Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rozległy komponent wewnątrzprzewodowy raka piersi typu litego z martwicą i zwapnieniami


Gość Ela

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego (29/06/2011): Carcinoma ductale invasivum mammae, B5b, stopień złośliwości G2 (architektonika -3, atypia -2, mitozy -1) widać rozległy komponent wewnątrzprzewodowy raka (CDIS, HIGH-GRADE) typu litego z martwicą i zwapnieniami oraz mikrobrodawkowaty. Zlecono badanie receptorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie samego wyniku badania histopatologicznego nie określi się stanu klinicznego pacjenta, rodzaju leczenia ani rokowania. Potrzebny jest wynik całościowy czyli głównie pooperacyjny (wielkość guza, stan węzłów chłonnych, wynik badania receptorów). Można powiedzieć tylko, że na podstawie badania histopatologicznego rak jest typu przewodowego naciekającego o 2-stopniu złośliwości histopatologicznej w skali 3-stopniowej. Rak jest bardzo ekspansyjny z ogniskową martwicą jako cechą szybkiego wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W badaniu mammograficznym wielkość guza określono na 20 mm. Czy w moim przypadku zabieg oszczędnościowy jest jednodniowy czy w pełnej narkozie (pobyt w szpitalu się przedłuża), kiedy wykonuje się badanie receptorów, przed czy po zabiegu i jaka czeka mnie terapia uzupełniająca i czy jej dobór również od czegoś zależy ? Dziękuję bardzo za dotychczasowe odpowiedzi i liczę na kolejną. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku histopatologicznego po operacji (mastektomia prosta, węzeł wartowniczy): 1/ Wynik makroskopowy: A/ Sutek prawy bez zawartości dołu pachowego o wym. 16x16x4 cm. Brodawka sutkowa bez zmian. W KGZ 2 cm pod skórą, 0,3 cm nad powięzią twardy guz średnicy 1 cm (g). Guz silnie podbarwiony znacznikiem. Ponadto węzeł chłonny średnicy 0,6 cm (w) - pobrano w całości. II Rzut: na granicy kwadrantów górnych nieregularny obszar o (g) o największym wymiarze ok. 3 cm z rozproszonymi pasmami z poszerzonymi przewodami, położony bezpośrednio nad powięzią. g, g+p, A1, A2, B1, B2, C1, C2 x, xx, g, g+p, w B/ Węzeł chłonny średnicy 1,5 cm. w1A, w1B, C.M. 2/ Wynik mikroskopowy: A,B/ Carcinoma ductale invasivum mammae G2 Lymphonodulitis reactiva 0/2 (A-0/1, B-0/1). pT1aN0 W opisanym makroskopowo (II rzut wycinków -g) obszarze o największym wymiarze 3 cm utkanie głównie raka przewodowego in situ (DCIS - HIGH GRADE) typu litego i sitowatego z martwicą i mikrozwapnieniami oraz ognisko średnicy 0,4 cm raka przewodowego naciekającego średniozróżnicowanego. Odległość raka inwazyjnego od powięzi -0,5 cm, DCIS -0,1 cm. 2 węzły chłonne, w tym 1 wartowniczy bez przerzutów raka. Proszę o interpretację, nie wszystko jest zrozumiałe i nie wszystko potrafię odszukać w literaturze (zwłaszcza te literowo-liczbowe oznaczenia). Jaki rodzaj terapii uzupełniającej mnie czeka, jakie jest prawdopodobieństwo wznowy choroby w moim przypadku, czy konieczne jest oznaczenie receptorów HER ? (nie ma takiego). Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Ela nie wiem czy ktos nam odpowie ja rowniez czekam na odpowiedz, chyba Stapler ma urlop, odnosnie receptorow to ja mialam wykonane po biopsji gruboiglowej, a jezeli to sa robione po operacji, to jest wazne czy guz byl hormono-zalezny bo mozna wdrozyc dodatkowe leczenie, hormonoterapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

badania receptorów - poniżej wyniki: Receptory steroidowe i HER 2: ER PS5 IS3 ER~90 (%) PgR PS4 IS2 PgR~50 (%) HER2 2+ FISH Badanie molekularne: śr. liczba HER2/komórkę = 1,8 śr. liczba CEN17/komórkę = 1,6 RATIO HER2/CEN/17 = 1,14 Brak amplifikacji genu HER2 Wynik: negatywny Czy dobrze rozumiem, że HER2 jest ujemny, a rak jest hormonozależny ? Jaka może być ewentualna terapia uzupełniająca ? Miło mi, Aniu że się odzywasz. Myślę, że powinnyśmy uzbroić się w cierpliwość. Może spróbuj wejść na stronę www.forum-onkologiczne.com.pl Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×