Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Sposoby na obniżenie bilirubiny


Gość Radek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Ostatnie badanie które przeprowadziłem kilka dni temu wykryło u mnie podwyższony poziom bilirubiny (1,76 mg/l). Norma jaka muszę osiągnąć do max 1,3. Reszta badań wyszła wzorowo - jedynie cholesterol na poziomie 73 oraz ta nieszczęsna bilirubina. Będę bardzo wdzięczny za doradzenie mi czego mam się trzymać i czy istnieją jakieś sposoby na obniżenie tego nieszczęsnego parametru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym jeszcze raz wykonać kontrolę poziomu bilirubiny we krwi po diecie 24-godzinnej lekkostrawnej, bez używek i niepotrzebnych leków, bez nadmiernego wysiłku, przed badaniem całkowicie na czczo. Bilirubinę oznaczyć całkowitą i bezpośrednią. Dopiero po kontrolnym badaniu zadecydować o dalszym sposobie postępowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dieta, staram się nie jeść smażonych potraw, jem mięso gotowane plus ziemniaki/ryż biały + np. sałata z oliwą. Na śniadania i kolacje chleb ciemny, ser żółty, jakaś wędlinka itp. Wyczytałem że trzeba pić sporo wody mineralnej niegazowanej (pije średnio 4-5 litrów mineralnej Ustronianki) bo bilirubina usuwana jest wraz z moczem. Do tego lekarz doradził mi Hepatil - 2 kapsułki 3 x dziennie. Nie pije alkoholu, nie faszeruje się odzywkami itp. Czy to działanie może przynieść znaczący spadek poziomu bilirubiny? Maja Państwo jakieś rady dotyczące efektywnej diety? (prawdą jest że jedzenie grapefruitów obniża poziom bilirubiny?) A może jakieś dodatkowe zalecenia? Dodam że wymienione wyżej działania i dietę *przyjmuję* już od 4-5 dni, a na badanie wybieram się tuz po świętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to działanie może przynieść znaczący spadek poziomu bilirubiny? - tak powinien Maja Państwo jakieś rady dotyczące efektywnej diety? (prawdą jest że jedzenie grapefruitów obniża poziom bilirubiny?) - te działania jakie Pan podjął są wystarczające, co do grapefruitów nie ma udowodnionego działania w tym względzie A może jakieś dodatkowe zalecenia? - radzę dietę i leki stosować przez około miesiąc i dopiero wykonać badania kontrolne, wcześniej nie będą widoczne tego działania wyniki - zalecenia są wystarczające, trzeba się ich całkowicie trzymać, a efekty dopiero mogą być widoczne najwcześniej po około miesiącu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 tygodniach działań które opisałem wyżej zrobiłem powtórne badanie - wynik wyszedł 2,0 mg/l czyli jeszcze gorszy niż przed dietą, lekami itd. Pytanie gdzie jest błąd bo nie wiem co mam robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka

Ja musiałam w trzy dni obniżyć sobie poziom bilirubiny i mi się udało. Miałam początkowo wynik 1.52 mg/l. Przez trzy dni zażywałam Esentiale Forte i jadłam wyłącznie takie krążki ryżowe i chrupki kukurydziane i piłam bardzo dużo wody oraz oczywiście zero sportu-nawet starałam się chodzić powoli. Po trzech dniach miałam wynik 0.71 mg/l. Nie wiem czego to była zasługa ale mi sie udało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie esensjale forte jest wspanialym lekiem na wszystko na watrobe jak rowniez bilirubine nalezy pobrac ten lek on jest bez recepty dosc drogi w granicach 24-28zl.za 50 szt ja to biore od watroby i wyniki watrobowe i bilirubine mam dobra wiec polecam go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , przeszedlem w-f badania do wojska ale cholerna bilurbina pierwszy raz miaem 26 a drugi raz 40 na usg nic nie wykryto ale dosłe odmowepisze teraz odwołanie pomózcie mi jak zbic ta bilurbine, biore juz essentiale foryte i pije dużo wody oraz owoce, glukoza prosze was o pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chciałbym znać odpowiedz na to pytanie. Miesiąc temu USG wykazało lekko stłuszczona wątrobę a próby wyszły podwyższone np ALT 110 podczas gdy bilirubina wyszła bez zarzutów 0.6. Po miesiącu diety i zero alko, ALT spadł do 60 a reszta wskaźników wątrobowych jest juz w normie.Pojawił sie natomiast problem z Bilirubiną która teraz wynosi 1.1. Nie bardzo wierze ze dieta może pomóc w jej obniżeniu, boje sie ze to jakaś grubsza sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem najpierw 1,79 ,po stosowaniu esential forte i wyciągu z karczocha zbiłem na 1,42 po niecałych 2 tyg. Wcześniej trochę piłem alkoholu i jadłem fast foody itp. Lekarz mi powiedział, że trzeba zastosować dietę śródziemnomorską tzn. warzywa, owoce, ryby, drób - indyk, wołowina , unikać wieprzowiny, tłustych i smażonych potraw. 1,3 w wojsku przejdzie , jeszcze trochę i to zbije

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zawodowej służby wojskowej norma bilirubiny jest do 1, żadna dieta nie pomorze trzeba się udać do lekarza po tabletki lek proursan lub luminal tylko jak bedziecie brali luminal to nie oddawac swojego moczu do badania bo luminal podnosi barbiturany które wydalane sa z moczem i takie badanie jest robione ale w karcie obiegowej go nie ma trzeba też uważać na kreatynine bo też sie podnosi po luminalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bilirubina jest na poziomie 2,0 a wszystkie badania są ok i tylko ten parametr jest podwyższony to możesz mieć zespół Gilberta który jest bezobjawowy . Najlepiej się skonsultować z lekarzem i jeść dużo warzyw + ryby . Ja miałem na poziomie 1,9 z badaniami ok , wiec nie ma co panikowac kwestia tylko żebyś odstawił alko i tłuszcze niezdrowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek na bilirubina jest prosta rada - zadaj sobie pytanie, kiedy jest jej za duzo. Ano wtedy kiedy w pecherzyku zolciowym i przewodach zalega za duzo zolci, zbiera sie ona i zbiera i nie wyplywa do dwunastnicy bo nie ma takiej potrzeby skoro dieta jest BEZTLUSZCZOWA. Sprobuj jesc przez 3-4 dni smialo jajecznice na masle albo na boczku cos moze z grilla, generalnie cos tlustego. I po kilku dniach takiej diety zrob sobie ponowne badanie. Jetsem przekonany, ze Ci spadnie bilirubinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wysoką bilirubinę to weź luminal przez 3 dni po 150 mg, 2 dni 200 mg - na noc. Przed badaniem 100 mg rano. Do tego przez cały czas liv.52 i proursan lub ursacon. Napewno spadnie. Zadnej diety szczególnej, tylko smażonego nie jeść i absolutnie alkohol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×