Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zabieg zamknięcia stomii


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Dorota bardzo dobrze to opisałaś. Ja również dłużej dochodziłam do siebie po wyłonieniu stomii. Ale to też była moja druga operacja w ciągu tygodnia, plus wcześniej laparoskopia. Mi też lekarz powiedział że po pół roku można odtwarzać jednak doczekałam się po roku dopiero. Przed odtworzeniem miałam zrobioną kolonoskopie i rektoskopie. Fakt powrotu do normalności dużo pomaga,daje siły. Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam. Dorota co tam u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Ewa Cieszę się, że zagladasz :-). U mnie całkiem nieźle. Czasami czuje jeszcze bóle po lewej stronie, czasem skorczowe, ale nie jest najgorzej. Po tych przejściach każdy ból brzucha niepokoi, ale nie narzekam. A jak u Ciebie? Małgosiu, jeżeli mama miała kolonoskopie przed poprzednim zabiegiem, to może nie bedzie ona konieczna teraz. Za to na pewno dostanie zlecenie zrobienia jej po roku. Tak miala moja sasiadka z sali. Nie martw się, będzie dobrze, a mama odetchnie, jak pozbedzie się stomii. To naprawde wielka ulga Pozdrawiam i życzę udanego zabiegu i szybkiego powrotu do sprawnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dorota. U mnie też wszystko w porządku.Od kwietnia podjęłam pracę, ale z początku było ciężko po takiej przerwie. Chcę zacząć ćwiczyć brzuszki, ale boje się jeszcze. A Ty zaczęłaś już pracę nad brzuszkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeszcze nie. Też mnie boli przy napinaniu. Mam też brzydka, lekko przyrosnieta i przyrosnieta blizne. Miało się wszystko rozluźnić po pół roku, ale nie za bardzo. Zdecydowałam się pójść na rehabilitację tej blizny. Fizjoterapeuta mówi, że trochę późno, ale jeszcze można pomóc. Byłam też na pierwszym ostrzyknieciu sterydami. Zobaczę, co to da. Brzuch ciągle w góry i doły. A jak u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malgosia

Witajcie ponownie, W związku z tym ze operacja coraz bliżej mam jeszcze kilka pytań jak długo byłyscie w szpitalu? Czy *czyszczenie * jelita wyglądało tak jak przed pierwszą operacja - znowu te mikstury do wypicia? Czy sondę zakładano Wam na tzw *głupim jasiu* czy na sali operacyjnej? Jak wygląda podanie pierwszych posiłków po złączeniu jelita ? Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dorota

Witaj Małgosiu, Nie miałam przed operacja czyszczonego jelita. Wieczorem dostałam nawet normalna kolację. Nie miałam też zakładanej sondy, ale wiem, że w niektórych szpitalach nadal praktykowane jest i to i to. Sonda zakładania jest wtedy bez Twojej świadomości. W szpitalu planowo miałam być tydzień, ale był problem z powrotem perystaltyki jelit i byłam dwa tygodnie. Jedzenie wdrazane po trochu. Picie, kleik, przecierana zupa, potem normalne. Jak wszystko jest dobrze i oddasz stolec normalna droga, idziesz po tygodniu do domu, wolna od stomii, trochę obolala, ale radosna :-) Procedury zależą od szpitala. Kiedy się wybierasz? Będziemy trzymać kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malgosia

Witam, mama juz po operacji 🙂 dzidziękuję za wszelkie odpowiedzi i podzielenie się Waszymi wspomnieniami. 

Operacja przebiegła pomyslnie jednak teraz trochę zachodu z powodu braku stolca, świeża rana tez boli.

Jak dbyłyscie o ranę po stomii? Jakieś specjalne maści  ? Octenisept?  W szpitalu ostrzegano ze czasem rana się nie chce goic lub dochodzi do zakażen z uwagi na ciągły kontakt z wydalaniem przez worek.

JA kich środków przeciwbolowych uzywalyscie w domu po operacji ?

 

Jak wyglądała Wasza dieta ?

 

Pozdrawiam serdecznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Małgosiu,

Cieszę się, że juz po wszystkim. Na stolec też przyjdzie czas 🙂

Nie mialam problemów z raną po stomii. Tak samo sie ją pielęgnuje jak pozostale. Octenisept i opatrunek jałowy, dopóki konieczny. U mnie dość dlugo z powodu krwiakow. Natomiast dowiedzialam sie od fizjoterapeuty ostatnio, ze powinno się jak najszybciej mobilizować blizne, zeby ja uruchomić.Po zagojeniu naklejalam plastry silikonowe Sutricon.

Co do środków przeciwbolowych, to w domu juz nie stosowalam, ale ja wyszłam po 2 tygodniach. Bardziej potrzebne mi byly Nospa i Espumisan, gdy jelita rano ruszały.

Co do diety, na początku lekkostrawna, ale bardzo szybko zaczęłam jeść wszystko.  W trakcie okazywało sie, czego powinnam unikac, albo jeść ostrożnie. Na pewno trzeba uważać na wsżystko, co powoduje wzdecia.

Pozdrowienia dla Mamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Tak jak Dorota napisała octenisept i ja myłam stomie przy zmianie worka gaziki + mydło szare. Tak poradziła mi pielęgniarka stomijna. Przy zakupie worków dostałam też próbkę maści na odparzenia, puder, klej w tubce,specjalne saszetki z chusteczkami do mycia stomi i sprey do ochrony skóry wokół stomi . Poproś w sklepie medycznym w którym kupywaliscie worki o bezpłatne próbki. Jeśli chodzi o jedzenie to z początku dieta lekkostrawna, ale po 2 miesiącach jadłam już wszystko z umiarem, również smażone rzeczy. Aby nie wzdymajacych. Można też pić siemię lniane żeby stolec był lużniejszy, zależy kto ma jaki problem. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę zdrówka dla mamy. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dorota. To jednak ja się pomyliłam. Nie przeczytałam wcześniejszego wpisu Małgosi w którym pisze o operacji zespolenia .Właśnie zasugerował się tą uwagą, którą napisałaś wyżej. A co tam u Ciebie? Ja wróciłam do pracy i zaczynam ćwiczyć brzuszki...... Małgosiu mi rana po stomii długo się goiła.Doktor kazał robić okłady z sody. 1 łyżeczka na szklankę wody i robić okłady. Pomogło. 🙂Pozdrawiam:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ewa,

U mnie tez wszystko dobrze. Jeszcze nie ćwiczyłam, ale dwa razy miałam ostrzyknietą bliznę sterydami.

Wygląda trochę lepiej, choć szału nie ma ;-). Staram się ja też masować, żeby nie była tak przyrosnieta.

Cieszę się, że też wciąż tu zaglądasz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Basiu,

Nie martw sie. Stan zapalny jest naturalny dla odseparowanego odcinka jelita, a jedynym skutecznym lekarstwem jest zespolenie. Tak czytałam w opracowaniach prof. Szczepkowskiego. Stosowano różne wlewki, ale dopiero zespolenie likwidowalo ten stan. Ja przed zespoleniem dostałam czopki Asamax, żeby stan zapalny trochę złagodzić. W większości jednak ludzie nic przed operacja nie biorą.

Pozdrawiam, bedzie dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim mam do was pytanie, mianowicie półtora miesiąca temu zamkneli mi ileostomie , którą miałem 7 lat. Dwa lata wczesniej usuneli mi jelito grube z powodu FAP (polipowatości) i tu moje pytanie jak długo po zespoleniu ma się biegunki i ogółem kiedy sytuacja łazienki się normuje ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2018 o 20:32, Gość Ewa napisał:

No właśnie u mnie też to samo. Blizna po stomii i od pępka w dół przerośnięta. Nieraz mam dziwne burczenia tylko w tej stronie brzucha co była stomia. :-)

Witam, mam pytanie jak wygląda cięcie do operacji zespolenie przy kolostomii? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Jestem już po operacji, która mimo małych komplikacji (dwa razy łatali nieszczelność) udała się! Jelita zaczęły dosyć szybko pracować, a po dwóch tygodniach wyszłam do domu. Rany mam duże, ale na razie dobrze się goją. Stolec dosyć często - i niestety otarcia w okolicy odbytu :(. Jak sobie z tym radziliście? Powoli zaczynam jeść coraz więcej rzeczy, muszę odbudować wagę 🙂 - niestety, schudłam 6 kg! Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×