Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ataki ostrego bólu po operacji Whipplea


Gość piotrek s.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość piotrek s.

Witam! Mam 45 lat. Jak w temacie pół roku temu przeszedłem operację usunięcia głowy trzustki. Usunięta została 1,5cm torbiel w głowie trzustki. Przed operacją trzustki miałem ostre zapalenia trzustki (8 pobytów w szpitalu w ostatnich dwóch latach przed operacją). Zapalenia trzustki były o nieustalonym pochodzeniu (idiopatycznym). Po operacji trzustki dawne ataki (jak na razie ustąpiły). Po operacji przez kilka miesięcy wyniki lipazy i wątrobowe były podwyższone. Stwierdzony też był niedobór żelaza i witaminy B. Mam od czasu operacji liczne dolegliwości z trawieniem ( nudności z ulewaniem, wzdęcia, gazy, jasne żółte stolce ). Do tego nie było tygodnia bez kłujących bólów z prawej strony w okolicy wątroby. Nie są to bóle ciągle, ale występujące nagle. Często nad ranem trzymają mnie jakiś czas bóle w plecach. Ostatni miesiąc miałem dwa razy badaną krew i mocz , a wszystkie wyniki były w normie, ostatnie USG sprzed 3mcy wskazywało na stłuszczenie wątroby -NASH. Niestety dolegliwości j.w. trwają nadal. To jest bardzo przykre i uciążliwe , jeśli np. po zjedzeniu odtłuszczonego jogurtu mam wzdęcia i gazy jak po kapuśniaku ,czy grochówce. # do posiłków używam Kreon 25000 1/2 /1 # MCP na nudności i odruchy wymiotne (wg. potrzeby) # Tramadol (wg. potrzeby) I tu pytania : 1) Czy mimo poprawnych wyników krwi (również wątrobowych) powyższe trwające dolegliwości mogą mówić o dalszej dysfunkcji wątroby ? 2) Jakie badania powinienem jeszcze wykonać ? 3) Czy wskazana ( konieczna ) może być biopsja wątroby ? 4) Jak Pan Doktor może zdiagnozować te dolegliwości ? Bardzo dziękuję za wypowiedź pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Moja mama 9 miesięcy temu przeszła tą samą operację, ale z powodu raka głowy trzustki. Kolejne badania TK wykazują szybko postępujące stłuszczenie wątroby. Czy została udzielona Panu odpowiedź na Pana pytanie? Czy poradził sobie Pan z problemem? Co możemy zrobić? U jakiego lekarza (hepatologa, gastrologa) szukać pomocy? pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jako kontynuacja i ciąg dalszy założonego tematu: Usunięta torbiel w glowie trzustki była określona przed operacją jako neoplazja PANIN-2. Operację usunięcia głowy trzustki (sposoben Whiplea ? / Traverso-Longmire*a) (niem. Pyloruserhaltende kephale Duodenopankreatektomie) wykonano w Niemczech. Obecnie jestem 2 lata po operacji. Niestety bóle w nadbrzuszu od lewej do prawej strony i w plecach nadal występują (w trochę mniejszym stopniu). Okresowo biegunki i jasnogliniaste stolce, odruchy wymiotne po jedzeniu, pieczenia w przełyku. Przy atakach lipaza i amylaza już nie jest taka wysoka. Niestety od dwóch lat (od operacji) mam lekko podwyższone ASAT i ALAT ca. 50-70. Rok temu wykonałem w Polsce badanie Fibromax SteatoTest 0,5 (0-1) , NashTest 0,59 (0-1). Badanie Elastaza-1 w kale 112 ( *200) .Od roku czasu pojawiły się w wątrobie w płacie VIII 2 twory określane przez lekarzy jako metastazay 10mm i 13mm. Początkowo miały tendencję wzrostową. W obrazie rezonansowym wątroba niejednorodnie stłuszczona o średnicy w kierunku strzałkowym MCL 19cm. Stłuszenie wątroby stwierdzono po operacji po raz pierwszy. Badania endoskowe wykazało jedynia lekkie podrażnienie śluzówki. Dietę stosuję bardzo ścisłą, ubogą w tłuszcz, nie palę , nie piję alkoholu, kawy, czarnej herbaty, unikam soli, cukru, wędzonego, octu, ostrych przypraw, konserwantów. Nie używam żadnych suplementów watrobowych., witaminowych. Wagę mam stabilną, markery wątrobowe i trzustkowe na niskom poziomie. Lekartstwa przyjmuję wyłacznie w tabletkach. Często i szybko się męczę. Poprzez opisane dolegliwości mam problem ze zwiekszeniem aktywności fizycznej. Jakość życia z takim reżimem dietetycznym jest niekomfortowa tym bardziej przy nawracającym zapalenia trzustki i postępującym stłuszczeniem wątroby. Obecnie uzywam leki: - do posiłków używam Kreon 25000 (2- 3-2) - Domperidon tabl. na nudności i odruchy wymiotne (wg. potrzeby) - Novaminsulfon 500mg tabl. (wg. potrzeby) Za powyższym moje zapytania: - w jaki sposób mogę jeszcze ograniczyć dolegliwości trzustkowe ? - czy mogę w jakiś sposób ograniczyć postępujące stłuszczenie wątroby? P.S. Leczę się w Niemczech stąd też przepraszam za ewentualne błedy w pojęciach medycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Anito, mam podobny problem z wątrobą jak pani mama, niestety nikt nie odpowiedział mi na moje pytania. W literaturze medycznej doczytałem się, że w dwunastnicy (która jest usuwana w operacji metodą Whipplea) zachodzi rozpuszczanie m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Stąd też wątroba może mieć zaburzenia *w pracy* i *broni się* stłuszczając. Ważne w przypadku pani mamy ważny jest ciągła kontrola, żeby nie było przerzutów. W przypadku konstultacji medycznych w zakresie chirurgii polecam Prof. Krzysztofa Bieleckiego z Warszawy, gastroetorologicznie Profesora Nowaka z Katowic. Dużo zdrowia dla mamy pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piiotrze,sledzilam Pana zmagania z trzustka jeszcze przed operacja,wlasciwie caly czas sledze.W zwiazku z tym mam pytanie,jak udalo sie panu ustabilizowac wage///////////////// Panie Piotrze,sledze Pana zmagania z trzustka i mam pytanie,jak udalo sie Panu ustabilizowac wage.Ja jestem 1,5 roku po operacji czuje sie niezle tylko przytyc nie moge.Czy zwiekszona dawka enzymow ktora Pan uzywa pomogla Panu przybrac na wadze.Przeszlam operacje Begera.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp.

Pani Mirko, Kilka miesięcy przed operacją przy częstych atakach OZT w strachu przed kolejnymi atakami całkowicie wyłączyłem tłuszcze z posiłków. Stąd też m.in. waga mi ostro poleciaław dół. Przy operacji Begera jest zachowana dwunastnica, tak więc *pojemność* układu pokarmowego dużo się nie zmieniła (w porównaniu z Operacją Whippla czy Traverso-Longmire*a) . Odnośnie mojej wagi nigdy nie miałem otyłości, ewentualnie drobną nadwagę i taki stan utrzymuję po operacji. Kreon 25000 biorę już od kilku lat tym niemniej w zakresie diety mam następujące zasady: 1) rozpoznać i wykluczyć wszelkie czynniki podrażniające trzustkę tj.: papierosy, alkohol, kawę ziarnistą , ostre przyprawy w tym m.in. ocet curry, mocne herbaty zawierające teinę (piję Roiboos), tłuszcze ograniczyć do 50g dziennie (nie jem masła - zastepuję je b. cieniutkimi plasterkami sera óltego lub przecier pomidorowy , ketchup zawiera ocet. biały twaróg tylko chudy - żadnych serników, zasmażek, frytek, majonezu, dressingów, surowe niektóre warzywa np. surową paprykę, cebulę, nic pieczonego, grilowanego, wędzonego, ograniczyć sól i cukier 2) przygotowanie posiłków : posiłki kilka razy dziennie w mniejszych ilosciach (nawet do 5 posiłków) ( wszystkie posiłki przygotowuję gotowane na wodzie lub parze dużo warzyw , ryżu , makaron niskojajeczny cieńki, jajka na miękko (najlpiej białka), żywność jak najmniej przetworzoną (np. chleb piekę sam ), żadnych weget, kostek rosołowych itp. itd., mięsa polecam drobiowe bez skóry, chudą wołowonę, ryby, (wagę można podbić właczając podroby serca , wątróbki, ozory - dużo żelaza i witamin, polecam też miód naturalny ), nie polecam tabletkowych suplementów diety , lepiej naturalne typu orzechy brazylijskie zawierają selen, orzechy włoskie (orzechy po kilka dziennie - dobrze pogryźć , wody naturalnie mineralizowane, naturalne soki z sokowirówki, unikać gęstych nektarów. 3) zasady odżywiania , posiłki jeść powoli ,małymi kęsami , dobrze pogryźć, nie kumulować tłuszczu w posiłkach (np. nie popijać kanapę z wędliną mlekiem), nie objadać się na noc, unikać ciężkostrawnych produktów, 4) leki : kreon do posiłku (właściwie przed posiłkiem) to klasyka, leki przyjmuję wyłacznie w tabletkach (krople mogą zawierać śladowe ilości alkoholu), przy lekach przeciwbólowych warto skonsultować z lekarzem ich przeciwskazania na śluzówkę żoładka, wątrobę, polecam też naturalne napary z ziól, oczywiście wskazany ruch.Nie używam żadnych syntetycznych suplementów diety (poza Kreonem). Myślę że powyższe wskazania mogą pomóc prawidlowym odżywaniu przy dolegliwościach trzustki / wątroby. Tym niemiej polecam uważne czytanie ulotek na składach produktów żywnościowych, obserwowanie reakcji organizmu na poszczegolne produkty (często istotna jest indywidualna tolerancja organizmu). Pani Mirko to co napisałem może Pani pomóc w odbudowie wagi, tym niemniej proszę się obserwować, czy spadki (skoki) wagi nie są spowodowane ukrytym procesem chorobowym. Konsultacji lekarskich nie zastąpi żadna dieta, a brak tych konsultacji może doprowadzić do nieodwracalnych procesów chorobowych - krótko mówiąc na leczenie może być za późno. Przy niejasnych podlożach dużej utraty wagi wskazane jest okresowe wykonanie badania krwi (pełnej morfologii wraz z markerami CA19-9, CEA). Na koniec: z moich doświadczeń samo zwiększanie ilości Kreonu bez ograniczeń dietetycznych niewiele pomoże. Znajomy który klilka lat temu zapewniał mnie że samym Kreonem można wszystko *wyregulować* po roku od operacji głowy trzustki - stracił jej resztę w wyniku kolejnej operacji (zbyt częste nawroty OZT). Tak więc trzeba się pilnować i dbać o trzustkę. dużo zdrowie życzę pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze,dziękuję za odpowiedż.Dużo Pan wie o tej chorobie,zastanawiam się cz trafił Pan na takich rozgadanych lekarzy(ja takich nie spotkalam),czy też jest to efekt Pana dociekliwości i poszukiwań.Mi lekarz powiedział ,żeby próbować jeść wszystko co nie szkodzi.Rzeczywiście bóli nie mam(rok przed operacja był koszmarem)więc sobie podjadam.Pytałam o Kreon,bo chociaż od operacji odrobiłam parę kilo to jeszcze trochębrakuje,ale waga stoi już w miejscu.Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrek sp.

Pani Mirko, wiedzę o tej chorobie od pewnego momentu (okres po operacji) zdobywam sam. Leczę się w Niemczech a tu lekarze są jeszcze mniej rozmowni :) Po operacji dolegliwości mogą być zróżnicowane i mogą wychodzić poza standartowe (książkowe ) przykłady. Podobnie odnośnie diety trzeba ją indywidualnie dopasować z zachowaniem ogólnych zasad.(np. surowe ogórki do kanapek toleruję , rzodkiewki nie). Kreon też z umiarem proporcjonalnie do ilości spożywanych tłuszczów. Nadmiar może powodować zaparcia. Ważne - dietę w miarę możliwości urozmaicać -waga się z czasem ułoży. pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×