Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Taśma zamiast szwów po appendektomii metodą endoskopową


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

24 Sierpnia 2011 miałem wykonaną appendektomie metodą endoskopowa za granicami naszego kraju w wyniku czego mam 3 nacięcia od pępka i poniżej. Zamiast szwów nacięcia zostały zaklejone taśma. Moje pytanie jest następujące czy to normalna praktyka i kiedy mogę te taśmy odkleić? dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zabieg był wykonany metodą laparoskopową, a nie endoskopową (pomylił się Pan na pewno - endoskopia to wziernikowanie przewodu pokarmowego, oddechowego czy jam ciała). Takie taśmy (raczej plastry) stanowią zastępstwo szwów i powinny być utrzymane około 10 dni, do czasu zrostu rany. Potem mogą zostać odklejone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam abym się pomylił mianowicie w wypisie ze szpitala użyto terminu endoscopy (j. ang) czyli po polsku endoskopia. Endoskopia jest terminem ogólnym. Laparoskopia jest jedną z metod endoskopowych wiec.... po co te emocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wykonywać operacje endoskopowo, endoskop wprowadzany jest naturalnymi otworami, np. przez nos, gardło, odbyt, cewkę moczową. Jeżeli zostały wykonane nacięcia w jamie brzusznej to to aby przez nie wprowadzić narzędzia, to operacja została wykonana metodą laparoskopową. Aby zostać lekarzem oprócz studiów trzeba zrobić specjalizację i oczywiście cały czas na bieżąco się uczyć i doskonalić swoje umiejętności, w tym zawodzie nie ma czasu na odpoczynek, nie można doć sobie na luz. Nie po to ktoś poświęca tyle lat na naukę aby ktoś go obrażał. Panie Marcinie skoro tak doskonale zna się pan na medycynie to po co zawraca pan głowę Doktorowi?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie odbiegł Pan od tematu. Uproszczę to Panu przy użyciu banalnego przykładu żeby było jasne, bo widzę że pan nie zrozumiał: Marcin : Przetańczyłem całą noc w nowych butach. Stapler : pomylił się Pan, Pan tańczył w pantoflach. Czy teraz Pan rozumie. Pantofel jest jednym rodzajem butów a Laparoskopia jest jednym z rodzajów Endoskopi. Endoskopia termin OGÓLNY.... I po co te emocje... Ps1. Kto tu kogo obraża? I co ma ilość czasu spędzonego nad nauką? Mysli pan ze po kilku latach studiów na medycynie obligatoryjnie należy się wielki szacunek? Ps2 nie znam się na medycynie wiec pytam - dr inż ochrony środowiska. Ps3 NIE WAŻNE, PLASTRY ODKLEIŁEM WCZORAJ METODĄ EMPIRYCZNĄ I NIC SIĘ NIE STAŁO. Wiec dla tych co nie wiedzą plastry można odkleić wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale fajnie tutaj - a ja wlasnie mam podobny problem z palasterkami, tez mam 3 dziurki i robiona laparoskopie 4 dni temu, zalepiono mi rany plasterkami i powiedziano ze ma tak byc az samo zejdzie przy kapieli no wiec nastepnym razem jak bralam prysznic czesc sie poodklejala i musialam je odlepic. Pytanie: czy nalepic nowe plastry czy zostawic te rany niech sie goja bez plasterkow? Posmarowalam jodyna i nie jestem pewna czy te plasterki to koniecznosc. Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×