Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uszkodzenie chrząstki stawowej na przyśrodkowej powierzchni rzepki


Gość Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w czerwcu 2011 roku zostałem kopnięty w wyprostowaną nogę (w kolano) i miałem duże problemy z chodzeniem i dużym bólem przez 2 mies. Przez ok 3mies od zdarzenia nie mogłem zginać i prostować nogi do końca, następnie gdy już to minęło to noga strasznie mocno i głośno chrupie przy mocniejszym zginaniu. Przez kilka mies miałem takie objawy że noga podczas chodzenia przeskakiwała, strzelała boleśnie i czułem jakieś *szczykanie* z tyłu kolana. Na początku stycznia 2012 roku miałem rezonans magnetyczny i wynik badania byłą taki: *Uszkodzenie chrząstki stawowej na przyśrodkowej powierzchni rzepki. Zamiany obejmują cała grubość chrząstki z przerwaniem ciągłości powierzchni stawowej. Na poziomie tych zmian widoczne jest ognisko podwyższonego sygnału szpiku odpowiadające najpewniej zmianom pourazowym rzepki. Pozostała chrząstka stawowa i łąkotki zmian w badaniu nie wykazują. Więzadła krzyżowe i poboczne o zachowanej ciągłości. Pozostałe struktury kolana prawidłowe.* Po tym zostałem skierowany na rehabilitacje (prądy, naświetlanie i pole magnetyczne) Po ponad miesiącu zabiegu nie odczułem żadnych zmian i lekarz powiedział że prawdopodobnie będzie artroskopia, ale chce jeszcze mieć świeży wgląd do nogi i trzeba ponowić badanie MR. było to w czerwcu (rok po urazie), tydzień temu miałem rezonans i mam taki wynik: *Niejednorodna intensywność sygnału z nierównym zarysem chrząstki stawowej na powierzchni stawowej rzepki- zmiany pourazowe. Ku tyłowi od kłykcia bocznego kości udowej lewej widoczna jest drobna hipointensywna struktura wielkości 5mm- mogąca odpowiadać kostce dodatkowej. Prawidłowy obraz łąkotek, więzadeł krzyżowych i pobocznych. Prawidłowy jest obraz chrząstki stawowej. Prawidłowa intensywność sygnału szpiku kostnego elementów kostnych stawu kolanowego lewego. Poza tym prawidłowy obraz pozostałych struktur kolana. WNIOSKI: Nie stwierdza się widoczniej w badaniu poprzednim z dnia 04.01.2012r. szczeliny w zakresie chrząstki stawowej rzepki z pozostałą ogniskową niejednorodną intensywnością sygnału co świadczy najpewniej o procesie gojenia* Mam 18 lat, przed urazem grałem w piłkę nożną i raczej byłem okazem zdrowia. Od czasu urazu nie uprawiam sportu i staram się oszczędzać noge, nie uczęszczałem na WFy, nie grałem w piłkę. Czy mógł by mi ktoś powiedzieć co dalej będzie z tą nogą ? Artroskopia ? jak tak to na czym ona będzie polegała w moim przypadku ? Do wizyty u ortopedy troche czasu a chciał bym już wiedzieć co i jak bo nie mam już sił i nerwów.... Z góry dziękuję za jakieś odpowiedzi *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Artroskopia będzie wskazana prawdpodobnie w czasie zabiegu chirurga oceni stan kolana oraz podejmie plan działania. Tego samego dnia można już wyjśc ze szpitala przy asekuracji kul łokciowych ( prawdopodobnie chodzenie o kulach przez okres 3-4 tygodni) Być może lekarz ortopeda może też zalecić gips na kilka tygodni. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po wizycie u ortopedy powiedział mi, że chce abym wykonał rezonans ponownie za 9mies i do niego przyszedł na kontrole.... Przez ten czas mam nie uprawiać żadnego sportu ani biegać czy skakać. Masakra.... Muszę znaleźć innego lekarza bo będę miał chyba karte stałego klienta w poradni gdzie wykonują MR...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×