Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Złe samopoczucie po ciężkim OZT


Gość Kamila

Rekomendowane odpowiedzi

Od września 2008 choruję na trzustkę. Pierwsze ozt we wrześniu. Postać łagodna 8 dni w szpitalu i po rezonansie magnetycznym stwierdzony kamień w przewodach żółciowych i skierowanie na ERCP (pecherzyk zółciowy usuniętu prawie 6 lat temu) 20.10.08 ERCP powikłane ozt o ciężkim przebiegu. Lipaza w moczu 50000 a w krwi 2200. Ponad 5 tygodni w szpitalu, 18 dni bez jedzenia (normalnego), przez ZOP ciągle był podawany fentanyl i marcaina, tazocin oraz żywienie pozajelitowe. Miałam wodę w brzuchu i płucach. Na ostatnim TK mam stwierdzone Hypodensyjne ognisko bez wzmocnienia po kontraście w okolicy ogona trzustki 40x23mm oraz poniżej trzonu trzustki, ciągnąca się do wysokości wnęk nerek o wymiarach 32x20mm. Czy to są torbiele, czy guzy? W 4. tyg. pobytu w szpitalu dostałam ponad 40 st. gorączki. Wysoką gorączkę - 39 st miałam również w święta - już w domu. Teraz jestem prawie 2 miesiące po szpitalu i ciągle mam objawy ze strony układu pokarmowego. Bardzo pilnuję diety, a mimo to odczuwam bóle brzucha - szczególnie nad pępkiem, i kucie z lewej strony tuż pod żebrami, mam ciągle gazy i wzdęcia, a po zjedzeniu lub wypiciu czegokolwiek, nawet wody uczucie pełności w brzuchu - tak jak by mi ktoś powierza tam napompował i bardzo mi się odbija. Tak około 1 godz. po jedzeniu dostaję skrętu kiszek i czasem kończy się to biegunką, ale nie zawsze, a jak się wypróżnię to mam uczucie, że nie do końca. Ponadto mam stan podgorączkowy 37.4 - 37.2 i czasem mdłości. Mam ogromną ochotę na słodycze i duże pragnienie, jestem bardzo senna i osłabiona. Biorę kreon, polprazol i controloc oraz espumisan. Wizytę u lekarza prowadzącego mam wyznaczoną na 03.02.09, proszę o poradę czy te torbiele mogą zamienić się w ropnie i w jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości i o czym mogą one świadczyć? Jak ocenia Pan mój stan zdrowia - proszę napisać wszystko co Pan podjrzewa? Jak mam sobie pomóc? Jakie badania powinnam zrobić - mam dopiero 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ocenić w chwili obecnej stan trzustki na pewno należałoby wykonać kontrolne TK jamy brzusznej. Badanie oceni na chwile obecną czy z torbielami coś się dzieje, czy się powiększają, czy nie doszło do zropienia (też tak może się wydarzyć), pojawienia się nowych torbieli. Przeszła Pani bardzo ciężką postać zapalenia trzustki. Po takim zapaleniu okres rekonwalescencji jest bardzo długi, objawy mogą utrzymywać się przez bardzo długi okres i prawdopodobnie nigdy nie wycofają się do końca. Tylko odpowiednie leczenie farmakologiczne, dieta i zdrowy styl życia może załagodzić dolegliwości. O odpowiednim, dalszym leczeniu i postępowaniu powinien zadecydować lekarz i to najlepiej gastroenterolog. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry piszę tu w odpowiedzi na mój pierwszy post aby w pełni zobrazować mój przypadek. Tak jak Pan Doktor radził miałam ponowne TK i wyszło ok, tzn. bez torbieli i zmian. Część moich dolegliwości utrzymuje się nadal więc ostatnio mój lekarz zlecił mi gastroskopię, a ponieważ byłam po Dormicum nie dopytałam kiedy powinnam iśc na wizytę i czy to coś groźnego. Cały czas mam dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, uczucie pełności, bóle nadbrzusza, okresowe chudnięcie i brak apetytu) Biorę różne leki (gasec, gasprid, duspatalin,ulgastran i sulpiryd), ale średnio mi pomagają :-( i w związku z tym proszę o interpretację wyniku mojej gastroskopi: *w zołądku duża ilość gęstej żółci, fałdy żołądkowe podatne na insulfację, perystaltyka żolądka prawidłowa, błona śluzowa przekrwiona krucha inkrustowana żółcią, przy odźwierniku widoczny polip o śr. 4 mm, który usunięto w całości i pobrano do badania. Odźwiernik przekrwiony, obrzęknięty, kanał szeroki, nie zamyka się. Opuszka dwunastnicy kaształtna z prawidłową błoną śluzową. Część pozaopuszkowa - widoczne wręby na szczycie fałdów. rozpoznanie: polypus ventriculi partis antralis. enterogastric endoscopic reflux gastritis. Reflux biliaris. BARDZO Poproszę o informację czy to są poważnie nieprawidłowości ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zarzucaniem żółci z dwunastnicy do żołądka (refluks). Proces zapalny jest dość mocno nasilony. Leczenie farmakologiczne tego schorzenia jest prawidłowe. Trzeba zastosować także dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka. Po leczenia najlepiej zrobić kontrolną gastroskopię za około 3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Panie Doktorze dzisiaj odebrałam wynik badania oligobiobsyjnego. Oto cały opis: Rozpoznanie kliniczne: polypus ventriculi partis antr. Wynik Badania: I. Duodenitis chrinica - kosmki prawidłowe II. Gastritis reactiva antralis. Mucosa corporis normalis. H.pyroli (-). procedura Y90.902x2 (koniec) Mam pytanie - czy to coś bardzo poważnego.? Czy jest tu podana informacja jakiego typu był to polip? Pani w okienku powiedziała, że to są wszystkie moje wyniki, a ja nie mogę się tu doczytać informacji na temat polipa, a moja lekarka jest aktualnie na urlopie, więc bardzo proszę o pomoc. I jeszcze jedno pytanie - ja te leki biorę od ponad pół roku, a nadal mam ten stan zapalny, dlaczego??? Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Doktorze zwracam się z kolejną prośbą, bo już nie wiem co mam robić. 4 dni temu miałam atak bólu brzucha taki jak przy OZT ale po godzinie na szczęście ból ustąpił. Wczoraj zrobiłam badania krwi i amylazę mam w normie, lekko podwyższone ob - 16, ggtp 49, alat 35 oraz potas 5,5, poza tym wyniki są w normie. Dzisiaj miałam USG j. brzusznej i trzustka jest bez zmian, ale w wątrobie lub przewodach wewnątrzwątrobowych (lekarz robiący usg nie był w stanie określić dokładnie gdzie) widoczne są zwapnienia o wielkości od 4 do 8 mm. I teraz starsznie się boję, że powtórzy się ozt, bo przecież pierwsze miałam na tle kamnicy przewodów żółciowych. Przez 5 lat męczyłam się z atakami bólu , aż w końcu doszło do ozt, czego i teraz strasznie się boję :( Panie Doktorze co ja mam zrobić, jak mogę uniknąć ponownego ozt, bo ta choroba to koszmar, a lekarz robiący usg nie dał mi dużej nadziei na powrót do zdrowia :( Pozdrawiam Kamila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja. Panie doktorze miałam zrobione TK, które nie wykazało zmian. Podane są wymiary trzustki i jest ona większa niż przy pierwszym (obrzękowym) zapaleniu. Nie wiem dla czego, a lekarz prowadzący powiedział, że to i tak dobre wyniki. Miałam również USG w którym lekarz stwierdził drobnoguzkowe zmiany w miąszu wątroby, wyraźnie zaznaczone (zwapniałe?) drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, do kontroli USG za 3 mies. Ja bardzo częśto odczuwam kujący ból z prawej strony pod żebrami (częśto budzi mnie w nocy) oraz taki uporczywy ból na środku nadbrzusza a przy ucisku promieniuje w lewą stronę. Czy skoro trzustka nie ma zwapnień w TK, a tylko jest powiększona to może to być pzt? Jakie badania zrobić aby dokładnie określić co się dzieje z wątrobą? Czytałam o scyntygrafii dróg żółciowych - może to badanie coś wyjaśni? Bardzo proszę o paradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mój mąż leży w szpitalu od09.02.2011, po TK 24.02.2011 w wyniku napisano że na trzustce są 3 torbiele i *naciek* zarys trzustki rozmyty. Przy tym wszystkim jest bardzo duży ból, którego nie znoszą środki przeciwbólowe. 19.02 złapał jakiś wirus grypy do tego momentu się poprawiało czuł się lepiej, ale nagle wysoka gorączka i silny ból brzucha.Dziś 25.02 był chyba kryzys odkrztuszał *pianę*, miał krótki spłycony. Ból pojawia się po prawej stronie co jest w zasadzie nie zgodne ze tym iż przy OZT jest bolesna lewa strona, ale rozpływa się po całym brzuchu. Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boze ludzie kiedy wy zrozumiecuie ze kazdy doktor moze wam wkrecic choroby roznego typu.Jak to wszystko czytam to jestem przerazony wasza naiwnosci.LECZCIE SIE SAMI.Dlaczego upatryujecie w doktorach zbawienia? Przeciez oni maja rodziny,wille,dzieci i piekne auta do splacenia.Naprawde jestescie tak tempym narodem ze uwazecie ze lekarz was od bolu i cierpienia uleczy?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Kamilo, zrobić badania MRCP oraz EUS, założę się, że ma Pani dysfunkcję zwieracza odiego SOD, zaburzenia czynnościowe dróg żółciowych. Taka sytuacja może pojawić się po cholecystectomii, gdy dochodzi do wzmożonego ciśnienia w drogach żółciowych w wyniku braku zbiornika żółci (pęcherzyk żółciowy) i nieustannego spływu gęstej żółci do przewodu żółciowego. Proszę koniecznie poprosić lekarza o przepisanie Ursofalku (Ursocam, Ursodiol itp), w razie ataku bólu natychmiast zażyć Nospę forte. Ursofalk prawdopodobnie będzie stosowany przez większość życia, rozrzedza żółć, zmniejsza ciśnienie w drogach żółciowych, zapobiega powstaniu kamieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dwa tyg temu wyszedłem ze spirala po ostrym zapaleniu trzustki, zapalenie nadaljest ale mnie wypuścili, jestem na diecie, ale mam duże bóle pleców, które się czasami nasilają ale i również przesuwają, do tegodochodzi osłabienie i zawroty głowy ktoś mi pomoże ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ja się boję iż mam guza trzustki boli mnie w okolicy pępka przy uciskaniu oraz mnie niekiedy zakuje muszę w koncu isc do lekarza bo zeswiruje i predzej wyląduje w psychiatrii mam dzieci 15 i 6 lat jak pomyślę ze nie będzie mnie przy nich to szok nie moge spac pracowac ani funkcjonnowac strach mnie paralizuje nie moge jesc sciska mnie w gardle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może ktoś ze mną popisze nie mam z kim pogadać rodziny nie chcę martwić jestem u kresu wytrzymałości co chwilę mierze poziom cukru czy nie spada czy nie rośnie mam drzenia rąk bez tabletki nie zasne a tak się boję iść do lekarza mój tato zmarł na raka trzustki i boję się ze ja też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×