Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zwapnienie łąkotek w stawach kolanowych


Gość Zbigniew zwany też j

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zbigniew zwany też jako Zenn

Proszę o ocenę badań MR stawów kolanowych, czy leczenie operacyjne w tych przypadkach jest konieczne. Badanie lewego i prawego kolana wykonano w sekwencjach PD fatsat, T1,T2 zaleznych i STIR w trzech płaszczyznach. Lewy staw kolanowy* w obu rogach i w trzonie łąkotki przyśrodkowej widoczne jest linijne pasmo podwyższonego sygnału, które na poziomie rogu tylnego przechodzi na jej powierzchnię stawową piszczelową - obraz odpowiada uszkodzeniu tej łąkotki. Płyn w zachyłku nadkrzepkowym i niewielka ilość w sąsiedztwie dolnej części i bocznie od łąkotki bocznej. W jej rogach podwyższenie sygnału sugeruje obecność zmian zwyrodnieniowych. Wiązadła krzyżowe i poboczne o zachowanej ciągłości. Prawy staw kolanowy* w obu rogach i w trzonie łąkotki przyśrodkowej widoczne jest linijne pasmo podwyższonego sygnału, które w obrębie rogu tylnego i trzonu przechodzi dwumiejscowo na jej powierzchnię dolną - obraz odpowiada uszkodzeniu tej łąkotki z pęknięciem w rogu tylnym i w dolnej części trzonu. Odcinkowo wysoki sygnał w kłykciu przyśrodkowym kości piszczelowej - przeciążeniowy obrzęk szpiki/stłuczenie. Podwyższenie sygnału w rogu przednim i tylnym łąkotki bocznej - zmiany przeciążeniowe. Wiązadła krzyżowe i poboczne o zachowanej ciągłości, nie pogrubiałe. Niewielka ilość płynu grubości do 5,7 mm w zachyłku nadkrzepkowym od strony przyśrodkowej. Ponadto opis badań RTG brzmi* początkowe zmiany zwyrodnieniowe typu gonarthrosis bil. Pragnę wyjaśnić, że obecnie posiadam 48 lat. przed 30 laty uprawiałem przez 6 lat intensywnie Karate. W trakcie treningów miałem wielokrotne urazy stawów kolanowych łącznie ze skręceniem lewego stawu kolanowego. Przez kolejne 20 lat nie uprawiam intensywnie sportu jedynie sporadycznie rekreacyjnie. Ostatnie kilka lat jest dla mnie bardzo uciążliwe. Posiadam ostre bóle stawów kolanowych które nie pozwalają mi nawet na dłuższe spacery, a o krótkich przebieżkach nie ma mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany uszkodzeniowe na poziomie łąkotek obu stawów kolanowych są niewielkie i raczej nie powinny wymagać leczenia operacyjnego. Wystarczające powinny być zabiegi rehabilitacyjne, odciążenie stawów kolanowych, leki podawane dostawowo. O wszystkim powinien zadecydować ortopeda po badaniu i bezpośredniej analizie wyniku badania NMR i RTG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×