Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ostre zapalenie wątroby typu C po operacji płata wątroby


Gość Anka

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o interpretacje moich wyników. Próby wątrobowe wysokie Alat 70 Ggtp 1040. anty HCV dodatni ale HCV RNA ujemny do powtórzenia za miesiąc dodam że jestem po operacji lewego płata wątroby w br. Wątroba bardzo powiększona. Moje pytanie to cz HCV RNA może ulec zmianie. Czy jestem zakażona żółtaczką czy może to jest inna tego przyczyna z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc czy jeśli HCV RNA wyszedł ujemny a anty HCV dodatni i próby wątrobowe cały czas są wysokie to czy to możliwe że RNA może teraz wyjść dodatnie martwię się w poniedziałek znowu idę do szpitala na powtórne badania lekarz tłumaczył mi że może być nawrót choroby czy to możliwe w karcie poprzedniej wypisowej miałam rozp. Ostre zapalenie typu C ale wiremii nie stwierdzono. Co to oznacza.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiremię obrazuje obecność RNA, jeśli go nie ma, a enzymy wątrobowe są znacznie podwyższone, to rozpoznanie ostrego WZW t.C jest mało prawdopodobne, zachęcam do zmiany lekarza ch. zakaźnych, szczególnie jeśli ponownie nie będzie RNA we krwi. Proszę również dopilnować, aby wykonano u pani USG i oznaczenie przynajmniej AFP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .wracam ponownie do mojego wątku. Jestem po operacji wątroby. Miałam robione badania anty HCV dodatni HCV RNA ujemny , powtórzono badania za miesiąc i mam wynik HCV RNA dodatni.Pani doktor twierdzi że mam ostre zapalenie wątroby typu C, ale jest problem ponieważ NFZ nie przewidziało ostrego zapalenia i nie refunduje leczenia. Proszę o pomoc co w tym przypadu mam zrobić gdzie się zwrócić. Czy to prawda że muszę za własne piniądze się leczyć. Proszę może ktoś miał podobną sytuację, gdzie się zwrócić. a może to drugie badanie RNA jest pomyłką.Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NFZ nie leczy ostrego zapalenia w nadziei, że samo przejdzie (co nierzadko się zdarza). Jeśli jednak nie przejdzie i zapalenie z fazy ostrej przechodzi w przewlekłą (RNA wirusa utrzymuje się we krwi co najmnie 6 miesięcy), to wtedy NFZ &#8211* jak najbardziej &#8211* leczy takie zapalenie. Gdzie się zgłosić? Do poradni hepatologicznej/chorób zakaźnych (skierowanie wystawi lekarz pierwszego kontaktu na podstawie wyniku RNA wirusa). Możesz sobie wybrać z listy: www.hcv.pl/adresy.php#lodzkie Licz się z tym, że te 6 miesięcy będziesz musiała odczekać, aby mieć pewność, że zapalenie jednak przeszło w fazę przewlekłą. Wprawdzie eksperci twierdzą, że ostre zapalenie też należy leczyć, jeśli utrzymuje się wysoka wiremia, ale to kosztuje dobrze ponad 20 tys. zł. Ważna jest też wtedy znajomość terminu zakażenia. (W twoim wypadku może to być rzeczywiście świeża sprawa, bowiem RNA pojawia się we krwi nie później niż 14 dni po ekspozycji, a ty jeszcze niedawno tego RNA nie miałaś). Leczenie ostrego zapalenia można czasami uzyskać w szpitalu (słyszałem pogłoski, że komuś to się udało) albo całkowicie prywatnie. Zob. www.hcv.pl/terapia_skojarzona.php Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu C należy leczyć w przypadku przedłużają­ce­go się utrzymywania wykładników zakażenia HCV. Leczenie rozpoczyna się w 9. tygo­dniu od ekspozycji, gdy wiremia badana w 8. tygodniu obserwacji przekracza 800 000 IU/ml lub w 13. tygodniu, gdy jest niższa i utrzymuje się do 12. tygodnia choro­by. Stosuje się monoterapię interferonami naturalnymi, rekombinowanymi lub prepa­ra­tami pegylowa­nymi tej cytokiny (PegIFN). Interferony naturalne lub rekombinowane stosuje się przez pierwsze 4 tygodnie codziennie, a następnie przez 20 tygodni 3 razy w tygodniu. PegIFN stosuje się przez 24 tygodnie zgodnie z zaleceniami producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×