Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ostre zapalenie trzustki a seks


Gość Adam

Rekomendowane odpowiedzi

Moja partnerka jest chora na ostre zapalenie trzustki i z tego powodu chciałem się zapytać czy można się tą chorobą w jakikolwiek sposób zarazić. Słyszałem, że powikłaniem trzustkowymi jest ostre zapalenie wątroby, a to jest choroba zakaźna i podobno można się nią zarazić uprawiając seks. Z materiałów internetowych wyczytałem również, że ostrym zapaleniem wątroby można zarazić się poprzez ślinę, dlatego również chciałem się zapytać, czy można się tym zarazić uprawiając również seks oralny. Bardzo proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze rozumuję, przy ostrym zapaleniu trzustki nie może dojść do powikłania jakim jest WZW. Jedynie można się zarazić WZW jeżeli krew dwóch osób połączy (zetknie) się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zniecierpliwiona

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby. Ta choroba może dotknąć każdą osobę, która wcześniej się nie zaszczepiła. Wirus dostaje się do organizmu w wyniku naruszenia ciągłości skóry (podczas wizyt u stomatologa, dializ, wykonywania zastrzyków) oraz w trakcie zabiegów pozamedycznych np.: podczas tatuowania, przekłuwania uszu, u fryzjera, kosmetyczki. Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych. Inną drogą jest ścisły kontakt, zwłaszcza seksualny. Sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia, jest nawet tzw. *Żółty Tydzień* - ogólnopolska akcja, której celem jest edukacja i profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×