnych, Samo ich powiększenie jest patologią. Może być spowodowane zapalenie lub procesem nowotworowym. Jeśli powodem powiększenia jest proces zapalny na podłożu zakażenia odpowiednie leczenie farmakologiczne może doprowadzić do zaniku powiększonych węzłów lub częściej do ich zmniejszenia (liczby i rozmiarów). Efekty powinny być widoczne po farmakoterapii po 2-3 tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elamaela19

Badanie KT jamy brzusznej wykazuje w przestrzeni zaotrzewnowej okołonaczyniowej pojedyńcze węzły chłonne o średnicy do 0,6 cm.W śródbrzuszu po strone lewej widoczne węzły chłonne krezkowe o wymiarach do 0,9x0,6 cm.Proszę mi napisac co to może być..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węzły chłonne nie są zbyt duże, ale rzeczywiście powiększone. Nie znam szczegółów klinicznych, aby przybliżyć Pani dokładniej co może być powodem powiększenia tych węzłów (dokładny wywiad z pacjentem, badanie fizykalne, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, opinie innych lekarzy). Najczęściej węzły chłonne powiększają się na skutek stanu zapalnego lub choroby nowotworowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elamela19

Otrzymano fragment jelita grubego o łącznej długości 25 cm.Zmiana miala postać egzofitycznego guza o wymiarach 3,5 cm.-2cm.i była oddalona o 13 cm. od lini cięcia bliższej i o10cm.od lini cięcia dalszej.Preparaty z 1)guza nowotworowego 2) lini cięć chirurgicznych 3)13 wypreparowanych węzłów chłonnych. 1).CARCINOMA mucinosum- stopień zaawansowania wg.Astler-Collera -B1 wg.A ICC-1* typ histologiczny-M *pT2NOMX wysoko dojrzały gruczolakorak wydzielający sporo śluzu pozakomórkowego nacieka cała grubośc sciany i jelita- błony surowiczej nie przekracza 2/3 reszta b/zmian. . Jest to wynik histopatologiczny po operacji jeita grubego mojej siostry,proszę mi napisać jakie ma szanse,ona ma dopiero 48 lat.Z góry bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 2005r zachorowalam na raka piersi-rak cewkowo zrazikowy i zrazikowy inwazyjny,przerzut na 2 wezly pachowe.usunieto piers i wezly,podano chemie, a nastepnie tamoksyfen.po 4 latach nastapil przerzut do kosci -kregoslup, lopatki, zebra, prawy bark i staw.od roku biore lamete i zomete dozylnie .obecnie badanie TC wykazalo ze powiekszyly sie wezly chlonne w jamie brzusznej-biodrowy wspolnyP12x8(10x6mm),miedzyaortalno-czczy 11mm(8mm),przyaortalnyL10mm(9mm),portokawalny18x8mm(14x6mm),przy t.watrobowej12(10).Lekarz ponownie zlecil mi tomografie-czy pewny jest przerzut ,to oznacza moj koniec zyciowy?jestem zalamana, mam dopiero 57 i czuje mloda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×