Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiana decyzji w sprawie rodzaju operacji pęcherzyka żółciowego


Gość Lena

Rekomendowane odpowiedzi

Mój tata na początku grudnia wylądował w szpitalu z silnym bólem brzucha-diagnoza ostre zapalenie trzustki. po 10 dniach wyszedł.Zrobiono usg,tomograf-na początku i przy wyjściu.Na drugim usg jak już ustąpiło zapalenie dopatrzono się kamyków w woreczku żółciowym i lekarz wyznaczył termin na usuniecie na dzisiaj. w piątek porobiono tacie badania, wrócił do domu i wczoraj miał się już stawić na oddziale. zabieg zrobili dziś wcześniej planowano ze będzie metoda laparoskopowa a była tradycyjna operacja ,bo podobno woreczek źle wyglądał.co to znaczy? lekarz nic więcej nie mówił,żadnych szczegółów,powiedział nam tylko ze woreczek usunięto i stan pacjenta jest dobry. poczytałam sobie to forum trochę i zaczynam się martwic czy oprócz kamieni nie było tam czegoś więcej np jakiegoś guza. co mogło być powodem zmiany decyzji o rodzaju zabiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Jeśli w czasie zabiegu znaleziono by jakiegoś guza w jamie brzusznej to poinformowano by na pewno Panią o tym. Zapewne po rozpoczęciu laparoskopii stwierdzono tak duży stan zapalny w pęcherzyku żółciowym i jego okolicy, że niebezpieczeństwo operacji metodą laparoskopową (bez ręcznego wyczucia tkanek ciała) było zbyt wielkie i trzeba było dokonać konwersji czyli przejścia z metody laparoskopowej na klasyczną. Tak często zdarza się przy naciekach zapalnych z pęcherzyka na sąsiadujące tkanki ( np. wątrobę, zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe, dwunastnicę, żołądek). Nic w tym niepokojącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje za odpowiedz. dziwi mnie jeszcze taki fakt ,ze mój tata nigdy nie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych. i gdyby nie ten atak ostrego zapalenia trzustki nie wiedział by,ze ma te kamienie, a właściwe jeden duży i kilka malutkich. zazwyczaj ludzie meczą się latami ,cierpią po zjedzeniu czegoś ciężkostrawnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*czy takie usuniete resztki bada sie jakos pod katem nowotworu?* Jestem byłym *workowcem* :), uważam, że tak - badanie histopatologiczne - pobranie wycinka do badania, rozpoznanie kliniczne. Miałem usunięty pęcherzyk metodą laparoskopową, a wynik badania histopatologicznego został mi wydany po wypisie ze szpitala, wraz z kartą informacyjną. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wynik czekałem dłużej. Nie wiem, czy to ogólny standard, ale ja wynik badania histopatologicznego, wraz z kartą informacyjną odebrałem po dziesięciu dniach od daty wypisu, przy okazji wizyty kontrolnej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×