Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powyższony poziom ALT i AST


Gość Robert

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam takie pytanie. Jestem zaniepokojony podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych. Myślę, że może to być spowodowane lekami jakie ostatnio brałem. Przez dwa miesiące brałem lek izotek dawka 30 mg/dobę, brałem też simwasterol, i tabletki diosminex oraz czopki proktis. W tym czasie miałem też kilka egzaminów i brałem środki takie jak: pamicon, neopersen, i magnez w tabletkach. Zacząłem kurację lekiem izotek 8.11.2011. Przyjmowana była stała dawka 30 mg/dobę caly czas. Łącznie pochłonąłem 60 tabletek po 30 mg (20 + 10) w ciągu dwóch miesięcy. Jednak od paru dni mam przerwę. Trochę się przejąłem tym, że kilka dni temu podczas załatwiania zauważyłem na papierze toaletowym ślady krwi. Po około 5 minutach gdy usiadłem w pokoju poczułem takie dziwne uczucie w jamie brzusznej. Dokładnie w środku, ani nie po prawej ani nie po lewej stronie. Tak w centrum między żebrami. To znaczy nie jest to taki typowy ból brzucha jak np. po zatruciu się jakimś nieświeżym jedzeniem czy alkoholem. Jest to takie uczucie nadęcia, tak jakby nabrzmiałe coś tam było. Gdy tak naciskam w to miejsce dłonią to czuję tak lekko że to wszystko jest takie nabrzmiałe. I tylko po załatwianiu się tak dzieje. To znaczy zdarzyło mi się to pierwszy raz gdy się załatwiałem i powtórzyło się ponownie w identyczny sposób wszystko przebiegało następnego dnia, gdy się załatwiałem. Musiałem przez godzinę siedzieć w pozycji, tak żeby jama brzuszna i jelita były skurczone wtedy to takie dziwne uczucie mi mniej doskwierało. Towarzyszyło temu uczucie niepokoju, gdyż nie wiedziałem co mi jest. Po prostu się nieco wystraszyłem. Trzeciego dnia poszedłem na wizytę do lekarza ogólnego, którzy mi przepisał skierowanie do chirurga. Chirurg badał mi odbyt i stwierdził, że w kale nie ma śladów krwi. Powiedział, że może to być spowodowane podrażnieniem śluzówki odbytu. Przepisał mi tabletki Diosminex i jakieś czopki proktis. Napisał na takiej karteczce, że mam unikać ostrych potraw, gorących kąpieli i wysiłku fizycznego. Brałem tabletki wg. przykazań lekarza i wszysto było OK. Ale tydzień temu już mi się one skończyły. Dwa dni temu (tj. 26.01.2012) gdy się załatwiałem na papierze znowu zauważyłem ślady krwi. Ale po załatwieniu już nie ,,bolał mnie brzuch* tak jak za pierwszym i drugim razem gdy sie to mi przydarzyło. Kurację dwumiesięczną narazie przerwałem w dniu 08.01.2012. Od tego czasu nie biorę jak narazie izoteku. Kuracja przebiegała pod okiem dermatologa. Wykonywałem przed kuracją, po pierwszym miesiącu oraz teraz niedawno po drugim miesiącu badania kontrolne. Wyniki miałem OK, jedynie poziom enzymów wątrobowych był trochę podwyższony. Skutków ubocznych poza tymi opisanymi tutaj no i oczywiscie trochę wysuszonymi ustami nie zauważyłem. Raz w nocy pierwszego dnia kuracji miałem też taki mały wyciek krwi z nosa. Taka kropelka. Może podam konkretne dane: I badanie przed rozpoczęciem kuracji: ALT 108 U/I podczas gdy norma podaje * 41 AST 49 U/I podczas gdy norma podaje *37 II badanie po pierwszym miesięcu kuracji: ALT 106 U/I podczas gdy norma podaje * 41 AST 47 U/I podczas gdy norma podaje *37 III badanie po drugim miesięcu kuracji: ALT 124 U/I podczas gdy norma podaje * 41 AST 60 U/I podczas gdy norma podaje *37 Reszta wyników triglicerydy, cholesterol, GGTP wszystko jak najbardziej w porządku, nawet idealnie. żadnych zastrzeżeń. I na tym Pani dermatolog jak narazie przerwała leczenie. Kazała mi zwrócić się do lekarza ogólnego i przyjść jak wszystko będzie OK. Lekarz rodzinny przepisał mi Essentiale Forte po dwie kapsułki dziennie przez miesiąc jak narazie. Wcześniej brałem przez miesiąc tzn. po pierwszym miesiącu kuracji hepatil ale to jest bardziej suplement diety i jest bardziej jako osłona a nie odbudowa wątroby. Teraz moje pytanie do Pana. Czym może być spowodowana moja dolegliwość. Wczoraj gdy się załątwiałem, znowu na papierze były ślady krwi. Dodam, że w stolcu krwi nie ma. Tylko na papierze, gdy się wycieram. Czy może to być spowodowane dietą? Bo w dniu, w którym pierwszy raz to się przydarzyło jadłem pizzę przed. No i zdarzyło mi się z kolegą zapalić papierosa. Dziś jadłem chipsy. Więc jeśli ktoś by wiedział czym to jest spowodowane to byłbym wdzięczny za udzielenie rady. Czy powinienem iść na badanie kolanoskopii, bo skierowanie w razie czego posiadam. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×