Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Utrata wagi przy przewlekłym zapaleniu trzustki


Gość c

Rekomendowane odpowiedzi

Panie doktorze mam pytanie znam osobe chorą na PZT,no i ma ona problem nawet przy dobrym apetyćie chudnie i ma cukrzyce.Czy ona tak będźie chudnąć do końca żyćia?Jak można temu zapobiec.Z tego co czytałem ból ustępuje kiedy trzustka jest już bardzo zniczona a c zy masa ćiała spada nadal?Czy przeszczep trzustki który zlikwiduje cukrzyce czy zlikwiduje PZT,przećież to nowa trzustka?Wiem że zajmuje sie tym Jacek Smidt genialny transplantolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ona tak będźie chudnąć do końca żyćia? - oczywiście nie można chudnąć w nieskończoność Jak można temu zapobiec? - z reguły wystarczającym jest odpowiednia substytucja enzymatyczna czyli dobór leków wspomagających trawienie oraz leków przeciwbólowych, być może i przeciwdepresyjnych Z tego co czytałem ból ustępuje kiedy trzustka jest już bardzo zniczona a c zy masa ćiała spada nadal? - masa ciała nie może spadać ciągle, są zawsze jakieś granice fizyczne Czy przeszczep trzustki który zlikwiduje cukrzyce czy zlikwiduje PZT,przećież to nowa trzustka? - z reguły trzustkę się doszczepia jako dodatkowy narząd pozostawiając stary przez co likwiduje się cukrzycę, dlatego taki przeszczep nie zlikwiduje zapalenia i z reguły nie stosuje się w przypadku PZT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka osoba może przytyć i o ile zwiększyć swoją mase? Jakie leki by pan polecił wspomagające trawienie które by przyniosły efekt czy tylko kreon i w jakich ilośćiach? Dlaczego niektóre osoby śą winiszczone i mają anoreksje czy to nieodpowiedńia ilość tych leków?Czy one nie jedzą tylko dlatego że ich boli? Jakie operacje by Pan polecał gdyby leki nie dźiałały,takie by zlikwidować ból a przytym trochem przytyć? Za wszystkie pytania dżiękuje Panie doktorze,pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka osoba może przytyć i o ile zwiększyć swoją mase? - może przytyć, ale zazwyczaj jest to niewielkie przybranie na wadze (kwestia kilku kilogramów) Jakie leki by pan polecił wspomagające trawienie które by przyniosły efekt czy tylko kreon i w jakich ilośćiach? - może być Kreon, ale w dużych dawkach czyli 25 000 np. 1-2-1 kapsułka Dlaczego niektóre osoby śą winiszczone i mają anoreksje czy to nieodpowiedńia ilość tych leków? - najczęściej tak Czy one nie jedzą tylko dlatego że ich boli? - też to może być powodem, gdyż często jedzenie zwiększa dolegliwości bólowe Jakie operacje by Pan polecał gdyby leki nie dźiałały,takie by zlikwidować ból a przytym trochem przytyć? - operacja neurolizy splotu trzewnego (jego zniszczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego takie osoby mają zazwyczaj depresje czy to ma jakiś związek z ich wyglądem.Panie doktorze widźiałem osoby z tą chorobą najmniejsza waga z jaką się spotkałem to 34kg ta osoba ważyła przed chorobą powyżej 60kg.Co Pan o tym myśli? Dlaczego co druga osoba chora na PZT chodźi na siłownie myśli pan że te osoby chcą poprawić sobie wygląd czy przyjmowanie przez nich steroidów ma jakiś sen przećież ta waga jest sztuczna i spada po odstawieniu sterydów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×