Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższone wyniki Aspat i Alat u niemowlaka z wrodzoną niedrożnością jelita


Gość Klaudia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Klaudia

Niemowlę urodzone w 34 tygodniu ciąży z masą ciała 2400. Operowane w 1 dobie życia ( 7.03.2011) z powodu wrodzonej niedrożności pierwszej pętli jelita cienkiego ze znacznym poszerzeniem dwunastnicy i proksymalnej części jelita oraz ubytkiem i punktowym przyczepem krezki jelita, wykonano zespolenie koniec do skosu i usunięto niewielki guzek kreski okolicy krętniczo - kątniczej (zdwojenie jelita), pozostawiono niezmieniony wyrostek robaczkowy, uchyłka Meckela nie znaleziono. W badaniach krwi przejściowo obserwowano podwyższone wykładniki funkcji nerek ( kreatynina 3.2mg/dl , mocznik 193 mg/dl, potas 5,87mmol/l ). Dnia 30.03.2011 wykonano relaparotomię przez prawidłowo zagojoną ranę pooperacyjną stwierdzając nadal znaczne poszerzenie dwunastnicy i początkowej części jelita czczego poprzedzające drożne zespolenie, wykonano dodatkowe zespolenie dwunastniczo - czcze. USG jamy brzusznej ( 13.06.2011) Wątroba, pęcherzyk żółciowy,PŻW, żyła wrotna, śledziona prawidłowe. Pole trzustkowe, przestrzeń paraaortalna przesłonięte gazami. Położenie, wielkość ( NP 45x22 mm , NL 48x22 mm), kształt i echogeniczność kory nerek w normie. Granice korowo - rdzeniowe widoczne. UKM-y nie poszerzone. Pęcherz moczowy miernie wypełniony. Dnia 13.06.2011 badania laboratoryjne krwi wykazały: ujemne wskaźniki stanu zapalnego prawidłowe wykładniki funkcji nerek sód (Na) 136 mmol/l Potas (K) 5.68 mmol/l wapń ( Ca ) 2.91 mmol/l fosfor (P) 6.34 mg/dl mocznik 27 mg/dl kreatynina 0.32 mg/dl Alat 135 U/L Aspat 215 U/L Po zastosowaniu leku CEBION ( 15.06.2011 )wyniki: wapń 2.27 mmol/l fosfor 5.78 mg/ dl Alat 83 U/L Aspat 143 U/L GGTP 59 IU/L bilirubina całkowita 0.51 mg/dl bilirubina bezpośrednia 0.16 mg/dl , 0.35 mg/dl Po odstawieniu leku CEBION i podaniu leku Sylimaron ( 35 mg na dobę ) wyniki z krwi ( z dnia 5.07.2011 ) : Alat 73 U/L Aspat 164 U/L potas 4.8 mmol/l sód 135 mmol/ Co to oznacza i co mam dalej robić? Alat spada ale Aspat znowu rośnie .. co to może oznaczać? Lekarz wspomniał, że dziecko ma najprawdopodobniej jedną nieprawidłową komórkę wątrobową. Co to oznacza? Jakie są tego następstwa? W dodatku dziecko wypróżnia się co 2 - 3 dzień z krzykiem i prężeniem całego ciała. Czy to wina wątroby czy może jelit? Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem już załamana bo co raz wykrywają coś u mojego synka i nikt nie chce udzielić mi dokładniejszych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×