Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bolesny guz okolicy nadobojczykowej i powiększone węzły chłonne


Gość Edi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pisze w imieniu mojej mamy, która jakieś 4 tygodnie temu zaczęła się skarżyć na lekki ból w gardle, a raczej cos w stylu duszenia. Po ok. tyg. bolała ją lewa strona szyi - ból promieniujący na bark, ramię. Po oględzinach okazało się że ma wyczuwalną bolesną gulę/zgrubienie/guz w dole nadobojczykowym lewym. Przy podnoszeniu lewej ręki, guz jakby przesuwa się do gardła/krtani i powoduje uczucie duszenia. Mama trafiła m.in. do laryngologa, który nie znalazł nic niepokojącego. Miała wykonane RTG kl.p., RTG barku, USG tarczycy. Wszystkie badania nic nie wykazały (RTG bez uwidocznionych zmian, USG tarczycy - dodam, że zrobione w NFZ 5 dni temu - węzły chłonne szyjne niepowiększone, ślinianki szyjne prawidłowe, tarczyca o prawidłowej wielkości, drobne zmiany ogniskowe - do konsultacji endokrynologa). Lekarz internista rozkłada ręce. Guz jest wyraźnie wyczuwalny, bolący, boli szczególnie lewa strona szyi, a żadne z powyższych badań go nie wykazało. Dziś wykonano prywatnie kolejne USG szyi - oto opis: oba płaty tarczycy o prawidłowej wielkości, oba niejednorodne, zawierają kilka hypoechogenicznych guzków - największy 4 x 5 x 4,5 mm., unaczynienie prawidłowe. Po str. lewej w okolicy nadobojczykowej duża hypoechogeniczna zmiana o nieregularnych obrysach, słabo unaczyniona o wymiarach 27x30x25 mm. Wokół zmiany, liczne powiększone węzły chłonne w tym dwa patologiczne o owalnym kształcie i słabym unaczynieniu. Naczynia szyi prawidłowe. Domyślam sie, że w tej chwili należałoby sie udać chyba najlepiej do chirurga-onkologa i zrobić biopsję, ale pytanie: biopsję węzłów chłonnych, guzków tarczycy, czy tej zmiany? Czy może wszystkiego po kolei? Zaczynam się coraz bardziej denerwować i chciałabym wysłać mame prywatnie do jakiegoś lekarza (na konsultacje u specjalistów czeka się naprawdę długo). Nie jestem pewna do jakiego i czy warto może zrobić jeszcze TC lub MRI ? Czy ktoś potrafi w tej chwili podpowiedzieć co to może być i czy już w tej chwili mam się zacząć bać? Będę wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z objawow to tez mialam duszenie jakby mocno zapiey gorset teraz guzek, jak go dotykam to bardziej boli do tego zmniejsony przelyk strzela przy polykaniu. Rodzinny dal mi tylko antybiotyk i morfologie tam mam podwyzszone monocyty dwukrotnie... i co ja mam zrobic? Czekac czy antybiotyk zadziala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×