Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Każdy guz tarczycy trzeba operować?


Gość G.T

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym zapytac czy każdy guzek trzeba operowac? Mój wynik biopsji brzmi: dość obfity materiał polimorficznych tyreocytów w rozproszeniu i grupach, częściowo z cechami metaplazji oksyfilnej, makrofagi i nieco limfocytów, w tle śladowy koloid. Badanie USG stwierdza: prawy płat o wymiarach a-p 20 mm, podłużnym 62mm, poprzecznym 20mm. Echostruktura: niejednorodna, echogeniczność obniżona, drobne zmiany włókniste. Cieśń 3,5 mm. Prawy płat o wymiarach: a-p19 mm, poprzecznym 19 mm, podłużnym 60 mm. Echostruktura: niejednorodna, echogenicznoćś obniżona, liczne zmiany włókniste. W części środkowej od tyłu guzek hipoechogeniczny o śr. 8 mm. Mam stwierdzone przewlekłe zapalenie tarczycy i niedoczynność. Zażywam Euthyrox N. Czy potrzebna jest operacja, trzeba usunąć tarczycę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie każdy guzek tarczycy kwalifikuje się do leczenia operacyjnej. Decyzję, co do operacji tarczycy podejmuje zawsze endokrynolog nie zaś chirurg. Opisywany guzek jest niewielki i prawdopodobnie to torbiel z uwagi na strukturę ultrasonograficzną. Struktura całej tarczycy wygląda na zapalną. Myślę, że w Pani przypadku wystarczy leczenie zachowawcze, a nie operacyjne. Jednak decyzję w tej sprawie musi podjąć endokrynolog. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem.Właśnie dziś byłam na usg i lekarz stwierdził liczne,rozsiane guzki hipoechogeniczne o śr.4 mm.Również mam niedoczynność tarczycy i również zażywam Euthyrox N.Do wizyty u endokrynologa daleko,a ja na wieść o guzkach dostałam niezłego stracha.Czy są one groźne? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ewelik91

Witam serdecznie.. mam pytanie dotyczące tarczyce włoknistej. Endokrynolog powiedzial ze mam na tarczycy dwa guzki tarczycy o wymiarach 16mm/13 a drugi 13/12. dodal ze sa to guzki pęcherzykowate. i ze nie przechodza za mostek? czy jest to cos powaznego??*/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jadwiga l.69

USG PLAT O WYM.32-34-46 MM, SCHODZACY CZESCIOWO POZA MOSTEK, NIEMAL CALY PLAT WYPELNIONY PRZEZ ZMIANE OGNISKOWA z otoczka hypoechogenna o niejednorodnych echach. Przedtchawiczo zmiana ogniskowa o wym. 17-16-24 mm o niejednorodnch echach. Lewy plat schodzacy poza mostek o wym. 27-25-ok 60 mm, niemal w calosci wypelniony przez dwie zmiany ogniskowe z otoczkami hypogennymi o niejednorodnych echach. co dalej robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Magdalena 34

Witam miałam robione usg Płat prawy o wymiarach 60x22x21mm obj14,5ml Płat lewy o wymiarach 53x11x17mm obj 5ml W prawym płacie tarczycy widoczne guzki normoechogeniczne z cechami zwyrodnienia torbielowatego z towarzyszącymi zwapnieniami -najwiekszy o wymiarach 23x18mm. w lewym płacie widoczna jest torbielka wielkości 4,5mm. unaczynienie w guzkach skąpe, obwodowe . czy to powinno wzbudzać mój niepokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,jestem załamana ,byłam dzisiaj na usg szyi.Proszę ,czy to cos powaznego Gruczoł tarczycy dwupłatowy ,niepowiększony,miaższ gruczołu tarczowego normoechogenny,jeddnoroddny,o zachowanych przepływach ,z szeregiem drobnych do około 1,5mmzbiorników koloiddowych,w płacie lewym dwa ogniskabezechowe do około 4*3 mm i 3^2mm mogące odpowiadać torbielom koloiddowych .W przeddnim biegunie płata lewego zmiana ogniskowa hipoechogenne,z obrąbkiem hiperechogennym na obwodzie prawie bezechowym,wielkośći do ok.16*14*12mm ,bez uchwytnych przepływów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×