Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Interpretacja wyników trzustki i wątroby po ostrym zapaleniu trzustki


Gość Barbara

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o konsultację w ww sprawie. Na przełomie roku przeszłam OZT.Oto wynik ostatniego,wykonanego jeszcze w szpitalu badania KT:Trzustka powiększona o nierównych obrysach.Wokół trzustki a zwłaszcza trzonu i ogona skąpe pasma zmian wysiękowych.Ograniczone obszary płynowe na granicy głowy i trzonu o wym.44x33mm i w ogonie śr 13 i 7 mm odpowiadają najpewniej organizującym się pseudotorbielom pozapalnym.Niewielka ilość płynu w miednicy małej. Pod koniec maja byłam na pierwszej wizycie i po niej wykonałam badanie USG u lekarza poleconego przez panią doktor z Poradni Gastroenterologicznej.Oto wynik:Wątroba niepowiększona,jednorodna,z zachowanym rysunkiem naczyniowym.Pęcherzyk żółciowy cienkościenny,bezkamiczy.Drogi żółciowe PŻW nieposzerzone.Trzustka niepowiększona,o nieregularnych obrysach,przewód Wirsunga szerokości do 2mm.Śledziona w normie.Pola nadnerczowe i przestrzeń zaotrzewnowa wolne. Z tego samego okresu pochodzą wyniki:Amylaza w surowicy 41,w moczu 45,lipaza 20(zażywałam wtedy Kreon2500,po odstawieniu enzymy sie podniosły,wróciłam do zażywania Kreonu,ale najniższej dawki). Moje pytania: 1.Czy są podstawy,aby stwierdzić/wykluczyć,że OZT przeszło w PZT? 2.O czym świadczy to,że trzustka nadal ma nieregularny obrys? 3.Czy domagać sie od lekarki skierowania na TK?W karcie wypisu ze szpitala jest zalecana systematyczna kontrola TK,ale podczas pierwszej wizyty w poradni lekarka stwierdziła,że na razie to badanie nie jest konieczne. W czasie,który minął od wyjścia ze szpitala ani razu nie miałam żadnych dolegliwości bólowych,stolce są normalne,czuję się dobrze i oprócz unikania alkoholu i nikotyny w zasadzie nie stosuję już diety.Uważam na to,co jem,ale nie jest to dieta trzustkowa sensu stricto.OZT było w moim przypadku spowodowane nadużywaniem alkoholu(piwa). Dziękuję i pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×