Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy konieczne jest usunięcie całej tarczycy przy raku brodawkowatym?


Gość Kaja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dwa tygodnie temu miałam operację usunięcia prawego płata tarczycy ponieważ wynik BACC wykazał guzek pęcherzykowaty. Badanie patomorfologicze wykazało że: jest to rak brodawkowaty prawego płata o wym. 19x11x10mm naciekający torebkę tarczycy i dochodzący w bezpośrednie sąsiedztwo marginesu operacyjnego. Miejscami obrazy sugerujące wrastanie raka do cienkościennych naczyń w sąsiedztwie torebki tarczycy. Około 50% masy guza nie zawiera brodawek (komponent pęcherzykowy). W wycinkach z pozostałego miąższu obrazy przewlekłego zapalenia tarczycy z tworzeniem licznych grudek chłonnych - przy zgodnych danych klinicznych i profilu serologicznym mogące odpowiadać chorobie Hashimoto. W związku z tym zostałam skierowana do Centrum Onkologii na usunięcie całej tarczycy łącznie z węzłami chłonnymi. Mam pytanie czy koniecznaw moim przypadku jest ta operacja czy nie ma innej możliwości. I jak wygląda dalsze leczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma innej możliwości leczenia tylko zabieg calkowitej resekcji włącznie z usunięciem węzłów chłonnych (rak przekracza średnicę 1 cm). Dalsze leczenie uzupełniające może polegać na podaniu jodu radioaktywnego. O tym jednak będzie decydował onkolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×