Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rana po zabiegu cysty włosowej w okolicy krzyżowo-ogonowej


Gość Ada

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 18 lat i 3 tygodnie temu przeszłam zabieg wycięcia cysty pilonidalnej. wczoraj będąc u chirurga zaniepokoiło go pojawienie się ropy, więc przepisał mi antybiotyk i stwierdził ze jeżeli to sie nie wygoi konieczny bedzie kolejny zabieg.Ale czy to jest konieczne? rana jest dośc spora, lecz tego nie widziałam bo nawet nie mam jak tego zobaczyc.Ale naświetlam to lapą zeptera i zalecone mam przemywanie wodą utlenioną i okłady z rivanolu. Więc jak długo może potrwać lecznie tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta ropa ktora pojawila sie wokół rany to zły znak? i czy podczas przemywaniu tej rany woda utleniona nalezy wacikiem przecierac tylko wokół rany czy również po ranie? Zazwyczaj przemywa mi to mama ale gdy dotknie rany to bardzo mnie to boli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze problem jest dla tej osoby juz nieaktualny, ale może przyda sie komuś innemu:) Optymalne postępowanie w leczeniu miejscowym rany po usunięciu cysty pilonidalnej: 1) każdorazowe przepłukiwanie rany 0,9% roztworem NaCL nazywanym potocznie solą fizjologiczną 2) przepłukanie dodatkowo antyseptykiem np: Octenisept lub Prontosan lub inny 3) osuszenie skóry wokółn rany suchym, jałowym gazikiem 4) założenie opatrunku: a)początkowo (2 - 3 zmiany co 3 do 7 dni): AQUACEL Ag* w zależności od wielkości rany, rozmiar taki, aby dobrze wypełniał ranę (optymalnie 2x45 cm, gdyż ma dodatkowo wzmocnioną przeszyciami strukturę i nie ma problemu z jego zmianą), a jako wtórny opatrunek Granuflex Extra Thin lub Granuflex Signal -b)następnie (zmiany co 5 do 7 dni) wypełniamy: - przy głębokiej ranie opatrunkiem AQUACEL w pasku 2x45cm i pokrywamy wtórnym opatrunkiem Granuflex Extra Thin lub Granuflex Signal - W miarę spłycania się rany można przejść na opatrunki: *samoprzylepny VERSIVA XC dobrany rozmiarem tak, aby część chłonna była większa od rany o ok 1 cm *GRANUFLEX SIGNAL dobrany rozmiarem tak, aby rana była mniejsza od obszaru otoczonego sygnalizatorem (zielona, przerywana linia) Takie postępowanie zmniejsza częstość zmian opatrunków, zmiany są prawie bezbolesne, a co ważne można korzystać z szybkiego natrysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×