Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Owalna, hypoechogeniczna zmiana ogniskowa o gładkich zarysach w trzustce


Gość Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Trzustka niepowiększona ,o wyrażnych zarysach,na pograniczu trzonu i ogona widoczna owalna,hypoechogeniczna zmiana ogniskowa wielkości 28 na 20mmo gładkich zarysach,dość jednorodnej strukturze.Bólu zadnego nie odczuwam,nie wymiotuję.Dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być torbiel trzustki. Na forum nikt Ci tego nie powie na 100%. Ja też mam 32 lata, jestem po ostrym zapaleniu trzustki i mam pozapalną torbiel na trzustce. Konieczne byłoby wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Wtedy będziesz znała odpowiedź co to jest za zmiana. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość agnieszka

Jestem po TK.Jest to wielokomorowa torbiel z drobnymi zwapnieniami.Hypodensyjna zmiana o gestości 15-20 jh.o sr. 40 mm.Pozostała częsc jednorodnej gestosci.Eus-nie uwidocznio nołącznosci torbieli z przewodem trzustkowym którego wielkosc jest prawidłowa.Torbiel obserwowana jest od roku i nie rosnie.Co to moze byc? proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp.

Pani Agnieszko, czy ma Pani jakieś dolegliwości?. Jeszcze lepsze obrazowanie od TK może dać rezonans (w miarę potrzeby robiony z kontrastem). Można też zrobić badanie elastazy-1 w stolcu (najdokładniejszy test zewnątrzwydzielniczej wydolności trzustki). Jak waga, stabilna ?, jakieś bóle ?, inne dolegliwości?. Proszę coś więcej napisać Jestem dwa lata po resekcji głowy trzustki (z torbielą), może coś sensownego jeszcze będę potrafił podpowiedzieć. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Bóli nie mam,tylko czasem mnie zakłuje.Waga spadła ale to pewnie dlatego ze boje się jeść,poprostu się głodze,a apetyt mam wilczy czasem nie mogę wytrzymać.Zadnych biegunek ani wymiotów.Diastazy skaczą raz są w normie a raz trzykrotnie przekroczone,lipaza i cała morfologia oraz crp dobre.Po ostatnim eus lekarz stwierdził ze to przestrzen płyniowa.Torbiel jest obserwowana o ponad roku i nie rośnie,ale na 16-tego grudnia mam zaplanowaną biopsje,pewnie podejrzewają nowotwór.Jestem przerazona,nie spie i nie jem,ciągle o tym mysle.Nie chciała bym umierać,mam dwoje małych dzieci........proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp. / piotrek s.

Witam Pani Agnieszko, prosze spróbować z rezonsem (j.w. pisałem) tzn przed planowaną biopsją. Biopsja jest inwazyjną metodą i może być nieobojętna dla delikatnej trzustki. Ja leczę się w niemczech i tu inwazyjne metody diagnostyczne zostawia się jako ostateczność. Tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny, EUS , ERPC, PET. Proszę spróbować wykonać badanie na markery nowotworowe CA19-9 oraz CEA (badania z krwi 4-5 dni wynik). Z jedzeniem proszę zachować dietę, ale bez przesady - objawy raczej nie wskazują ani na OZT ani PZT, Odżywiać się trzeba żeby mieć siłe i nie doprowadzić się do anemii. Z tego co Pani piszę widzę ,że nie ma Pani chyba dostępu do dobrego gastroenterologa. Wskazane byłoby poszukać takiego doświadczonego specjalisty, który w najmniej inwazyjny sposób zdjagnozuje chorobę i wdroży odpowiednie leczenie. Nie wiem z jakiego rejonu Polski pochodzi Pani , ale na tym forum były poruszane sprawy związane z poszukiwaniem specjalisty. Proszę nie martwić się na zapas - to nie służy Pani, i być dobrej myśli pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp. / piotrek s

To dobra wiadomość Pani Agnieszko, że najwiekszego zagrożenia nie ma. Spróbowałbym jeszcze z rezonansem, oraz badanie elastaza-1, i jakaś wizyta u diabetologa też by się przydała. W zależności od wyniku biopsji może będzie konieczny drenaż. Niepokojącymi objawami są drobne zwapnienia-które mogą postepować. Lokalizacja torbieli też nieciekawa w aspekcie ewentualnej ingerencji chirurgicznej. W moim przypadku chorowałem na OZT (o nieznanym pochodzeniu). Ja miałem torbiel w głowie trzustki (PANIN-2 - forma przejściowa). Głowa trzustki z torbielą usunięta , cukrzyca nie wystąpiła. Znam pacjenta który jak ja był operowany ale diety nie przestrzegał i miał dalsze OZT, usunięto resztę trzustki czego konsekwencją była cukrzyca typu 1. Tak więc nawet w przypadku usunięcia całej trzustki można żyć (chociaż niestety z cukrzycą typu 1). Ja moją operację przeżyłem dosyć traumatycznie, jakość życia też nie jest rewelacyjna , ale żyje i moja rodzina bardzo się z tego cieszy. Najważniejsze że wyklucza sie u Pani nowotwór - głowa do góry będzie dobrze. W Katowicach polecam jako konsultanta Pana prof. dr hab. nauk med. Andrzeja Nowaka. W przypadku konsultacji chirugicznej prof. Krzysztofa Bieleckiego w Warszawie. dużo zdrowia pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Panu dziękuję za odpowiedzi,trochę odetchnełam z ulgą,ale lekarze uważaja ze lepiej było by to usunąć,Z tego co jest napisane w wypisie z kliniki i tego co mówił mi lekarz-Eus-nie uwidoczniono zwapnien opisywanych w TK.Lekarz powiedział ze eus jest dokładniejszy od TK-czy to prawda?Nie wiem w które badanie mam wieżyc.I czy markery są pewnym badaniem w kierunku raka?myśle że skoro by tak było to po co mi ta biopsja?Na pewno zrobie elastaze tak jak powiedział.Jest klinika w USA która ogłasz się w internecie,cały śiat się tam leczy.jak się uda to polecę do stanów,pieniądze nie grają roli,poprostu chcę życ.Pozdrawiam Pana serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp. / piotrek s

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny to 2 różne badania, przy czym rezonans jest dokladniejszy i mniej szkodliwy (można wykonywać go częściej). Wynik markerów nie daje 100% pewności ale b. duże prawdopodobieństwo. Szpital w którym się leczyłem ma świetnych specjalistów, nawet z Rosji przyjeżdzają tu prywatni pacjenci. pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam na kontrolnym badaniu USG,niestety torbiel powiększyła się o 2 cm.Jestem przerazona i załamana.Boje się bardzo.Teraz to juz ma 6 cm,czy to juz duza torbiel?Proszę o odpowiedz,boję sie nowotworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp. / piotrek s

Witam Pani Agnieszko, jeśli nie ma żadnych ciężkich dolegliwości proszę poczekać na wynik badania biopsji. Do tego czasu można zrobić test zewnątrzwydzielniczej wydolności trzustki (elastazę-1). A z cukrem wszystko ok ?, może warto spradzić krzywą cukrową. Nie ma się co głodzić bo to też niedobre, ale umiarkowanie z tłuszczem w diecie. Proszę też do zebrania wszstkich wyników poszukać dobrego specjalisty gastroenterologa. pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Badanie poziomu cukru robiłam dwa tygodnie temu,były w normie.Gestośc tej torbieli to 20 jh czy to sluz czy raczej woda? Dzisiaj czytałam ze torbiele śluzowe to często nowotworowe.No i ta moja waga. Chociaz ostatnio trochę więcej jem i waga nie spada,ale ogólnie za duzo schudłam.Jade teraz do szczecina na biopsję a lekarz to Prof.hab. więc chyba dobrze mnie zbada i postawi trafną diagnozę.Ale póki co umieram ze strachu.POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na wynik biopsji juz dwa miesiace,czy to normalne???Już naprawde jestem na skraju wytrzymałośći. Czy taki długi okres oczekiwania na wykik świadczy o czymś złym.Próbka wyglądała jak żółty,przezroczysty płyn i było go 100 ml.Bardzo proszę o odpowiedz,może ktos miał biopsje,powiedzcie chociaż czemu tak długo czekam.Jestem przerażona i załamana.Proszę o pomoc.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×