Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bóle po operacji kręgosłupa a rehabilitacja


Gość Ewelina

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem 7 tygodni po operacji kręgosłupa na poziomie L5 S1 (drogą fenestracji, przepuklina 10 mm - rwa kulszowa, opadająca stopa lewa). Bóle kręgosłupa po operacji ustąpiły. Pozostał jedynie ból w obrębie lewej kostki, palucha, czasami łydki. Ból nie jest bardzo silny. Bywa pulsujący i czuję czasami *szpilki* w paluchu.Szczególnie odczuwalny podczas np. wkładania skarpet czy wciskania sprzęgła. Czasami odczuwam lekkie bóle w obrębie kości krzyżowej po stronie lewej. Tydzień temu rozpoczęłam rehabilitację - laser i gimnastyka indywidualna. Dolegliwości bólowe nieznacznie się zwiększyły. I w związku z tym proszę o poradę - Czy powinnam wobec tego zrezygnować z rehabilitacji? Może zaczęłam za wcześnie. Czy mam się czym martwić? - np. wizją kolejnej operacji. Za dwa tygodnie chciałabym wrócić do pracy (nauczyciel) - proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje urlop dla poratowania zdrowia dopóki jeszcze takowy ci przysługuje. Ja właśnie taki wzięłam. A jeśli masz mrowienie, to raczej nie jest to zbyt dobry objaw. Ja miałam wstawiany implant BacJac i usuwaną przepuklinę takiej samej wielkości co ty, także po lewej stronie.Po operacji ból ustąpił natychmiast, natychmiast takze bo 4 godz po zabiegu kazano mi wstać i chodzic, czuję się bardzo dobrze. Prawie nic nie boli, bo czasem zdarza mi sie cos gwałtownie zrobić i wtedy poczuje ciagniecie. Po prostu sie juz zapominam:)) Narazie mam wypoczywać do 3 m-cy po zabiegu, a potem bardzo umiarkowane ćwiczenia na ledźwiowy, pływanie na grzbiecie (priorytet) i nordic walking, ale rehabilitacyjny, co dla mnie wcale nie cieszy, bo przed napadem rwy kulszowej trenowałam nordic fitnesowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. A napisz mi proszę, czy nogę masz w pełni sprawną, tzn. możesz się schylić i dotknąć palcy u stóp, bo ja nie bardzo. Zastanawiam się, czy ten nerw się zregeneruje. Do pracy wróciłam - nie jest tak tragicznie. Trzymam się prosto i ćwiczeniami *pogłębiam lordozę* (podobno). Od marca zaczynam basen. Ta przyszłość mnie przeraża...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie schylam się na stojąco, bo nie mogę tego robić. Schylam się na ugiętych nogach. Nie mam żadnego mrowienia. Jak się przeforsuję i też zaraz po zabiegu miałam takie dziwne uczucie, taki lekki ból przy stawaniu na palcach. Jak się położę na plecach i podnoszę nogę (lewą) tak do 45 stopni czuję lekkie ciągnięcie za kolanem, ale to ponoc normalny objaw po zabiegu. Z palcami jest ok. Nie biore przeciwbóli od tygodnia, a jeszcze miesiąc nie minał od zabiegu. Odpukac, jest dobrze. Życzę ci poprawy. Zdrowiej!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się zdrowieć jak mogę, i Tobie również tego życzę. Ja już prawie 3 miesiące po ... i mnóstwo różnorodnych myśli, pytań, wątpliwości itp. W razie zmian jakichkolwiek ( mam nadzieję, że tych na lepsze) odezwę się. Zdróweczka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety też przez to przechodziłam, jeżeli u Ciebie dolegliwości bólowe się zwiększyły mimo rehabilitacji to być może powinnać pomyśleć o zmianie rehabilitanta. Ja szukałam opinii po wszystkich moich znajomych, a później wyciągnęłam z tego srednia i korzystałam z usług rehabilitacji mobilnej pat medik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marzena

Może trzeba odczekać, aż ból minie. 3 tyg. po operacji to bardzo wcześnie. Co prawda, ja po operacji czułam się i czuję się nadal fantastycznie i mnie (prawie) nic nie boli, ale to zależy od organizmu, kondycji, rodzaju zabiegu. Czuję trochę ból pod koniec dnia lub gdy zbyt długo mam do czynienia z trybem siedzącym. Zdarza się, że mam problem z pionizacją rano, gdy deszcz pada, ale to kwestia odpowiedniej pozycji przy wstawaniu z łóżka. Rehabilitacyjnie chodzę z kijkami, czasem pływam grzbietowo, ale to dla mnie za nudne, więc robię to sporadycznie i przy okazji. Z ograniczeń ruchowych to mam trudności z pomalowaniem paznokci u prawej nogi:))) Dolegliwości miałam w nodze lewej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ja przeszłam te same zabiegi co Wy 20/06/2012r.,wyskrobano mi przepuchline , usunieto dysk i wstawiono implant BacJac,każdy z was sie uskarża na ból ale tak jest i może trwać do pół roku ponieważ jest naruszony podczas zabiegu nerw . Najważniejsze jest to, by sie upilnować z siadaniem i leżeniem na plecach jest to kategorycznie zabronione do 6 tyg.a rehabilitacja minimum po pół roku ,a z waszych wypowiedzi czytam że po 3 tyg.skaczecie jak sarenki ,więc możecie sie liczyć z tym że traficie ponownie na stół , bo skrzanicie całą robotę neurochirurga.Uważajcie bardziej na siebie przecież należy się 186 dni zwolnienia potem swiadczenia rehabilitacyjne do 12 m-cy ,a nawet są rokowania do renty chorobowej.Lekarze informują o tym wszystkim po zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszyskich ja jestem po operacji 7 tygodni czasem boli mnie lytka i wdole kregoslupa zrobilam pare gwaltownych ruchow i marwie sie ze molam sobie zaszkodzic na plecach niekladlam sie ponad miesiac siadac tez niesiadalam jestesmy tylko ludzmi i kazdemu zdazy sie zapomniec co sie pszeszlo pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Dziewczyny - Gosia i Marja! ja miałam operację 31.07 (ale bez wstawiania implanta) ale nic mi nie mówili żebym nie kładła się na plecach, nawet tak leżałam na sali pooperacyjnej jak mnie wybudzali, to jak jest z tymi plecami powiecie? prawy bok mnie jeszcze trochę boli bo prawostronnie uciskało mi korzonki nerwowe, na brzuchu jakoś się duszę, to co zostaje mi tylko lewy bok? Gosia to Ty na razie nie chodzisz na rehabilitację? Nawet na żadne lampy, lasery, magnetronoc itp To jedynie leżysz w domu, a spacerujesz? bo w szpitalu sami mówili żebym się ruszała a nie cały czas leżała A jak w WYPISIE ze szpitala napisali Ci zasadność do 6 miesięcy przedłużania zwolnienia, mi wpisali 3 i obawiam się coś nawet aby mój lekarz rodzinny do tego czasu mi przedłużał Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aśka Kraków

Hej Dziewczyny! 8 października miałam operacje: Mikrodiscectomia lędźwiowa na poziomie L5/S1 po stronie prawej, odbarczenie korzeni rdzeniowych. Nie mam implanta. Czuję się świetnie już bez całkowitego bólu. Mogę chodzić, leżeć w każdej pozycji nie wolno mi siadać przez 30 dni. Rehabilitację zaczynam 19 listopada,a kontrolną wizytę 16. Dostałam parę ćwiczeń do domu w szpitalu które mam wykonywać w domu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem po wszczepieniu BACJAC-a 7 miesięcy. Rewelacja, bez bólu od razu po operacji, prawie ustąpiły już też dolegliwości związane z rwą kulszową. Lekarze zalecili mi rehabilitację, bardzo delikatną dopiero po 3 miesiącu od operacji, słusznie moim zdaniem, jestem po 2 turnusach sanatoryjnych i jest nieźle. Czy ktoś wie może czy z tym implantem można rezonans robić? Wiem, że jest zrobiony z kompozytów ale nie mam pewności czy w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gosia wypisuje glupoty

Jeśli już to 182 dni zasiłku rehabilitacyjnego. Pierwsze słyszę, że na plecach nie wolno leżeć do 3 tygodni. Rehabilitacja im szybciej tym lepiej organizm szybciej wraca do zdrowia. Siedzenie krótkotrwałe do posiłku oraz na kopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jedrusdg

Cześć Moi Drodzy mam do Was kilka pytań. We wtorek przeszedłem operację. usunięto mi dysk i wstawiono implant międzywyrostkowy bacjac. Pierwszy dzień masakra... cegła w plecach i tylko delikatne ruchy ciała związane ze zmianą pozycji.. Drugi dzień lepiej, dzisiaj wstałem na nogi. ból na leżąco ustępuje ale czuję jakbym miał w kręgosłupie sztywny kij wsadzony, który nie pozwala się ani na troszkę ugiąć. Bardzo dziwnie się z tym chodzi... sztywno i uczucie tej cegły. Czy Wy również mieliście takie dolegliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Jestem 2 tygodnie po operacji l5 S1 również czułam cegłę w plecach. Na drugi dzień wstałam bez większego bólu. Mam pytanie: czy tuż po wstaniu z łóżka odczuwacie lekki ucisk jakby w dysku ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo zadowolona z pana Rosadzińskiego, już na pierwszym spotkaniu mi konkretny plan leczenia zaproponował, odpowiadał na moje pytania, tłumaczył mi wszystko co i jak, także czułam się już na starcie dużo pewniej. Nie było to leczenie z jakim wcześniej się spotkałam czyli &#8211* w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywrócił mnie do zywych p. Rosadziński. A zanim do niego trafiłam to zwiedziłąm sporo gabinetów, ośrodków, a nawet szpital raz...Ból bywał czasem tak mocny że łaczył się z zawrotami głowy, którego razu mało pod auto nie wpadłam na przejściu bo tak mną zakręciło */ Ale już jest dobrze, mogę nornalnie funckjonować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość basia0202

Po operacji trzeba przejść rehabilitację. Wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Sama dostałam skierowanie i najpierw miałam fizjoterapię w Constance Care, a później ćwiczenia. To one przywróciły mnie do normalnego funkcjonowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po operacji trzeba przejść rehabilitację. Wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Sama dostałam skierowanie i najpierw miałam fizjoterapię w Constance Care, a później ćwiczenia. To one przywróciły mnie do normalnego funkcjonowania. 

 

Może warto zapisać się na terapię. Same ćwiczenia mogą nie pomóc. Najlepiej przejść  całą rehabilitację - od terapii po ćwiczenia i dodatkowe zabiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo polecam doktora Rosadzińskiego, tyle co ja się męczyłam z kręgosłupem latami...to aż ciężko opowiedzieć. Gdyby nie pan Marcin to pewnie nie byłabym w stanie teraz nawet takiego posta napisać, bo mi ból promieniował między innymi na ręce..najprostszych rzeczy nie byłam w stanie zrobić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2018 o 09:24, Gość sddds napisał:

Po operacji trzeba przejść rehabilitację. Wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Sama dostałam skierowanie i najpierw miałam fizjoterapię w Constance Care, a później ćwiczenia. To one przywróciły mnie do normalnego funkcjonowania. 

 

Może warto zapisać się na terapię. Same ćwiczenia mogą nie pomóc. Najlepiej przejść  całą rehabilitację - od terapii po ćwiczenia i dodatkowe zabiegi.

Gdzie jest ten ośrodek Constance Care?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2018 o 09:24, Gość sddds napisał:

Po operacji trzeba przejść rehabilitację. Wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Sama dostałam skierowanie i najpierw miałam fizjoterapię w Constance Care, a później ćwiczenia. To one przywróciły mnie do normalnego funkcjonowania. 

 

Może warto zapisać się na terapię. Same ćwiczenia mogą nie pomóc. Najlepiej przejść  całą rehabilitację - od terapii po ćwiczenia i dodatkowe zabiegi.

Gdzie jest ten ośrodek Constance Care?

 

CC znajduje się w Kierszku pod Warszawą, blisko Konstancina. Tam mają ośrodek z miejscami na stały pobyt w czasie terapii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×