Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Różnica wyniku badania RTG przełyku a gastroskopii


Gość Beata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam wrażenie, że oszalałam a ludzie w okół w tym narzeczony myśli już że ja sobie coś wmawiam. A tak na prawdę, bardzo źle się czuję i nawet nie mogę tego kontrolować. Mam stwierdzony refluks i przepuklinę rozworu przełykowego, na co biorę leki. Jednak co jakiś czas leki przestają pomagać i dostaję inny. Pod koniec kwietnia miałam zmianę leku i to nie możliwe, żeby tak szybko przestał pomagać. Otóż od soboty źle się czuję, wymiotuję kilka razy dziennie, cokolwiek nie zjem to mam wrażenie jakby mi się zatrzymywało w połowie przełyku i nie szło dalej. Ciągłe nudności, ogólne osłabienie i bardzo silny ból głowy. Czekam na wizytę u lekarza, ale pierw chciałabym się dowiedzieć o co jeszcze mogę zapytać, albo o co poprosić w trakcie wizyty. Od października dostaję leki na refluks/przepuklinę rozworu przełykowego. Pierwszy był controloc 40 - 3 razy dziennie, metoclopramidum polpharma 2 razy dziennie. Metoclopramidum odstawiłam po tygodniu, bo bardzo źle się czułam, jakbym była w innym świecie, byłam bardzo otumaniona, silny ból głowy i senność. Ledwo to wytrzymałam, po odstawieniu wszystko minęło. Gastroskopię miałam dopiero w grudniu, wykazała: *Przełyk i wpust są z cechami przepukliny rozworu przełykowego. Śluzówka całego żołądka jest zaczerwieniona i obrzęknięta, elastyczna. Odźwiernik jest kształtny, drożny. Opuszka i widoczna dalsza cz. XIIcy są bez zmian. Wnioski: Hernia hiatus oesophagei susp. Gastritis. Test ureazowy: ujemy. * Miałam również usg jamy brzusznej. *W płacie prawym uwidoczniono hiperechogeniczne ognisko o wym. ok. 18x19x21mm - obraz USG może odpowiadać naczyniakowi - wskazane badanie TK, ew. kontrola za ok 1miesiąc.* Reszta jest ok, o TK lekarka nawet nie wspominała, bez słowa wysłała mnie na kolejne usg za miesiąc *w płacie prawym przy zarysie prawej żyły wątrobowej zmiana hiperechogeniczna, niejednorodna o wym. 18x15x20mm - naczyniak?* i oczywiście wskazanie o kontroli USG bądź weryfikacji TK. Było to w grudniu, lekarka stwierdziła, że kolejne usg jest nie potrzebne i mnie już nie kieruje. Brałam controloc do stycznia, potem przestał pomagać i dostałam Lanzul 30mg. Pod koniec kwietnia również przestał pomagać, więc dostałam z powrotem controloc 40, ale już 1 raz dziennie przed śniadaniem, do tego Duspatalin retard 200mg i Aspargin. Poczytałam trochę o refluksie i zapisałam się na rtg przełyku z kontrastem. Moja lekarka niezbyt chętnie mi wypisała skierowanie, ale udało się w końcu ją namówić. A o to wyniki rtg: *Pasaż kontrastu przez przełyk swobodny. Radiologicznie przełyk bez wyraźnej patologii. Cech przepukliny rozworu przełykowego w trakcie badania nie uwidoczniono. Refluksu żołądkowo-przełykowego nie obserwowano w trakcie badania. Żołądek przeciętnej wielkości, prawidłowego kształtu.* Nie mam pojęcia co mi jest. Jak to możliwe, że gastroskopia wykazała przepuklinę a rtg już nie? Takie życie jest męczące, mam dopiero 24 lata od roku nie mogę znaleźć pracy, bo ciągle źle się czuję. Myślałam też nad pójściem do innego lekarza, aby mieć ocenę innej osoby. Co jeszcze mogę zrobić, jakie badania itp, żeby być pewną co mi dolega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, niestety odpowiedzi nikt nie udzielił. Byłam u lekarza, był w szoku, że leczą mnie na przepuklinę rozworu przełykowego, która nie istnieje na co dowodem jest świeżo zrobione rtg przełyku. Co tym bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że czasem lepiej się wykłócić z lekarzem o skierowanie na dodatkowe badanie, nawet jeżeli uważa, że niczego nowego nie pokaże. W moim przypadku wiele to zmieniło. Po przebadaniu i zrobieniu wywiadu dostałam skierowanie na badania krwi, moczu i kału. W poszukiwaniu pasożytów itp. Już wiem, że jeśli badania wyjdą dobrze to lekarz skieruje mnie do neurologa. Dodatkowo muszę zrobić badania hormonalne u ginekologa oraz iść do okulisty na pełne badania wzroku w tym mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Póki co leki, które brałam mam brać nadal, bo mimo wszystko pomagają, ale na co to nie ma nikt pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm Czasami mam wrazenie ze czytam o sobie .. U mnie jest na odwrot tylko z refluxem ..Gastro nie wykazuje nic jestem zdrowa a RTG wykazuje reflux przeyku .Codzzieennie zmagam sie z dolegliwosciami ,zyc sie odechciewaaaaaaa! Bralam juz wszystkie mozliwe leki na reflux i zero jakiejkolwiek poprawy .boli piecze nudnosci i przepelnienie w zoladku ..Odezwijcie sie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz sama nie wiem ile w tym przepukliny, a ile nerwicy. Zrobilam rtg i gastroskopie i w zadnym badaniu nie stwierdzono przepukliny, jutro kolejna gastroskopia. Zobaczymy... jak nic nie wykaze to zaczne leczyc sie psychicznie. Wpust zoladka prawidlowy, wiec lekarz mi sie pyta jak to mozliwe zeby zoladek sie cofal? A ja codziennie czuje jak zoladek mi sie cofa, gul w gardle, czasem zawroty glowy i to walenie serca w calym ciele, az czuje ze mi wiotczeja rece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×