Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina mosznowa - operacja


Gość Pokrojony

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Pokrojony

Witam. Dla wszystkich zestresowanych przed operacją przepukliny: Mam 25 lat, przepuklina mosznowa - długo zwlekałem z operacją. Za długo. Draństwo to zrobiło mi się kilkanaście lat temu. Jądro w opłakanym stanie ale wraca do normy. Zabieg przeprowadzany w na NFZ w normalnym szpitalu - bardzo sympatycznie. Wstawiona siatka. Czas oczekiwania na operację - 2mc. Dopiero na stole dowiedziałem się że będzie wstawiana siatka - warto zapytać wcześniej. Znieczulenie w kręgosłup - najpierw znieczulają skórę. Komar mocniej gryzie.... Operacja z transportem trwała 1h. Na sen przed operacją dostałem prochy - trzeba poprosić. Przed operacją głupi jaś w tabletce i na stole coś na sen - budziłem się w czasie operacji ale fazy dobre :D No i po operacji... dopóki znieczulenie trzymało było ok. Potem proście o kroplówkę - trochę bohatera zgrywałem ale nie ma co się męczyć. Kroplówki działają bardzo dobrze, można leżeć i nic się nie czuje. 6h leżenia na płasko - jedynie głową można ruszać bez podnoszenia jej. Potem usiadłem delikatnie. Po 8h od zabiegu wstałem na nogi - trochę przygarbiony jednak chodzenie rozpocząłem na drugi dzień rano. Normalny spacerek, na brzuchu czuć tak jakby ktoś wam plastrami skórę pościągał. Mocz oddałem po 8h od operacji - nie ma się co śpieszyć. Najpierw nie czuć pęcherza ale potem spokojnie samo poleci, nic na siłę. Proponuję mniej pić w dzień prze operacją - więcej kroplówek wejdzie. Na drugi dzień posiłki normalne i siku w łazience. W szpitalu byłem 3 doby - 1przyjęcie, 2operacja, 3lezenie i 4następnego dnia wypuścili. Dostałem przeciwbólowe: Ibuprofen i coś mocnego na receptę. Te mocne brałem dzień, potem przez 2 dni nic ale po co się męczyć - Ibuprofen w dniach kolejnych wystarczył. Kupka po 4 dniach od zabiegu - warto jeść dużo jabłek, pić dużo wody, jogurty, na mnie dobrze działały soki owocowo-warzywne. Po 3 dniach od zabiegu spuchnie brzuch okrutnie, tak samo z fujarką - najlepiej zamontować ją wyżej. Najbardziej bolesne w szpitalu było zmienianie opatrunku - proście żeby wam plaster zmoczyli octonisepteptem. Po 10 dniach jeździłem samochodem bez problemu. Po 4 tyg niemal 0 ograniczeń ruchowych - można wreszcie kichnąć bez odczuwania bólu. Jazda rowerem już nie sprawia kłopotu. Do tego wznowiłem trening - hantle 6kg i worek. Ogólnie to żarty nie operacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu121

Witam serdecznie, ok. miesiąca temu byłem u lekarza rodzinnego po skierowanie do szpitala odnośnie przepukliny, tutaj chciałbym zapytać czy do przeprowadzania operacji jest potrzebna *papierkowa robota* opiekuna czy sam mogę decydować o operacji itp. dodam ,że mam 17 lat i nie chciałbym fatygować się z rodzicami po szpitalu. Drugie pytanie ile czasu trwa mniej więcej oczekiwanie na zabieg refundowany z NFZ? Dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lek. Jacek Ławnicki

Witam! W przypadku osoby niepełnoletniej, która ukończyła 16 rok życia wymagana jest zgoda zarówno chorego jak i jego prawnego opiekuna. Nie obędzie się zatem bez wizyty rodziców w szpitalu. Termin oczekiwania na tego typu zależny jest od długości kolejki w danej placówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×