Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uraz stawu skokowego


Gość PleaseHelpMe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem Dawid, mam 17 lat, wczoraj - 13 października 2013 roku, doznałem kontuzji/urazu stawu skokowego w meczu piłki nożnej. Około 10 minut przed końcem meczu, gdy przeciwnik chciał wybić piłkę (leżącą na ziemi) zablokowałem wybicie moją prawą stopą, ustawiając ją tuż przed piłką w momencie jej wybicia, niestety wybicie to było tak silne, a ja tak źle ustawiłem nogę, że doznałem urazu, stopa została wygięta delikatnie w jedną ze stron (uderzenie było ze strony wewnętrznej, przypominam prawa stopa) całe te zdarzenie trwało może 2-3 sekundy ale zaraz po tym zaczęło mnie boleć tak jakby w środku, nie wiem stawu skokowego czy w miejscu między stopą a nogą, nie wiem jak dokładnie to nazwać, z tego co się orientuje to ból dochodzi gdzieś z okolic stawu skokowego. W tym meczu mimo bólu potrafiłem jakoś jeszcze biegać i te 10 minut jeszcze wytrzymałem, w międzyczasie czułem ból i tak jakbym miał bardzo mocno rozgrzane, gorące to miejsce, takie uczucie po prostu, po meczu ból trochę osłabł, wróciłem do domu i zauważyłem że noga/stopa mnie nie boli gdy mam luźno nogę, mogą nawet ruszać stopą, obracać nią bez żadnego bólu, boli w momencie gdy staje na tej prawej nodze, w momencie gdy stoję czy idę i kładę na niej ciężar ciała, minął dzień jest to samo, jak siedze czy opieram się na drugiej nodze to ta nie boli, tylko gdy idę, gdy ją jakby to nazwać obciążać czuje ten ból właśnie tak jakby w środku gdzieś, w tym stawie skokowym. Ważną informacją jest też że nie ma żadnego obrzęku ani opuchlizny w tym miejscu, wszystko wygląda normalnie. Obawiam się że może to być jakaś torebka stawowa, więzadła stawu skokowego czy (oby nie) jakieś pęknięcie tam jest. Bo jak mówię, boli tylko gdy stoję na tej nodze, gdy jest na tą stopę nacisk. Byłem dzisiaj u lekarza rodzinnego, skierował mnie do poradni chirurgicznej, moim zdaniem lepiej by było gdyby mnie skierował najpierw na zdjęcie RTG... żeby było wiadomo czy nic nie jest pęknięta czy coś w tym rodzaju, no ale nie chciałem dyskutować, ja nie jestem specjalistą w końcu. Dzwoniłem już do poradni by ustalić termin wizyty, to wypytywano mnie telefonicznie co to za uraz, i usłyszałem że muszą mi zmienić skierowanie, nie wiem o co chodzi, czy chcą mnie najpierw wysłać na zdjęcie RTG czy może do ortopedy z takim urazem. W internecie z kolei dzisiaj wyczytałem że są 3 stopnie urazów stawu skokowego i że jeśli nie ma obrzęku/opuchlizny to jest to 1 stopień, nie jest groźny, i podobno po 5-6 dniach chodzenia w ortezie można wrócić do treningów, a na tym nie ukrywam - zależy mi najbardziej... w niedzielę nastepną czeka mnie kolejny mecz, wątpię że w nim zagram, jednakże, chcę jak najszybciej wrócić do treningów, a nawet nie wiem jak poważny jest to uraz i ile dni/tygodni pauzy mnie czeka. Nie wiem też czy ortezy są refundowane w NFZ, czy będą chcieli mi tak ową dać, bo sądzę że orteza (dużo o niej czytałem) najbardziej pomaga przy urazach stawu skokowego, a nie wiem czy lecząc się z kasy chorych na tak ową mogę liczyć. Z góry dziękuje za wszelką opinie co to może być i za odpowiedź odnośnie tego gdzie mam się z tym urazem udać oraz czy mogę liczyć na ortezę i ew. kiedy będę mógł wznowić treningi. Pozdrawiam, czekam na odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orteza to po prostu deseczka z gipsu na nogę bezpłatna u ortopedy . Rodzinny powinien zlecić rtg bo teraz to poradnia staraci kase na zdjęciu . Rodzinny nie zrobił bo to on stracił by kase od NFZ . A skierowanie powinno być do ortopedy i niech je zmieni. Tak po prawdzie to rodzinny raczej nie bardzo zna się na rtg kości bawet jak juz jest zrobione chyba że złąmanie jest beszczelnie widoczne. Nic Ci nie bedzie I stopień , ortopeda nawet niekoniecznie Ci ten gips założy ale opaske elastyczna i kaze chodzić o dwóch koniecznie kulach łookciowych 7-14 dni. Lepiej nie graj w tym miesiacu bo za dwa lata znowu skręcisz bo ściegno sie za słabo skręciło. Tyciące lat ewolucji wymysliło ból żeby człowiek sam sobie nie szkodził kiedy się naprawia wiec jak boli podczas chodzenia to nie chodż bez kul. Powodzenia u orto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×