Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wtłoczenie powietrza do żyły przy kroplówce


Gość Aga

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj rano, ok. godziny 10 wylądowałam na pogotowiu. Dostałam 2 kroplówki i w tej pierwszej, w chwilę po podaniu zauważyłam że na środku jest przestrzeń między płynem, pusta przestrzeń, jakieś 3-4 cm. Czy było to powietrze? Czy mogę jeszcze dostać zatoru? albo jakieś powikłania z płucami? czy istnieje jakaś bezpieczna dawka powietrza w krwiobiegu? i czy możliwe że jeśli to było powietrze i dostało się do żyły to po prostu się wchłoną i nic mi nie będzie? nie wiem co dalej mam z tym zrobić, czy skoro oddycham normalnie to tak to zostawć. Pielęgniarka jeszcze podkręciła mi ta kroplówke jak to zauważyła i szybko wtłoczyło się do żyły. Bardzo proszę o szybka i wyczerpującą odpowiedź, byłabym wdzięczna. Prosze o pomoc, bo niew iem czy stawić się znów na pogotowie czy czekać co bedzie dalej , czy po prostu nic mi nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mateusz

taka ilość powietrza nie ma znaczenia, zator powietrzny jest wywoływany min. kilkunastoma, najlepiej jednak 100 ml powietrza szybko wtłoczonymi do żył. Obj która znajduje się w 5 cm wężyka to około 1-2 ml i wchłania się w ciągu mniej niż minuty. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mariola

Człowiek ma średnio około 5 litrów krwi. Serce pompuje ją wokół całego organizmu nieprzerwanym strumieniem. Prędkość przepływu krwi zależy od szybkości bicia serca i siły uderzeń. Serce dziecka bije szybciej od serca osoby dorosłej. Serce odpoczywającego nowo narodzonego niemowlęcia waży 20 g, ma wielkość dużej truskawki i tłoczy krew z prędkością około 120 uderzeń na minutę. W wieku 10 lat tempo bicia serca spada do około 90 uderzeń na minutę. Serce osoby dorosłej waży przeciętnie 300 gram (tyle co 2-3 jabłka), a jego norma wynosi niewiele ponad 70 uderzeń na minutę dla mężczyzn i około 80 dla kobiet. Przy każdym uderzeniu serce pompuje około 70-80 ml krwi. Mniej więcej 12 uderzeń wypełniłoby standardowy, litrowy karton soku owocowego. Serce mogłoby napełnić wannę krwią w ciągu 15-20 minut. Przez godzinę przez ludzką pompę przepływa prawie 350 litrów życiodajnego płynu - co wystarczyłoby do napełnienia baków około sześciu samochodów osobowych. Jednak powyższe dane dotyczą organizmu podczas spoczynku. Jak tylko stajemy się aktywni i zaczynamy się ruszać, tempo bicia serca wzrasta, podobnie jak ilość krwi tłoczonej przy pojedynczym uderzeniu. Podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych serce uderza częściej niż 150 razy na minutę, a każdy skurcz wysyła do tętnic ponad 200 ml krwi. Tak ciężko pracujące serce napełniłoby wannę w czasie krótszym niż 4 min! Przez godzinę przepłynie 350 litrów krwi, więc krew zrobi ok 58 razy drogę. Z logicznego myślenia wynika, że jeśli nic z Tobą nie dzieje się przez ok 2 minuty od wtłoczenia powietrza to znaczy, że nic się już nie wydarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam podobna sytuacje. W momencie kiedy puścili druga kroplówkę i w wenflonem zaczęło *bulgotać* dostałam ostrego bólu w klatce piersiowej. Przez ok. 1min ból był nie do opisania potem samo przeszło..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie określić konkretnej dawki czegokolwiek (leku, witamin, używek) w danym dniu, dla danego pacjenta. Dawki są określane na doświadczalnych grupach, są uogólnione. Nikt nie jest w stanie określić jaka ilość powietrza wtłoczona do żyły (tętnicy) jest w stanie zaszkodzić pacjentowi w danym dniu, w danej chwili, w określonym stanie zdrowia, przy określonej wadze, przy określonym wieku pacjenta. Te opowieści powyżej należy między bajki włożyć!!! Za zasadę naczelną i ostateczną należy przyjąć - nie wpuszczać do żyły (tętnicy) ani kropli powietrza czy innego gazu. Stu pacjentów ujdzie z życiem a trafi się jeden co wyciągnie kopyta i CO WTEDY??? pani pielęgniarko, panie pielęgniarzu, panie doktorze - wstyd i sąd i utrata zawodu albo co innego, gorszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AlbertBuign

https://brand-review.ru/ - отзывы по компаниям Интоп-Медиа из раздела реклама публикаций в инстаграме в Старый Оскол.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×