Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ucisk w brzuchu na przedłużeniu szwu po operacji przepukliny pachwinowej


Gość Tomek, 26 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tomek, 26 lat

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy możliwości nawrotu przepukliny. Przeglądając tematy, które dotychczas omówiono, a z których wynika, że już kilka miesięcy po operacji można wrócić do wysiłku fizycznego, postanowiłem raz jeszcze o tę kwestię zapytać. Jeśli podobny przypadek był już omawiany to proszę o wybaczenie. Otóż przeszedłem 2 operacje przepuklin pachwinowych. Prawa w grudniu 2008, lewa w marcu 2009 r. Stosując się do zaleceń lekarzy (oszczędzający tryb życia przez 6 miesięcy), do niedawana zasadniczo wszystko było ok. Owszem, były drobne dolegliwości w międzyczasie (zwłaszcza w pierwszym roku po operacjach), ale wynikające zapewne z gojenia się szwu i wchłaniania siatki. Czasem odczuwałem też kłucie w prawej przy robieniu krótkich serii pompek. Generalnie jednak z ćwiczeń siłowych zrezygnowałem zupełnie, przy dużej aktywności pieszej (głównie trekkingi). Natomiast obecnie (kwiecień 2011 r.), po jednym z wyjazdów w góry, gdzie pochodziłem nieco (kilka dni) z dość ciężkim plecakiem, który - wiadomo - trzeba było też podnosić, zacząłem odczuwać ucisk z lewej strony. O ile objawy przepukliny w 2009 miały miejsce nisko (szew operacyjny zasadniczo powyżej tego miejsca), o tyle obecnie objawy umiejscawiają się sporo wyżej, jakby na przedłużeniu szwu (bardziej w kierunku boku ciała). Jako stary wyjadacz przepuklinowy postarałem się sam zbadać i w mojej ocenie wygląda to jak nawrót (niewielkie wybrzuszenie pojawiające się przy napięciu powłok brzusznych, odczuwalny lekki ucisk), tyle że - jak pisałem - w nieco innym miejscu (z drugiej strony siatki?). Czy może być to słuszna diagnoza i czy po tak długim okresie czasu jest to możliwe (zapewne tak, ale czy zdarza się często?). A może to coś innego? Jakieś chwilowe nadwyrężenie, które się wchłonie (choć objawy na to nie wskazują, bo są analogiczne jak te, które miałem przed operacjami, w końcu 2008 r.) Będę wdzięczny za pomoc i wyjaśnienia. łączę pozdrownienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×