Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Proteza kości czaszki


Gość Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam wielką prośbę do pana doktora , mianowicie chciałbym się dowiedzieć jaka zasadnicza różnica jest w wykonaniu protezy kości czaszki za pomocą cementu kostnego a protezy Codubix , tą pierwszą techniką chcą mi zrobić w szpitalu w Rzeszowie , ale z tego co słyszałem w szpitalu za granica od jednego neurochirurga że to nie jest za dobra technika i o wiele lepsza i oni taka stosują są protezy Codubix , i czy jest taka możliwość w polskich szpitalach żeby porosić o wstawienie takiej protezy codubix , nawet za dodatkową opłatą? Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź , też czytałem w internecie na temat szpitala klinicznego w Lublinie i ma bardzo dobra opinie a szczególnie profesor Trojanowski i nie tylko bo cała załoga oddziału neurochirurgi w tym szpitalu cieszy się bardzo dobra opinią. Chciałbym się jeszcze zapytać czy wie Pan jak można się skontaktować z profesorem Tarnowskim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ernest

Witam. Mam wielką prośbę , chciałbym się dowiedzieć jaka zasadnicza różnica jest w wykonaniu protezy kości czaszki za pomocą cementu kostnego a protezy Codubix ,nie wiem co mam robić pierwsza operacja wstawienia ubytku czaszki się nie powiodła teraz szukam jak najlepszego materiału i metody żeby już więcej w przyszłości nie otwierać czaszki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę ERNEST. Nie wiem czy już się dowiedziałeś jaka jest różnica pomiędzy protezą Csdubix a cementem kostnym ba post był pisany już kilka miesięcy temu, ja od siebie mogę dodać że na terenie polski jak się sam dowiadywałem przeważnie wstawiają Codubix cement kostny zaproponowano mi tylko w Rzeszowie, ale nigdzie nie mogłem znaleść informacji na ten temat co to jest za metoda i jak się ją wykonuje więc zrezygnowałem, i udałem się konsultacje do Lublina PSK4. Niestety ale też nie jestem zadowolony z tej konsultacji , bo jak mnie poinformowana w greckim szpitalu w tym gdzie miałem usuwane krwiaku w głowie z powodu upadku przy basenie z około 2m i uderzeniem głową o beton, że w moim przypadku mój ubytek głowy musi być uzupełniany przy pomocy protezy na indywidualne zamówienie , czyli tak zwaną protezę 3D robioną specjalnie do danego ubytku pacjenta bo każda inna metoda nie będzie dobra i w najlepszym wypadku skończy się złym efektem kosmetycznym, a w lublinie zaproponowano mi jakąś uniwersalną protezę Codubix która jest docinana podczas zabiegu, trochę mnie to przeraziło i powiedziałem sobie że jednak będę chciał dokończyć głowę w Grecji, no chyba że mi się tam nie uda to pójdę do Lublina ale będę walczył o protezę Codubix 3D na indywidualne zamówienie, niestety ale muszę stwierdzić że u nas w Polsce stara się wszystko chyba robić jak najtaniej i dla tego robi się pacjentom takie fuszerki, bo normalna proteza uniwersalna Codubix jak się dowiedziałem w Łodzi u producenta kosztuje 1000zł., a na indywidualne zamówienie już 4000zł. Tylko ze na takich oszczędnościach cierpią pacjenci bo zamiast zrobić coś raz a porządnie to trzeba to robić kilka razy, niestety ale jak już chyba każdy z nas wie taka jest nasza kochana Polska rzeczywistość . A czym kolega miał wykonany tą protezę kości czaszki która się nie powiodła, bo co do cementu kostnego to ten lekarz u którego byłem na konsultacji w Lublinie jak mu powiedziałem ze w Rzeszowie chcieli mi to robić przy pomocy cementu kostnego stwierdził z drwiną że cementem kostnym to można sobie zalepić małą dziurkę a nie taki duży ubytek jak jest u mnie...Nie wiem jak wygląda u kolegi ten ubytek, ale ja bym się upierał na protezę Codubix 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Większość osób ma protezę kości czaszki, ja chciałabym się dowiedzieć coś o rekonstrukcji własnej kości czaszki. Jestem już 5 m-c po usunięci płata kostnego i nadal czekam na rekonstrukcje kości. Nie wiem po jakim czasie najlepiej jest wstawienie ubytku kości czy to protezy czy własnej kości. Lekarze mi mówią im później będzie wstawiona kość to jest lepiej ,ja do końca nie jestem przekonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam BARBARA. W moim przypadku miałem wstawianą protezę kości czaszki jak już wspominałem wcześniej w Grecji i to po półtora roku po operacji, bo z powodu braku ubezpieczenia w tym kraju musiałem tak długo czekać i muszę powiedzieć że jestem bardzo zadowolony, tylko że moja proteza była robiona w Szwajcarii i jak się dowiedziałem od lekarza to koszt takiej protezy to 7000 eur.Co do terminu wstawiania protezy to mój grecki lekarz mówił mi tylko tyle że nie ma problemów z chodzeniem jak to ujął z dziurą w głowie tylko trzeba bardzo uważać coby się w to miejsce nie uderzyć, bo mogło by się to skończyć bardzo różnie. A co koleżance zaproponowali, bo jak się nie mylę to zaproponowano za pewnie Codubix, bo jak tak to proszę się upierać o wstawienie Codubix 3D, czyli na indywidualne zamówienie, daje ona prawie że idealne dopasowanie do ubytku i najlepszy efekt kosmetyczny, tak przynajmniej słyszałem od producenta tych protez w Łodzi. Pozdrawiam bardzo i życzę powodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Marek. Ja miałam usuniętą część płata czołowego po operacji dużego oponiaka. Lekarz który mnie operował mówił, że będę miała wstawioną własną kość (myślę że jest przechowywana odpowiednio ), co do protezy nie było narazi żadnej rozmowy. Co do chodzenia z dziurą w głowie mój lekarz tak samo jak twój mówił, że nie ma problemów z chodzeniem tylko trzeba bardzo uważać. Ja mam bardzo duży ubytek kości i mnie to bardzo męczy bo niestety musiałam bardzo zwolnić tempo życia, żeby się nie uderzyć i żeby się to nie skończyło źle.Mam już wyznaczony termin operacji. Mam jeszcze jedno pytanie jak się czułeś po wstawieniu protezy kości czaszki , czy było wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak do tej pory jest wszystko jak w najlepszym porządku choć nie minęło dużo czasu po miałem to wstawiane zaledwie miesiąc temu, ja też miałem dosyć dużą dziurę 10 na 7 cm. w miejscu czołowo skroniowym i byłem zmuszony przez półtora roku chodzić poza domem w czapce coby nie straszyć ludzi, i nie wiem jak koleżanka ale u mnie były takie objawy ze przed uzupełnieniem ubytku nie mogłem zginać głowy na dół bo strasznie mnie kuło, teraz po wstawieniu protezy już nie mam takich problemów. Gdzie koleżanka miała robioną operacje i jak się czujesz po niej, no i jestem zaskoczony że u nas jest taka możliwość wszczepienia ponownie własnej kości która wcześniej została usunięta, bo ni w Grecji nikt na ten temat nic nie mówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacje miałam robioną w Lublinie. Po operacji u mnie nie wystąpiły żadne komplikacje o których zostałam poinformowano przed operacją i bardzo się z tego powodu cieszę bo wiem czym to się mogło skończyć nawet nie chcę teraz o tym myśleć. U mnie dziura w głowie jest 11na 9 cm Ja chodzę już 6 miesiąc natomiast objawy u mnie to jest uczucie ciężkości i muszę sobie wiązać chustkę w miejscu czołowo skroniowy wtedy wydaje mi się, że jest mi wygodniej.Co do wychodzenia z domu to w okresie letnim wiązałam sobie chustkę natomiast teraz chodzę w czapce ale takiej żeby nie uciskała mnie w czoło no i żeby nie było widać ubytku kości. Co do wszczepienia własnej kości która została usunięta podczas operacji cały czas jestem dobrej myśli ,że tak będzie jak mi lekarz powiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem lekarzem , ale też mi się wydaje że własna kość w takich przypadkach to najlepsze rozwiązanie, bo przecież po jakimś czasie kość w miejscach łączenia może się zrosnąć i będzie tak samo jak i przed operacją, co nie można tego powiedzieć o wszczepieniach sztucznych protez. Jestem trochę zaskoczony że coś takiego robią w Lublinie, ja też tam byłem na konsultacji i zaproponowano mi uniwersalną protezę Codubix, którą docina się podczas operacji na wymiar, trochę mnie to przeraziło takie rozwiązanie i dla tego dokończyłem uzupełnianie ubytku w Grecji. Jaki lekarz robił Ci operacje?, bo z tego co czytałem w internecie bardzo dobrą opinią cieszy się dr. Jacek Osuchowski, choć można by i powiedzięć że raczej wszyscy neurochirurdzu z PSK4 to dobra kadra oczywiście z małymi wyjątkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja też uważam, że w Lublinie są bardzo dobrzy lekarze, mnie operację robił dr. Michał Brzozowski . Obecnie bardzo się denerwuje bo już w tym tygodniu idę do szpitala na następną operację tz.na uzupełnienie ubytku. Jak wyjdę ze szpitala to się odezwę tylko nie wiem ile będę przebywać w szpitalu czy od razu będzie robiona operacja czy nie wystąpią jakieś nieprzewidziana okoliczności i trzeba będzie jeszcze czekać na operację.Jestem dobrej myśli , że będzie wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem już dwa tygodnie operacji uzupełnienia ubytku. Tak jak wcześniej pisałam miałam wszczepioną własną kość. Czuje się tak jak po każdej operacji po dwóch tygodniach. Komplikacji żadnych nie było. Teraz tylko czekam cierpliwie na zarośnięcie kości tylko nie ma pojęcia jak długo to potrwa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem po wypadku a raczej ataku viezkim metalem zostalem uderzony w lewą strone glowy gornej czesci po operacji usunieto mi krwiaka i czaszke teraz 12stego mam moec wypelnienie prosze mi powiedziec na czym to polega i czy jest znieczulenie miejscowe czy usypiają i ile bede lezal w szpitalu i czy to sie wrasta w moją kosc czaszkowa czy jak jak to przebiega cala operacja prosil bym o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość somtam@gazeta.pl

W Bydgoszczy , po usunięciu oponiaka, wraz z wyrośnięta kością czaszki, założono mi implant , ale żaden 3 D, ale odcinany z *gotowca*. Jestem 10 dni po operacji. Niestety nie ma możliwości skorzystania z sanatorium poszpitalnego. Zwolnienie do 6 miesięcy? Za pół roku do kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do was pytanie. Mąż jest po wypadku i ma usunięta kość czaszki po prawej stronie. Ubytek jest bardzo duży. Chciałabym się dowiedzieć gdzie można zgłosić się na jakiś *implant* ile to kosztuje. Oraz czy można gdzieś kupić na razie jakiś ochraniacz na odsłonięty mózg ponoewaz mąż będzie miał rehabilitację i bardzo się boje o jego głowę. Proszę o odpowiedź i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek pomocy!!!! Mój maź 24 lata temu miał wstawiona protezę metoda Jak ty w Grecji. Zapłacił majątek i jest super. Teraz jesteśmy w USA 20 lat. Nie jestem w stanie odnaleźć z czego zrobiona jest ta proteza a potrzebuje wiedzieć ponieważ maź nie może mieć żadnych prześwietleń dopóki nie odnajdziemy z czego jest płytka. Czytałam ze twoja tez była z Szwajcarii wiec może taka sama. Zielona- stop metali ale nie wiem jakich. Proszę pomóż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2015 o 10:02, Gość Barbara napisał:

Witam. Jestem już dwa tygodnie operacji uzupełnienia ubytku. Tak jak wcześniej pisałam miałam wszczepioną własną kość. Czuje się tak jak po każdej operacji po dwóch tygodniach. Komplikacji żadnych nie było. Teraz tylko czekam cierpliwie na zarośnięcie kości tylko nie ma pojęcia jak długo to potrwa. Pozdrawiam.

Pani Basiu bardzo proszę napisać jak się Pani czuje szukam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2018 o 20:49, Gość Wiola napisał:

Jestem dwa tygodnie po wszczepienia protezy codubix.Operacja w Łodzi narazie wszystko ok mam nadzieję że tak będzie dalej pozdrawiam

 Boże jestem właśnie po nieudanej operacji uzupełnienia kości właśnie cementem kostnym! Po 3 tyg. zrobiła mi się ODMA MÓZGOWA powietrze dostało się do głowy! Przestałam mówić prawa ręka niedowlad! Natychmiast kolejna operacja, wyjęli protezę, dzięki Bogu wszystko wróciło do normy czekam aż znowu się zagoi! Lekarze że szpitala Wojskowego we Wrocławiu jeszcze takiego przypadku nie mieli! Nikt się nie przyzna do błędu, a wystarczyło zrobić kontrolny TK po operacji! Jestem w domu od kilku dni, boję się nie wiem co robić! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem przed zabiegiem rekonstrukcji czaszki po wypadku. Dziura to ok 10 na 8 cm.  Rozważam dwie technologie :

  1. Codubix 3D  proponowany w szpitalu w Krakowie, wersja spersonalizowana. 
  2. CustomBone oparty na cemencie kostnym (Hydroksyapatytu), proponowany przez klinikę w Szwajcarii

Mam pytanie jak można porównać oba materiały:

  • Oba materiały są wykonane przy oprogramowaniu 3D bazującym na skanach TK
  • Codubix - jest mocowany na tytanowych śrubach - jak ten zabieg wygląda w przypadku cementu ?
  • Cement podobno potrafi się kruszyć - jak wygląda w zestawieniu z Codubix ?
  • Cement jest biokompatybilny i ma zdolność do bezpośredniego z tkanką kostną czy Codubix też ma takie właściwości?
  • Jak wygląda % odrzuconych protez? cement vs codubix

Dodam że koszty 1 rozwiązania przy wykorzystaniu komercyjnej oferty szpitala do ok. 20 tys. PLN, w drugim przypadku, zabieg z użyciem cementu to wydatek rzędu 350 tys. PLN. Różnica w cenie jest bardzo duża, czy za nią idzie również jakość i trwałość.

Które rozwiązanie jest lepsze?  Czy są w Polsce szpitale które dobrze wykonują zabieg oparty na cemencie kostnym.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×